“Değişen Küresel Nizam: Avrupa Birliği ve Türkiye’nin Yeni Rolleri” oturumunda ABD, Avrupa ve Orta Doğu’daki gelişmeler bağlamında Rusya, İran, Çin üzere ülkelerin aksiyonları ve tüm bunların sonucunda ortaya çıkan yeni küresel politik ve ekonomik tertibin dinamikleri konuşuldu.

 

Moderatörlüğünü Paris Bosphorus Enstitüsü Lideri Dr. Bahadır Kaleağası’nın yaptığı oturuma Almanya Eski Federal Cumhurbaşkanı Christian Wulff, İtalya Eski Başbakanı Enrico Letta ve Cameron, May ve Johnson Hükümetleri Eski Devlet Bakanı Jo Johnson katıldı.

 

Dr. Bahadır Kaleağası: “Gezegen safında muazzam hareketlilik var”

Paris Bosphorus Enstitüsü Lideri Dr. Bahadır Kaleağası, “Konumuz temel olarak globalleşme. Hareketlilik gezegen safında muazzam bir artışla sürüyor. Eserlerin, hizmetlerin, paranın, insanların ve bilginin çok süratli hareket ettiği bir çağdayız. Günümüzde biyolojik, finansal, dijital dezenformasyon ve karbondioksit virüslerinin olduğu bir devirdeyiz ve bu parametrelerin hepsi sıkı bir sarmal oluşturuyor. Muhtemelen 5 yıl sonra çok daha farklı şeyler konuşmaya başlıyor olacağız” dedi.

 

Christian Wulff: “20’nci yüzyılın şeytani başkanları 21’inci yüzyılda yönetmeye devam ediyorlar”

Almanya Eski Federal Cumhurbaşkanı Christian Wulff, “CIA’in 2017 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmanın sonuçlarını bugün yaşıyoruz. Gelecek 10 yıl içerisinde sanayi ülkelerindeki orta sınıfın yok olacağını, hükümetlerin devleti yönetmekte zorlanacaklarını, savaşlar olacağını, Rusya ve Çin’in nüfuslarının azalarak teknik değişimin artacağını ve kuzeyden güneye, doğudan batıya kayma olacağını söyleyebilirim. Dünyada değişiklikler başladı. Bütün sıkıntıların üzerinde birlikte çalışmanın ehemmiyetini vurgulamak gerekiyor. Aslında 21’inci yüzyıl daha başlamadı, zira 20’nci yüzyılın şeytani fikirlerine sahip önderlerinden kurtulamadık” dedi.

 

Enrico Letta: “ABD’nin enflasyon yasası Avrupalı şirketleri zora soktu”

İtalya Eski Başbakanı Enrico Letta, “Enflasyon azaltma kanunu ABD’deki Avrupa şirketlerini zorlayan bir faktör olmaya başladı. Avrupa Birliği için mevzular tıpkı olsa da yakın gelecekte Avrupa için öne çıkan mevzu başlıkları ‘Avrupa göç siyaseti oluşturamamak, güvenlik, rekabetçilik ve göçler’ olacak. Yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm hususlarında da bir an evvel harekete geçmemiz gerekiyor. Lakin bu hareketlenme çoklu taraflılık gerektiriyor. Pandemi periyodunda de anladık ki koordine olamamanın maliyeti epey yüksek. O yüzden bu çoklu kriz sisteminde Türkiye’nin çok değerli rol oynayabileceğini düşünüyorum” dedi.

 

Jo Johnson: “Türkiye, gideceği yolda herkesin ilgisini üzerine çekecektir”

Cameron, May ve Johnson Hükümetleri Eski Devlet Bakanı Jo Johnson, “Günümüzde globalizasyon tehdit altında ve birçok açıdan gerilemesini sürdürüyor. Geçmişte yaptığımız varsayımlar daima barış olacak olması üzerineydi zira savunma harcamaları azalmış ve NATO taahhütlerini azaltmıştı. Dünya daha liberal bir demokrasiye hakikat yol alacaktı. Lakin günümüze gelindiğinde otokrasi artıyor ve savaş problemlerinin temelleri bu varsayımların üzerine kuruluyor. Türkiye’nin ise küresel olarak gideceği yolda herkesin ilgisini üzerine çekeceğini düşünüyorum. Birleşik Krallık olarak ortak pazardan ayrıldıktan sonra başımıza gelen kayıpları şimdi telafi edebilmiş değiliz. Avrupa Birliği’nden ayrılmamızın avantajları da yok değildi. Türkiye ile imzalamış olduğumuz Özgür Ticaret Muahedesi da bu avantajlardan biriydi” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz