23 Nisan’da açılacak olan Kırmız Çatı Çocuk Takviye Merkezi, çocukların keyifli vakit geçirmelerini, doğal afetle birlikte yaşadıkları travmaların tesirini bir nebze azaltmayı hedefliyor. Afra Saraçoğlu, Bengü, Beyza Şekerci, Tekçe Akalay, Burak Deniz, Cemal Hünal, Hande Doğandemir, Hande Subaşı, Keremcem, Nesrin Cevadzade, Özge Gürel, ÖzgeYağız, 

Saadet Işıl Aksoy, Seda Bakan, Vildan Atasever, Yiğit Kirazcı üzere birçok ünlü programa takviye oluyor.

6 Şubat sarsıntısından sonra bölgedeki çocuklar için sürdürülebilir yarar sağlamak amacıyla Kahramanmaraş’ta Kırmızı Çatı Çocuk Dayanak Merkezi açılıyor.  23 Nisan’da açılacak olan Kırmız Çatı, çocukların keyifli vakit geçirmelerini, doğal afetle birlikte yaşadıkları travmaların tesirini bir nebze azaltmayı hedefliyor. Kırmızı Çatı’da 24 ay müddetince takviyeler, eğitimler ve etkinlikler danışmanlar tarafından gerçekleştirilecek.  “Oyun İyileştirir” diyerek yola çıkan Kırmızı Çatı’da maksat, belirlenen prefabrik kentte periyodik ziyaretler yapılarak birebir yerde, tıpkı aileler ve çocuklarla daima bağlantı halinde olmak ve ailelerle bağ kurulmasını sağlamak.

Kırmızı Çatı 225 m2 kapalı alanı olan prefabrik bir yerleşim alanı olarak kuruldu. 125 m2 ortak oyun alanı ve kütüphane, teknoloji, pedagog, misafirhane, mutfak olmak üzere sekiz farklı odası bulunan bir alan olarak dizayn edildi. 700 m2 açık alanda ise oyun parkı ve bostan bahçesi olacak halde düşünüldü. Yaş kümelerine nazaran organize edilecek olan tasarım, sanat, eğitim, bilim, teknoloji, spor, tabiat ve aile etkinliklerini kapsayacak bir sistem organize ediliyor.

Kırmızı Çocuklar Derneği İdare Şurası Lideri Simay Bülbül Sarıpınar “Biz Kırmızı Çocuklar Derneği olarak yıllardır yuvalardaki muhafaza altındaki çocuklar ve gençlerimiz için çalışıyoruz. Travmalı çocuklarla çalışmanın deneyimi doğrultusunda çocuklarla bağ kurabilmenin kıymetli bir düzgünleştirme gücü olduğu için kalıcı bir alan kurma kararı aldık. 

Çocuklara renklerini geri vermek için ele ele verdik ve 6 Şubat zelzelesinin akabinde Kahramanmaraş’a Kırmızı Çatı’yı kurmak için seferber olduk. Gönüllülerin bağışları, markaların takviyesi ve doğal ki bu yolda bizimle olan tüm hoş beşerler sayesinde Kırmızı Çatı’yı 23 Nisan’da açıyoruz. Destek merkezimiz için bizimle birlikte olan ünlü dostlarımıza da binlerce defa teşekkür ediyoruz. Bu projeye dayanak olabilmek için ünlü isimlerin katkılarıyla his dolu anların yaşandığı çekimler gerçekleştirdik. Bu görüntüleri da toplumsal medya hesabımızdan takipçilerimizle paylaştık” dedi.

A46 Kurucusu ve Kırmızı Çocuklar Derneği  Gönüllüsü Tuvana Büyükçınar ise “Amacımız, zelzele bölgesine günübirlik tahlillerle gitmek yerine kalıcı yarar sağlamak. Bu uzun soluklu, sürdürülebilir projemiz için gerekli fonun sağlanması ve sürdürülebilir bir dayanışma için farkındalık yaratmak. Travmalı çocuk projelerinde gönüllülük “süreklilik” gerektirir. Aksi halde yapılan projelerin çocuklar için yarara dönüşmesi mümkün olmayacağı üzere çocuğu bir “vicdan tatmini metası”na çevirme riski de vardır. Bu nedenle, 6 Şubat afetine dair bölgede yapacağımız tüm çalışmalarda “süreklilik” ve “takip” temel olacaktır. Kipaş prefabrik kent içinde belli programlar dahilinde proje odaklı çalışmalarla ilerlenecektir. Başlangıç noktası olarak ise oyun ve oyuncağın uygunlaştırma gücü üzerinden harekete geçilecektir. “dedi.

 Kahramanmaraş Kipaş Prefabrik Kent’te kurulan Kırmızı Çatı Çocuk Takviye Merkezi, Kırmızı Çocuklar Derneği, Kipaş , Alem Mecmuası ve A46 işbirliği ile hayata geçirildi.

Kırmızı Çatı’ya dayanak olan ünlüler ise: Afra Saraçoğlu, Bengü, Beyza Şekerci, Tekçe Akalay, Burak Deniz, Cansel Elçin, Cemal Hünal, Deren Talu, Ege Kökenli, Engin Hepileri, Eren Ören, Hande Doğandemir, Hande Subaşı, Hazal Turesan, İlhan Şen, İrem Helvacıoğlu, Keremcem, Nesrin Cevadzade, Özge Gürel, Özge Özder, Özge Yağız, Öznur Serçeler, Saadet Işıl Aksoy, Seda Bakan, Sinem Ünsal, Vildan Atasever, Yiğit Kirazcı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz