Sadece yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretim yapan 700 MW’lık konseyi güce sahip Akfen Yenilenebilir Güç, Çanakkale, Erzurum, Amasya ve Aydın olmak üzere 4 farklı vilayette hayata geçireceği yeni projeleri ile etraf dostu güç üretimine katkı sağlamaya devam ediyor.

Akfen Yenilenebilir Güç, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) 4 farklı vilayette Türkiye’nin birinci depolamalı elektrik üretim tesislerinden olacak 140 MW’lık elektrik depolama ve 140 MW’lık elektrik üretim tesisi kurmak için ön lisans aldığını açıkladı.

Akfen Yenilenebilir Enerji, hala yatırım evresinde bulunan ve yatırımlarının tamamlanması ile portföyüne dâhil olacak elektrik depolama tesisi projelerindeki son durum hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamada bulundu.

Buna nazaran elektrik depolama tesisi müracaatları kapsamında Akfen Yenilenebilir Güç tarafından toplam 380 MW müstakil depolama tesisi başvuruları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından uygun görülmüştü. Bununla birlikte Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği 17’nci unsuru kapsamında depolama tesisine verilen hakka istinaden toplam 285 MW kapasiteli GES ve RES ön lisans müracaatlarının yapılmış olduğu bildirilmişti.

Akfen Yenilenebilir Güç, EPDK’dan Türkiye’nin birinci depolamalı elektrik üretim tesisi lisanslarından olan Çanakkale Üçpınar’da 50 MW, Erzurum’da 30 MW, Amasya’da 30 MW ve Aydın’da da 30 MW olmak üzere toplam 140 MW’lık ön lisans aldı. Şirket bu tesislerin yanlarına birebir şurası güçlerde olmak üzere toplam 140 MW’lık da elektrik üretim tesisi kuracak.

Akfen Yenilenebilir Güç, depolamalı üretim tesisi müracaatlarından iki projenin ise ön lisans süreçlerinin devam ettiğini duyurdu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz