TUBİTAK tarafından bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencileri, “Bir Yudum Nefes” projesiyle Teknolojik Tasarım alanında İstanbul Asya Bölge Birincisi oldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 54’üncüsü düzenlenen ‘Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na, Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencileri de katıldı.

3 bin 849 farklı okuldan toplam 43 bin 530 öğrencinin hazırladığı 27 bin 13 projenin yer aldığı müsabaka Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapıldı. Pahalı projelerin yer aldığı müsabakada Bağcılarlı 15 yaşındaki Kerem Gelir ile Nisanur Yıldırım’ın “Bir Yudum Nefes” isimli projesi çok beğenildi ve İstanbul Asya Yakası Bölge Birinciliğini elde etti.

Nefes antrenmanı gereksinimi duyan herkesi kapsıyor

Birinciliğe layık görülen projedeki maskenin prototipi de bulunuyor. Bu maskenin hem kullanımının çok kolay hem de çantada rahatlıkla taşınabiliyor. Kişi panik atak anında maskeyi takıp elektronik ekrandan sesli ve manzaralı olarak verilen komutları yerine getiriyor.

Projenin 3 yıl evvel hayata geçirdiği ve TEKNOFEST’te görücüye çıkan “Paniğini Maskele”nin geliştirilmiş hali olduğunu söyleyen Gelir, “Bu maske yalnızca panik atak hastaları için değil birebir vakitte nefes sorunu yaşayan ve nefes antrenmanı gereksinimi duyan herkesi kapsıyor” dedi.

Basit bir fikirden yola çıkmıştık

Çok memnun olduğunu ve projenin yeterli yerlere gelmesi için çalıştıklarını söyleyen Yıldırım ise “Basit bir fikirden çıktığımız bu yolda nefes almanın beşerler için gerekli bir durum olduğunu ve bu faaliyeti düzgün olarak yerine getiremediğimizi fark ettik. Sonra da bu projeyi ortaya koyduk. Her yaş kümeye uygundur. Projemiz, nefes sorunu yaşayanları, obezite sorunu yaşayanları ve koah hastalarını da içinde barındırıyor” diye konuştu.

Başkan Özdemir, finallerde muvaffakiyetler diledi

Büyük bir muvaffakiyet elde eden öğrencileri tebrik eden Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, bölge birinciliğinin akabinde finallere katılacak olan Kerem ve Nisanur’a muvaffakiyetler diledi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz