İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, İzmir’de meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazalara ait Radyo Trafik İzmir’e değerli bilgiler verdi.

Trafik kazaları her yıl onbinlerce cana mal olurken, yüzbinlerce kişinin de yaralanmasına, hatta engelli kalmasına sebebiyet veriyor. Radyo Trafik İzmir’e konuşan İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, İzmir’de meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının oluş biçimlerine dair değerli bilgiler verdi, vatandaşların dikkat etmesi gereken konuları sıraladı.

EN FAZLA ÖLÜMLÜ VE YARALANMALI KAZA YANDAN ÇARPMA SONUCU MEYDANA GELİYOR

İl genelinde oluşan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 35’inin yandan çarpma suretiyle olduğunu aktaran Şamil Özsagulu, yayaya çarpma sonucunda oluşan kazaların oranının yüzde 23, devrilme, savrulma ve takla atma sonucu oluşan kazaların oranının yüzde 13, geriden çarpma suretiyle oluşan kazaların oranının ise yüzde 11 olduğunu belirtti.

ÖLÜMLÜ VE YARALANMALI KAZALARIN YARISINDAN FAZLASINA MOTOSİKLET ŞOFÖRLERİ KARIŞIYOR

Özsagulu, oluş halleri dışında, ölümlü ve yaralanmalı kazaların yüzde 55’ine motosiklet şoförlerinin karıştığına vurgu yaptı. Bu nedenle motosiklet şoförlerini ikaz eden Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı, “İzmir, Türkiye’de motosiklet kullanım oranının en fazla olduğu kent. Bunu da değerlendirdiğimizde motosiklet şoförlerinin tüm kurallara uymasını, kullandıkları araçların bir trafik ögesi olduğunu unutmamalarını rica ediyorum.” tabirlerini kullandı.

YAYA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ, YÜKSEK SÜRAT, TAKİP ARALIĞI…

“Kuralları dikkate almayan vatandaşlarımız kazalara neden oluyor.” diyen Şamil Özsagulu, “Ölümlü ve yaralanmalı kazaların oluş halleri göz önüne alındığında vatandaşlarımızın yayaların geçiş üstünlüğüne dikkat etmeleri gerekiyor. Vatandaşların da yaya geçitlerini ve üst-alt geçitleri kullanmaları da çok değerli. Yandan çarpma suretiyle oluşan kazalar kavşaklarda, geçiş önceliğine dikkat etmeyen şoförler nedeniyle meydana geliyor. Kavşaklarda geçiş önceliğine, işaret ve işaretçilere dikkat etmek gerekiyor. Devrilme, savrulma ve takla atma sonucu oluşan kazalara genelde şehirlerarası yollarda rastlıyoruz. Bu kazalara ise yüksek sürat sebebiyet veriyor. Geriden çarpma suretiyle oluşan kazalar için de takip arasına dikkat etmek lazım. Vatandaşlarımızın tüm trafik kurallarına uyması, bu kazaların önlenmesine yardımcı olacaktır.” ihtarında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz