Memleketler arası Hava Nakliyatı Birliği (IATA), güçlü bir operasyon ortamında hava kargo sanayisinin ivmesini sürdürmesini sağlamak için üç önceliğin altını çizdi. İstanbul’da süren 16. Dünya Kargo Sempozyumu’nda (WCS) belirlenen öncelikler şöyle:

• Sürdürülebilirlik

• Dijitalleşme

• Emniyet

IATA’nın Global Kargo Lideri Brendan Sullivan şunları söyledi:  “Hava kargo bölümü, pandemiye birinci girdiğinde olduğundan farklı bir dal. Gelirler, salgın öncesine nazaran daha yüksek. Randımanlar daha yüksek. Dünya tedarik zincirlerinin ne kadar kritik olduğunu öğrendi. Ve hava kargosunun havayollarının kâr hanesine katkısı her zamankinden daha bariz. Yeniden de, iş döngüsü ve global olaylarla hâlâ ilişkiliyiz. Hasebiyle, Ukrayna’daki savaş, faiz oranları, döviz kurları ve istihdam artışı üzere kritik ekonomik faktörlerin nerede olduğu konusundaki belirsizlik, bugün sanayi için gerçek olan kaygılardır. Mevcut durumda ilerlerken, hava kargonun öncelikleri değişmedi, sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve güvenliğe odaklanmaya devam etmemiz gerekiyor”

Sürdürülebilirlik 

Sürdürülebilirlik kritik bir öncelik Geçen Ekim ayında, 41. ICAO Meclisinde hükümetler, sanayinin 2021’de kabul ettiği taahhüdüne uygun olarak, 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ait Uzun Vadeli İstek Edilen Maksadı (LTAG) kabul etti. Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) bu amaca ulaşmak için kritik değere sahip, karbon azaltımının %65’i SAF’tan gelecek, fakat üretim düzeyleri şiddetli olmaya devam ediyor. Bu noktada, IATA, üretim için hükümet teşvikleri davetinde bulundu.

Sullivan bu mevzuda ise “SAF üretiliyor. Ve her bir damla kullanılıyor. Sorun, ölçülerin küçük olmasıdır. Tahlil, devlet siyaseti teşvikleridir. Üretimi teşvik ederek, 2030 yılına kadar 30 milyar litre SAF’nin kullanılabilir olduğunu görebiliriz. Bu, olmamız gereken yerden hâlâ çok uzak olacak. Lakin bu, uygun fiyatlarla bol ölçüde SAF ölçüsüne yönelik net sıfır amacımıza yönelik açık bir devrilme noktası olacaktır” dedi.

IATA, sanayinin güç geçişini desteklemek için çalıştığı başka üç alanı da şöyle özetledi:

• Yanlışsız ve standartlaştırılmış emisyon hesaplama metodolojisinin geliştirilmesi ve operasyonlardan kaynaklanan emisyonları hesaplamak için kesin bir araç olan CO2 Connect for Cargo’nun bu yılın sonlarında kullanıma sunulması yoluyla faal karbon hesaplamalarını ve dengelemeyi desteklemek.

• IATA Çevresel Değerlendirmesini (IEnvA) havalimanlarına, kargo taşıma tesislerine, nakliye komisyoncularına ve rampa işleyicilerine genişletmek, dalın ticari başarıyı artırmasına, sürdürülebilirlik aksiyonlarımıza itimat oluşturmasına ve bölümü olumlu tarafta etkilemesine imkan tanır.

• Havayolları için ESG Metrics Guidance ile dolanımdaki birçok metodolojiyi ortadan kaldırmak için çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) ile ilgili metrikler geliştirmek.

Dijitalleşme 

Hava kargonun verimliliğini daima güzelleştirmesi gerekiyor. En büyük potansiyele sahip alan dijitalleşme. IATA bu noktada ise üç amaç belirledi:

• Ocak 2026’ya kadar ONE Record’un %100 havayolu kapasitesi. Bu teşebbüs, nakliye dokümanları için kullanılan birçok bilgi standardını her sevkiyat için tek bir kayıtla değiştirecektir. Kargo Hizmetleri Konferansı, Pazar günü 1 Ocak 2026’ya kadar %100 havayolu kabiliyetine ulaşmak istediği konusunda anlaştı ve Kargo Müracaat Kurulu bu vizyonu destekliyor.

• Global tedarik zincirini desteklemek için dijital standartların uygulanmasını sağlamak. Dünya genelinde sevk edilen vakte ve sıcaklığa hassas malların şartlarının kalitesini ve doğruluğunu izlemek için kullanılan izleme aygıtları – IATA Etkileşimli Kargo yönergeleri – ile ilgili kılavuza son formu verilmiştir.

• Giderek dijitalleşen gümrük, ticaretin kolaylaştırılması ve öbür devlet süreçlerine ahenk ve dayanak sağlamak. Dijitalleşme, ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesinde, sonlardaki operasyonel manilerin azaltılmasında ve mal akışının inançlı bir biçimde yönetilmesinde değerli bir rol oynuyor.

Güvenlik

Sürdürülebilirlik ve verimliliğin yanında güvenlik de var. Hava kargo gündeminde lityum piller hakim olmaya devam ediyor. Çok şey yapıldı. Ancak dürüst olmak gerekirse, bu hala kâfi değil.

IATA, hava kargosu için üç güvenlik önceliği de belirledi:

• Geçersiz nakliyecileri durdurmak, Sivil havacılık yetkilileri, kargo yahut posta gönderilerinde lityum pil beyan etmeyen nakliyecilere karşı güçlü tedbirler almalıdır.

• Lityum pil içeren yangına sağlam hava taşıtı konteynırları için bir test standardının geliştirilmesinin hızlandırılması.

• 1 Ocak 2025’ten itibaren yürürlüğe giren tüm lityum pille çalışan araçları tanımlayan tek standardın hükümetler tarafından tanınmasının sağlanması.

Hava Kargonun Değeri

Sullivan son olarak “Hava kargo kritik ehemmiyete sahip bir kesim. Dünyadaki beşerler için daha güzel bir gelecek inşa etmeye yardımcı olur. hayat kurtaran, gereksinimi olanlara yardım ve yardım sağlayan bir sanayidir. Kesim, Suriye ve Türkiye’deki sarsıntılardan etkilenenlere dayanak için seferber oldu. Sullivan, hava kargosunun muhtaçlık sahiplerine dayanak sağlamanın güvenilir ve verimli bir yolu olmaya devam etmesini sağlamak için birlikte çalışmak, tıpkı vakitte global tedarik zincirlerimizi güçlendirmek ve ekonomilerimizin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak çok önemlidir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz