GE Marine, Eskişehir’de şurası TEI (TUSAŞ Motor Sanayii, A.Ş.) ile bir lisans muahedesi imzaladı. Mutabakatla TEI, GE’nin LM2500 deniz gaz türbinlerinin bakımı, tamiratı ve revizyonunda yetkili ülke içi hizmet sağlayıcısı olacak. Böylelikle, Türk Deniz Kuvvetlerinde kullanılan GE gaz türbinlerinin yanı sıra Türkiye’nin ihraç ettiği ve edeceği gemiler ve LM2500’ü kullanan çeşitli küresel donanmalar da TEI’den hizmet alabilecek.

GE ve TEI’nin ek yerelleştirme çalışmalarını başlattıkları Ağustos 2021 tarihli Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasını takip eden bu mutabakat, GE’nin Türkiye’nin gemi inşa endüstrisine olan dayanağını gösteriyor. Dünyanın önde gelen global savunma gücü üreticisi TEI, uzun yıllara dayanan deneyimini, GE ile iş birliği içerisinde Türk savunma endüstrisine takviye vermek üzere kullanıyor. Yıllardır Türkiye’de birlikte faaliyet gösteren GE Marine ve TEI, Türk gemi inşa endüstrisinin desteklenmesinde daha uzun yıllar önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor.

GE Marine Satış ve Pazarlama Lider Yardımcısı Mark Musheno, “GE, Türkiye’nin sağlam bir tahlil ortağı olarak Türk Deniz Kuvvetlerini LM2500 ile desteklemekten ve TEI ile bu lisans muahedesini güçlendirmekten memnuniyet duyuyor. LM2500’ün MRO (Bakım, Tamir ve Revizyon) global ağındaki önemli boyuttaki genişleme, Türk Deniz Kuvvetlerine ve Türk gemicilik endüstrisine direkt yarar sağlıyor.” sözlerini kullandı.

Dünyanın en çok istek gören deniz gaz türbini LM2500, GE’nin TF39 ve CF6-6 uçak motorlarından türetildi. Şu an, GE’nin 31 adet LM2500 gaz türbini, Türkiye’de 18 gemide kullanılmak üzere teslimat sürecinde ya da teslim edildi. Barbaros, Gabya ve İSTİF sınıfı (MILGEM-I) fırkateynleri, Ada sınıfı (MİLGEM) korvetler ve DİMDEG (Denizde İkmal ve Muharebe Takviye Gemisi), bu programlar dahilinde yer alıyor.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, “LM2500 Deniz Motorları’nın memleketler arası bakım, tamir ve revizyon servis tedarikçi ağına TEI’nin dahil edilmesinden heyecan duyuyoruz. Uzun vadeli tahlil ortağımız olan GE’den almış olduğumuz bu lisans sayesinde, TEI olarak Türk Deniz Kuvvetlerinin yanı sıra dünya çapındaki başka birçok ülkenin deniz kuvvetlerinin de bakım, tamirat ve revizyon gereksinimini karşılamak gayesiyle OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) sertifikalı bir MRO Hizmet Sağlayıcısı haline geldik.” dedi.

Akşit, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu alanda gerçekleştirmeyi öngördüğümüz yatırımlar sayesinde, şirketimizin, vaktinde teslimat, süratli bakım mühletleri ve rekabetçi fiyatları ile LM2500 Deniz Motorları’na, sınıfında en uygun bakım, tamirat ve revizyon hizmetini sağlayacağına eminiz. TEI, projeye özel yatırımlar yaparak, ekosistemimiz ve ülkedeki mevcut altyapımızın da dayanağıyla Türkiye’de gerekli kabiliyet ve kapasiteyi kazanacaktır. Güçlü irademiz ve iş birliğimizin yeni bir muvaffakiyet kıssasına dönüşeceğine yürekten inanıyoruz.” 

GE Marine ve TEI, LM500 ve LM2500 gaz türbinlerinin montajı, suramı ve test edilmesi üzere kilit üretim süreçlerinin yerelleştirilmesine yönelik yeni fırsatların izini sürmeye devam edecek. Böylece, mahallî içeriğin en üst seviyeye çıkarılması yoluyla, Türkiye hükümetinin ve savunma endüstrisinin yerelleştirme ve ulusallaştırma öncelikleri pekiştirilecek. LM2500 gaz türbini kesimlerinin en büyük üreticilerinden biri olan TEI, birebir vakitte Black Hawk, Seahawk, Muhteşem Cobra ve Apache helikopterlerinde kullanılan GE’nin T700 motoru ile F16 ve F15 savaş uçaklarında kullanılan GE’nin F110 motoru için de lisanslı MRO (bakım, tamirat ve revizyon) hizmetleri veriyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz