Depremin birinci günlerinden itibaren bölgede faal bir halde çalışmalarını sürdüren Fairy, Şef Rafet İnce’nin muhtaçlık sahipleri için bölgede faaliyet gösteren mutfağına katkıda bulunarak Ramazan’ın birleştirici gücüyle iftar sofralarına takviye verdi. Fairy’nin takviyesi ile Şef Rafet İnce tarafından yöresel lezzetlerle hazırlanan iftar menüleri, dört gün boyunca depremzede vatandaşlara beraberliğin sıcaklığını ulaştırdı. Besin Kurtarma Derneği ile birlikte yürüttüğü Boşa Harcama Projesi’nin kapasitesini artırarak, sağlanan besin takviyesini ayda 1 milyon bireye çıkaran Fairy, Şef Rafet İnce’nin hazırladığı menülerle de iki bin şahsa dayanışmanın sıcaklığını sundu.

Depremin birinci günlerinden itibaren bölgede etkin bir halde çalışmalarını sürdüren Fairy, bölgedeki besin muhtaçlığı konusunda da kıymetli çalışmalarda bulunuyor. Besin Kurtarma Derneği ile birlikte yürüttüğü Boşa Harcama kampanyasının altyapı kapasitesini, yeni araç ve donanım yatırımı ile artırarak her ay 1 milyon bireye besin takviyesinin ulaşmasını sağlayan Fairy, yardımlaşmanın sıcaklığını çadırkentlerde kurulan iftar sofralarına da taşıdı. Bölgedeki depremzedelerin yemek gereksiniminin karşılanmasına takviyede bulunan ünlü Şef Rafet İnce ile iş birliği yapan Fairy, dört akşam boyunca en çok özlenen yöresel lezzetlerden oluşan iftar menülerini Fairy Besin Aracı ile sarsıntı bölgesindeki çadır ve konteyner kentlerde barınan muhtaçlık sahiplerine ulaştırdı.

Boşa Harcama projesi kapsamında besin toplama ve dağıtma kapasitesini artırmak gayesiyle üç yıl evvel Besin Kurtarma Derneği’nin (GKTD) lojistik altyapısına bağışladıkları besin tırlarının birinci günden bu yana zelzele bölgesinde hizmet verdiğini belirten P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kurumsal İrtibat Kıdemli Müdürü Ayça Güler, daha fazla gereksinim sahibine ulaşmak ismine yeni yatırımlarını Ramazan ayında devreye aldıklarını söyledi. Bu kapsamda yeni araç ve donanım yatırımı yaptıklarını tabir eden Güler, “Gerçekleştirdiğimiz bu yatırım sayesinde 1 ayda ulaşılan kişi sayısını 1 milyona çıkardık. Fairy olarak mutfaklarda rahmetin konuşulduğu Ramazan devri bizim için çok değerli. Ramazan ruhunu zelzele bölgesinde yaşatmak için Ramazan boyunca zelzele bölgesinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek bölge halkının moralini biraz da olsa yükseltmek için çalıştık” dedi.

İki Bin Bireye Ulaşıldı

Ramazan’ın birleştirici ruhunun, kendini en çok iftar sofralarında gösterdiğini lisana getiren Güler, bu emelle depremzedelerin yemek muhtaçlığını karşılamaya katkıda bulunan Şef Rafet İnce ile de işbirliğine gittiklerini kaydetti. İnce’nin mutfağına yardımda bulunarak bu ruha güç katmak istediklerini söyleyen Güler, “İnce’nin hazırladığı iftar menüsünü yöresel lezzetler ile oluşturarak depremzedelere özlenen lezzetleri sunmak istedik. Şefimizin yaptığı ‘eli böğründe’, ‘tavuklu lebeniye’, ‘etli kabaklama’ üzere yöresel yemekler, depremzedelerle buluştu. Hazırlanan iftar menüleri toplam iki bin şahsa ulaşarak iftar sofralarına farklı bir sıcaklık kattı” diye konuştu.  

Yaptıkları iş birliği ile iftar menülerinin hazırlanmasına besin dayanağı verdiklerini lisana getiren Güler, “Fairy Besin araçları ile birçok depremzedeye sıcak bir iftar ulaştırdık. İftar sofralarında sunulan menülerin beğenilmesi, bizleri çok memnun etti zira hedefimiz, meskenlerinden hatta sevdiklerinden farklı bir Ramazan

geçiren insanlarımıza biraz olsun moral olabilmekti. Birlik, beraberlik ve umut ile kurulan sofralar, eminiz ki daha süratli iyileşmemize de katkıda bulunacak” dedi.

Verilen Dayanaklar Yaralar Daha Çabuk Sarılacak”

Böyle bir işbirliği kapsamında Fairy ile bir ortaya gelmekten memnuniyet duyduğunu söz eden Şef Rafet İnce ise “Bölgedeki halkın en temel ihtiyaçlarından biri beslenme ve bu uzun vadeli bir gereksinim olacak. Bu nedenle verilen her takviye, büyük bir kıymet taşıyor. Fairy’nin  sunduğu katkı da bu açıdan çok kıymetli” dedi. Menüleri oluştururken bilhassa yöre halkının damak tadına uygun, özlenen yemekleri seçtiklerini belirten İnce, “Sofralarda tam bir iftar sıcaklığı yaratmak istedik. Yemeklerimizi hazırlarken gönüllüler de bize dayanak oluyor.  Fairy ile gerçekleştirdiğimiz iftar yemeklerimizden birini de toplumsal medyanın sevilen isimleri ile birlikte hazırladık. Onlara da yardımları için çok teşekkür ediyorum” formunda konuştu.   

Şef Rafet İnce, sarsıntı bölgelerindeki Fairy taşınabilir araçlarıyla iftar yemeklerini dağıttıktan sonra vatandaşlarımızla birlikte Ramazan Şenliği’ne katıldık. Tatlı, Ramazan şerbeti, şeker macunu üzere ikramların yapıldığı ve Hacivat-Karagöz gösterisinin sergilendiği şenliğin vatandaşlarımıza moral olması, bilhassa de çocuklarımızın yüzünü güldürmesi bizleri de çok keyifli etti. Onların hayata tutunduğunu ve yeterli olduklarını görmek, bizlere de güç veriyor. Fairy üzere markalarımızın dayanağı ile eminim ki yaralarımızı çok daha çabuk saracağız” dedi.

Fairy iş birliğiyle yürütülen “Boşa Harcama” projesi kapsamında ulusal çapta gerçekleştirdikleri faaliyetleri, bu yıl, sarsıntının yıkıcı tesirlerini hafifletmek ve yaraları sarabilmek için zelzele bölgelerine odakladıklarının altını çizen Besin Kurtarma Derneği Genel Sekreteri İhtilal Barçak Potok “Kahramanmaraş zelzelelerinin akabinde bölgede sürdürülebilir insani yardımı mümkün kılmak ismine birinci günden itibaren çalışıyoruz. Ramazan devri boyunca da Fairy ile ulusal birlik ve dayanışma hissimizi pekiştiren Ramazan etkinliklerimizle, binlerce insanımıza ulaşıyoruz. Bölgenin gastronomik zenginliğiyle taçlanmış kültürel mirasımıza sahip çıkmaya, bölgedeki mahallî üreticilerimize takviye vermeye devam edeceğiz.

“Boşa Harcama” projemiz kapsamında, paydaş ekosistemimizin dayanışması ve lojistik alt yapımızın güçlendirilmesi sayesinde ayda 1 milyon beşere takviye verecek, sarsıntıdan etkilenen tüm vilayetlerimizdeki insani yardımları sürdürülebilir kılmaya var gücümüzle devam edeceğiz. Sarsıntının yaralarını ulusal birlik ve beraberliğimizle daima birlikte saracağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz