Havayolu pilotları, insanları gidecekleri yerlerle buluşturur ve unutulmaz bir tatil, bir rock konseri, bir arkadaş düğünü yahut bir annenin sıcacık kucaklaması üzere pahalı anılar yaratmalarına yardımcı olurlar. Bu nedenle, Dünya Pilotlar Günü’nde Emirates, yardımcı pilotları ve deneyimli kaptanları bünyesine katmaya devam ederken, küresel seyahate ve havayolu kesimine katkılarından ötürü yüksek nitelikli pilotlarını selamlıyor.

Emirates, 1985 yılında hizmetlerini başlattığında, havayolunun pilotları, Pakistan Milletlerarası Havayolları’ndan kiralanan iki uçakta vazife alıyordu. Günümüzde ise havayolu, 400’ü BAE vatandaşı olmak üzere 111 milletten yaklaşık 4.000 pilotu bünyesinde barındırıyor. Birinci BAE vatandaşı öğrenci pilot 1986’da katılırken, 20 yıllık başarılı bir mesleğin akabinde kaptan olarak emekli oldu.

Birçok pilot, havayolu ile birlikte büyüdü. İlham verici bir biçimde, Emirates’in havayolunda 10-19 yıldır çalışan 1.380 pilotu, 20-29 yıldır hizmet veren 173 pilotu ve 30 yılı aşkın müddettir hizmet veren 5 pilotu bulunuyor. Emirates’in en uzun müddettir hizmet veren iki pilotu, 1989 yılında birebir gün havayoluna katılmış olup toplamda 34 yıldan fazla hizmet vermektedir.

Seyahat talebi giderek artarken, havayolu da ağını güçlendiriyor ve 2024 ortasından itibaren Airbus A350’lerini teslim almaya hazırlanıyor. Emirates, yaklaşmakta olan işe alım kampanyalarıyla pilot topluluğunu büyütmeye devam ediyor. 2022’nin başından bu yana havayolu, üç işe alım programıyla 900’den fazla yeni pilotu bünyesine kattı: Direkt Girişli Kaptanlar, Hızlandırılmış Komuta ve Yardımcı Pilotlar.

Pilot yolculukları

Emirates’in daima yatırımları ile pilotları, tamamı geniş gövdeli 260 Airbus A380 ve Boeing 777 uçağından oluşan dünyanın en genç ve çağdaş filolarından birini uçuruyor. Havayolunun pilotları, San Francisco’dan Auckland’a altı kıtaya ve 140 farklı uçuş noktasına; buzullar, çöller, ormanlar, kanyonlar, bataklıklar ve dağlar, hatta Kuzey Kutbu olmak üzere her türlü arazinin üzerinden uçuyorlar.

Emirates, şu anda A380’ler ve 777’ler için 10 tam uçuş simülatörüne konut sahipliği yapan tesisiyle pilot eğitiminde en ileri seviyede yer alıyor. Havayolu, deneyimli eğitmenlerin bulunduğu özel olarak tasarlanmış ortamlarda ispata dayalı sağlam eğitim programlarına yatırım yapıyor. Bu, pilotların havayolu filosunu profesyonel olarak zorlayıcı, tatmin edici, farklı ve heyecan verici bulmalarını sağlıyor. 7/24 çalışan eğitim grubu, cins dönüştürmeden komuta geliştirmeye kadar her türlü kursu yürütmekteler.

Havayolu, Mart 2024’te açılması planlanan 63.318 metrekarelik yeni, son derece gelişmiş bir pilot eğitim tesisi inşa etmek için 135 milyon dolar yatırım yapıyor. Tesis, A350 ve Boeing 777-9 model uçakları içeren gelecekteki filosu için 6 tam uçuş simülatörüne daha konut sahipliği yapacak. 

Pilotlar ayrıyeten, Emirates Havacılık Koleji ve Emirates Havacılık Üniversitesi’nde çeşitli teknik olmayan eğitim programlarına erişim sağlıyorlar. Emirates’te makul meslek yollarına sahip olmalarının yanı sıra, idare, eğitim ve işe alım üzere durumlara terfi edebiliyorlar.

Emirates’in yüklü olarak yurtdışından gelen pilot topluluğu, 170’in üzerinde milletten meslektaşlarıyla birlikte merkezi Dubai’yi yansıtan inançlı, emniyetli ve çok kültürlü bir ortamda yaşamaktan ve çalışmaktan keyif alıyor. Pilotlar, rekabetçi vergisiz bir maaş, geniş konaklama imkanları, eğitim ödeneği ve üst seviye diş, sıhhat ve hayat sigortası üzere ayrıcalıklardan faydalanıyorlar. Ayrıyeten, işe gidip gelmek için sürücülü ulaşım, çamaşırhane hizmetleri, yılda 42 gün müsaade, yıllık müsaade biletleri, indirimli kargo, arkadaş ve aile için indirimli seyahat avantajları ve çok daha fazlasının keyfini çıkarıyorlar.

Pilot İstihdamını Artırma

Mart ve Nisan ayları boyunca Hong Kong ve Singapur’da gerçekleştirilen başarılı bir pilot işe alım cinsinden sonra, pilot alımı gündeminde sıradaki adım olarak, 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü, Dubai saatiyle 13:00’te çevrimiçi bilgilendirme oturumu planlanmış durumda. 

Çeşitli uçuş güvertesi rolleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ilgili pilotlar, link üzerinden kaydolabilir ve giriş şartları hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirler.

A380 Direkt Girişli Kaptan

Bu program, A330, A340, A350 ve A380 üzere Airbus fly-by-wire geniş gövdeli uçaklarda 3.000 saatlik komuta tecrübesi olan teknik olarak ehil pilotlar için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra, çoklu mürettebatlı, çok motorlu uçaklarda toplam en az 7.000 saat uçuş deneyimine sahip olmaları ve öteki uygunluk kriterlerini karşılamaları gerekmektedir.

Hızlandırılmış Komuta Programı

Öncelikle, bölgesel rotalarda dar gövdeli uçakları yöneten tecrübeli Airbus Kaptanları için tasarlanmıştır ve global bir havayolu markası ile çalışarak mesleklerini bir üst çıtaya yükseltmek isteyenler için ülküdür. Airbus fly-by-wire tecrübesi en az 1.500 saat olan kaptanlar, Emirates’e A380 İkinci Pilotu olarak gelişmiş bir maaş paketi ile katılabilirler. En az 700 uçuş saati ve iki başarılı yenileme denetiminden sonra hızlandırılmış komuta yükseltmesi için uygun olurlar. Çoklukla, Emirates pilotları ultra uzun, uzun ve kısa menzilli rotaların karışımını uçtuklarından bu kilometre taşlarına bir yıldan kısa bir müddette ulaşabilmektedirler.

İkinci Pilot

İkinci Pilot konumları için adaylar, çoklu motorlu, çok mürettebatlı uçak tecrübesine, geçerli bir Milletlerarası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Havayolu Nakliyatı Pilot Lisansı (ATPL) ve azamî kalkış yükü 20 ton olan uçaklarda en az 2.000 saatlik uçuş tecrübesine sahip olmalıdırlar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz