Narlıdere Belediyesi, bölgenin birinci yerleşim yeri Yukarıköy’ü bir turizm destinasyonu haline getirmeye hazırlanırken, bölgede yaşayan bayanlara da ekonomik kıymet yaratmak için harekete geçti. Bu kapsamda Yukarıköy sakinleriyle bir ortaya gelen Lider Ali Engin, “Çok yakında bir turizm destinasyonu olarak hizmet verecek Yukarıköy’de yaşayan bayanlara ekonomik bir kıymet yaratmak istiyoruz. Narlıdere Belediyesi olarak, bölgede yaşayan yurttaşlarımızın turizminden daha fazla kazanım sağlamasında faal rol oynayacak; mahallî halkla el ele vererek Yukarıköy’ü marka bir turizm destinasyonu haline getireceğiz” diye konutu

Narlıdere’nin geçmişini ve kültürünü yansıtan Yukarıköy Mahallesi’nde sürdürülen Yukarıköy Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi’nde sona gelinirken, bölge halkını kalkındıracak çalışmalar için de teşebbüsler sürüyor. Bu kapsamda Yukarıköy’ün bayan sakinleriyle bir ortaya gelen Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin; onların ekonomik bağımsızlığını sağlayacak projeleri kıymetlendirdi. Emsal turizm destinasyonlarında uygulanan modellerin tartışıldığı görüşmede, yöre halkını ön plana tutacak ve bayanlara gelir kapısı oluşturacak örnekler üzerinde duruldu. Narlıdere Belediyesi, Yukarıköy’ün sakinlerini Seferihisar-Sığacık bölgesine de götürerek bölgede uygulanan modeli incelemelerine imkan sundu.

Geleceğin Narlıdere’sini yaratırken lokal kalkınmayı her vakit ön planda tuttuklarını belirten Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, “Aslına uygun olarak restore edilen Yukarıköy’de çalışmaları tamamlamak üzereyiz. Çok yakında bir turizm destinasyonu olarak hizmet verecek Yukarıköy’de yaşayan bayanlara ekonomik bir kıymet yaratmak istiyoruz. Bu sebeple bölge sakinleriyle bir ortaya geldik, birlikte neler yapabiliriz diye değerlendirdik. Seferihisar-Sığacık’ta uygulanan modelin bir benzerini burada da uygulayabilir miyiz diye görüş alışverişinde bulunduk. Gerçek planlama, yanlışsız bir model ve yerelin gücüyle bölge halkına ekonomik özgürlük sağlayacağız” dedi.

YUKARIKÖY MARKA OLACAK

Turistlerin artık günübirlik seyahatlere yöneldiğine ve kültür turizminin değerinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Lider Engin, “Yukarıköy bu manada bütün özellikleri içinde barındırıyor. Tarihi bölgemiz yıllardır koruduğu kültürü ve tarihiyle, yeme-içme imkânları ve potansiyeliyle sürdürülebilir turizmin merkezi olacak. Bu bahiste mahallî idareler olarak bize de büyük sorumluluklar düşüyor. Narlıdere Belediyesi olarak, bölgede yaşayan yurttaşlarımızın turizminden daha fazla kazanım sağlamasında aktif rol oynayacak; lokal halkla el ele vererek Yukarıköy’ü marka bir turizm destinasyonu haline getireceğiz” diye konuştu.

YUKARIKÖY ONARIM PROJESİ

Narlıdere’nin tarih kokan bölgesi Yukarıköy Mahallesi’nde Valiliğin katkılarıyla sürdürülen Yukarıköy Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi’nde çalışmalar büyük oranda tamamlandı. İlçenin birinci yerleşim yeri olan Yukarıköy titiz bir çalışmayla estetik bir görünüme kavuşturulurken 100’den fazla bina aslına uygun olarak restore edildi. Narlıdere’nin birinci yerleşim yeri olan ve kentsel sit alanı ilan edilen Yukarıköy, bir turizm destinasyonu olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz