Yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak kimdir, nerelidir? Metin Gürak kaç yaşında, biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni komuta kademesi belirlendi ve Genelkurmay Başkanlığına 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak atandı. Peki, Metin Gürak kimdir, kaç yaşında, nereli ve hangi görevlerde bulundu? İşte yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak’ın biyografisi…

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak kimdir?

Orgeneral Metin Gürak, 1957 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdu. 1975 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1976 yılında Topçu ve Füze Okulu’ndan mezun oldu. Çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Batarya Komutanlığı yaptıktan sonra 1986 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirdi. 1987-1990 yılları arasında Genelkurmay Harekat Başkanlığı’nda Plan Subayı olarak görev yaptı.

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak’ın kariyeri

Genelkurmay Başkanı  Metin Gürak, 1990-1992 yılları arasında NATO Karargahı’nda (SHAPE) Plan Subayı olarak görev yaptı. 1992-1994 yılları arasında Topçu ve Füze Okulu’nda Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1994-1996 yılları arasında Kara Harp Akademisi’nde Öğrenci Grup Komutanlığı yaptı. 1996-1998 yılları arasında Genelkurmay Harekat Başkanlığı’nda Şube Müdürlüğü görevini üstlendi.

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, 1998-2000 yılları arasında Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı’nda Şube Müdürlüğü görevini sürdürdü. 2000-2002 yılları arasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı’nda Daire Başkanlığı yaptı. 2002-2004 yılları arasında Tuğgeneral rütbesiyle Genelkurmay Harekat Başkanlığı’nda Daire Başkanlığı görevini icra etti.

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, 2004-2006 yılları arasında Tümgeneral rütbesiyle 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2006-2008 yılları arasında Korgeneral rütbesiyle Genelkurmay Harekat Başkanlığı’nda Daire Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Genelkurmay BaşkanıMetin Gürak, 2008-2010 yılları arasında Korgeneral rütbesiyle Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkan Yardımcılığı görevlerini icra etti. 2010-2013 yılları arasında Orgeneral rütbesiyle 3. Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, 15 Temmuz darbe girişimine karşı durdu

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ’nün darbe girişimine karşı duran komutanlardan biri oldu. O dönem 2. Ordu Komutanı olan Orgeneral Gürak, darbecilerin emirlerine karşı çıkarak, 2. Ordu’yu darbe girişimine katılmaktan alıkoydu. Orgeneral Gürak, darbe girişimi sonrasında Genelkurmay Başkanlığı’na atandı.

Genelkurmay Başkanı  Metin Gürak’ın özel hayatı

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir. Genelkurmay Başkanı Gürak’ın eşi, 2019 yılında vefat etmiştir. Orgeneral Gürak, 2020 yılında Covid-19 hastalığına yakalanmış ancak tedavi sonrasında sağlığına kavuşmuştur.

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, Türkiye’nin yeni Genelkurmay Başkanı olarak, TSK’nın modernizasyonu, terörle mücadelesi ve uluslararası ilişkileri konusunda önemli bir rol oynayacak. Genelkurmay Başkanı Gürak’ı tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak’ın Askeri Kariyeri ve Görevleri

1985 yılında Kara Havacılık Okulunu tamamlayarak pilot unvanı alan Metin Gürak, 1990 yılında Kara Harp Akademisi’ni ve 1996 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni başarıyla bitirdi. Askeri kariyerinde çeşitli birlik ve karargahlarda önemli görevler üstlenen Gürak, 2006’da tuğgeneralliğe terfi etti ve ardından 2010 yılında tümgeneralliğe yükseldi. 2015 yılında ise korgeneral rütbesine terfi etti.

Genelkurmay 2. Başkanlığı Görevine Atanması

Orgeneral Metin Gürak, 2017 Ağustos ayından itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini üstlendi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de Genelkurmay 2. Başkanlığı görevine atanarak önemli bir makama getirildi.

Ailesi ve Dil Bilgisi

Metin Gürak, Zerrin Gürak ile evlidir ve iki çocuğu ile bir torunu bulunmaktadır. Aynı zamanda İngilizce ve Arapça dillerini de akıcı bir şekilde bilmektedir.


Ayvalık’ta turizm sezonu ekim ayına kadar uzayacak

Yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak’ın atanmasıyla birlikte askeri komuta kademesindeki önemli değişiklikler gerçekleşti. Kendisinin askeri kariyeri ve deneyimi, yeni görevinde Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük bir öneme sahip olacaktır. Gözler, Metin Gürak’ın liderliğindeki TSK’nın gelecekteki stratejik adımlarına çevrilmiş durumda. Yakın zamanda Genelkurmay Başkanı’nın atandığı toplantıda alınan kararlar ve açıklamalar kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz