Xanax nedir, ne işe yarar? Xanax uyuşturucu mu?


Sosyal medya fenomeni Dilan Polat’ın kardeşi Sıla Doğu, ablası, eniştesi ve kendisiyle ilgili çıkan kara para aklama iddialarının ardından canlı yayın açtı. Açtığı yayında ‘kokain’ kullandığını itiraf eden Doğu, İstanbul Beykoz’da yaşadığı evde gözaltına alındı. Doğu’nun evinden çıkan maddeler ise dikkat çekti.

Doğu’nun evinden çıkan maddeler, şöyle sıralandı:

 21 adet uyuşturucu ve uyarıcı Xanax, 3 adet uyuşturucu ve uyarıcı Extacy hap, 1 gram uyuşturucu ve uyarıcı kokain. Mehmet Küçüksakallı kimdir?

Xanax isimli antidepresan ilacının uyuşturucu kapsamında sayılması, sosyal medya kullanıcılarının kafasını karıştırdı. İnternette, Xanax nedir? Xanax ne işe yarar? Xanax uyuşturucu mu sayılıyor? sorularının cevapları araştırılmaya başlandı. Peki Xanax nedir? Xanax ne işe yarar? Xanax uyuşturucu mu sayılıyor? Sizler için derledik…

Xanax nedir? Xanax ne işe yarar?

Zihinsel performansların kontrolünü sağlayan gamma-aminobutirik asit (GABA) seviyesini artıran Xanax; endişeli ruh halini çözer, kaygıları azaltır, vücudun gevşemesine katkı sağlar, uykuya dalmayı kolaylaştırır ve endişeli ruh hâlini düzenler.

Anksiyete, depresyon, panik atak, fobiler özellikle Xanax tedavisine başlanan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların haricinde anksiyete ile tetiklenen obsesif kompulsif bozukluk teşhislerinde de Xanax reçete edilebilmektedir. Elbette ki hasta için en doğru teşhis ve ilaç seçimini uzman psikiyatristler yapmaktadır.

Xanax uyuşturucu mu?

Xanax, uyuşturucu olarak sınıflandırılmayan ancak bağımlılık yapabilen bir ilaçtır. Xanax, kaygı ve panik bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz