Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü ‘Akkuyu NGS Yakıt Teslim Töreni’ nedeniyle Rusya Devlet Güç Şirketi Rosatom’a video-kutlama iletisi gönderdi

 

Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü Dr. Sama Bilbao-y-Leon, Türkiye’nin birinci nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) nükleer yakıt teslim merasimi nedeniyle Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’a bir görüntü kutlama bildirisi gönderdi. 

Akkuyu’nun birinci ünitesine birinci yakıtın teslimi nedeniyle duyduğu heyecanı paylaşan Bilbao-y-Leon, “Bu adım sayesinde Türkiye, artık resmen global nükleer ailenin bir üyesi haline geliyor. Tebrik ediyorum!” dedi. 

Bu tarihi anın kıymetinin Türkiye hudutlarını aştığına dikkat çeken WNA) Genel Müdürü Dr. Sama Bilbao-y-Leon, “Dünya Nükleer Birliği olarak, büyüme ve refah düzeyinin arttırılması için nükleer enerjiyi tercih eden ve ortamıza yeni katılan Türkiye’ye beğenilen geldin diyoruz. Akkuyu’nun 1’inci ünitesine birinci yakıtın teslimini kutlarken, herkes için yaşanabilir bir dünya yaratan sürdürülebilir bir nükleer gelecek için Türkiye ve Türk Nükleer Endüstrisi ile çalışma taahhüdümüzü yinelemek istiyorum.” diye konuştu.

Akkuyu’nun Türkiye’nin net sıfır emisyon amaçlarına ulaşmasında ve Türkiye’deki güç güvenliğinin güçlendirilmesinde kıymetli rol oynayacağının altını çizen Bilbao-y-Leon iletisinde şunları kaydetti:

 “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne birinci yakıtın tesliminin yapılmasına tanıklık etmenin heyecanını yaşıyorum. Bu adım sayesinde Türkiye, artık global nükleer ailenin resmen bir üyesi haline geliyor. Tebrik ediyorum! Akkuyu, Türkiye’nin net sıfır emisyon maksatlarına ulaşmasında ve Türkiye’deki güç güvenliğinin güçlendirilmesinde kıymetli rol oynayacak. Tamamlandığında, Akkuyu’nun dört ünitesi yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat karbonsuz elektrik üretecek, bu da Türkiye’nin elektrik gereksiniminin yaklaşık yüzde 10’unun karşılanması manasına geliyor. Lakin bu tarihi anın kıymeti Türkiye hudutlarını da aşıyor. Global nükleer topluluk, yeni nükleer güç santrallerini istenen sürat ve ölçekte teslim etmeyi taahhüt ederken, bu santraller, bu ortak taahhüdün güçlü bir sembolü niteliğindeki dev santraller olma özelliği taşıyor. Elbet Akkuyu’nun 1’inci Ünitesi’nin yaklaşık beş yılda tamamlanması, milletlerarası iş birliğinin ve sanayi olarak nükleer reaktörleri verimli formda inşa edebileceğimizin adeta bir göstergesi niteliğinde. Dünya Nükleer Birliği olarak, büyüme ve refah düzeyinin arttırılması için nükleer enerjiyi tercih eden ve ortamıza yeni katılan Türkiye’ye beğenilen geldin diyoruz. Akkuyu’nun 1’inci ünitesine birinci yakıtın teslimini kutlarken, herkes için yaşanabilir bir dünya yaratan sürdürülebilir bir nükleer gelecek için Türkiye ve Türk Nükleer Endüstrisi ile çalışma taahhüdümüzü yinelemek istiyorum. Çok teşekkür ederim.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz