Whatsapp'tan gelen yurt dışı aramaları ve mesajları açmayın


Türkiye’de telefon üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık meselelerinde bir dönem en sık başvurulan yöntemlerden biri de ‘adınız terör soruşturmasında geçiyor’ denilerek işlenen suçlardı. Bu yöntemde mağduru arayan kişi kimi zaman hâkim kimi zaman savcı kimi zaman da güvenlik bürokrasisinden biri gibi davranıp karşı tarafa baskı kuruyordu.

Ancak son haftalarda Türkiye’de farklı bir yöntem daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Hindistan, Pakistan, Endonezya ve hatta kimi zaman ABD, İngiltere gibi yerlerin alan kodlarını kullanarak iletişime geçen dolandırıcıların bu işteki iletişim araçları Whatsapp oldu.

Türkiye’deki numaraların bahsettiğimiz kötü amaçlı grupların eline nasıl geçtiğine dair henüz resmi bir açıklama yok. Uzmanlarsa bilinmeyen numaralardan gelen çağrılar, mesajlar ve özellikle bu gibi yerlerden gelen linklere karşı son derece dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.


Mustafa Tuna kimdir? Mustafa Tuna Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday mı?

Whatsapp üzerinden bilmedikleri numaraların araması ya da mesaj atmasını engellemek isteyenler basit bir ayarla bunu yapabiliyor. Bunun için uygulama üzerinden önce ayarlar kısmına gelmek gerekiyor. Gizlilik sekmesinde yer alan ‘aramalar’ başlığında ise ‘bilinmeyen kullanıcıları sessize al’ ayarının açık olması bilmediğiniz numaralardan gelecek çağrıları otomatik olarak sessize alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz