Üsküdar kıyıdaki kaçak işletme nihayet yıkıldı. İstanbulluların boğazla görsel ilişkisini kesen, İBB tarafından kente kazandırılan Üsküdar Meydanının bütünlüğünü engelleyen, Mimar Sinan’ın eşsiz yapıtı Kuşkonmaz Mescidinin estetiğini bozan kaçak kafenin yıkılmasıyla yıllar sonra da olsa hukuk kazandı. Bu sabah kaçak kafenin yıkımı için bölgeye giden İBB gruplarına sivil bir kişi tarafından silah çekildi. Kaçak işletmenin çatısına çıkan eli silahlı sivil, vazifelerini yapmaya çalışan çalışanlara silah göstererek aşağı indirdi. Lakin takımlar geri adım atmadı. İBB takımlarının şikayeti üzerine işletme sahibinin yakını olduğu öğrenilen T. S. emniyet tarafından gözaltına alındı. 

4 yıldır hukuku işletmeye çalışan İBB’nin gayreti bu sabah sonuç verdi. İBB’nin kararlılığı karşısında geri adım atan, mahkemenin İBB lehinde karar vermesine karşın yıkımı engellemek için türlü yollara başvuran irade, geç de olsa vazifesini hatırladı.   

Tahliye ve yıkım için son hazırlıklarını yapan İBB takımları, kaçak kafenin içerisinde tespit çalışması yaparken, Üsküdar Belediyesi takımları küçük bir iş makinasıyla yıkıma başladı. Tehlike yaratan iş makinası, İBB gruplarının müdahalesiyle durduruldu. İBB’nin yıkım için getirdiği büyük iş makinası, süratlice yıkımı gerçekleştirerek, kıyısı kaçak yapıdan temizledi. 

YAZICI: BİZE PAYDAŞ OLMASI GEREKEN KURAMLARI YILLARCA KARŞIMIZDA GÖRDÜK

İBB Genel Sekreter Yardımcıları Murat Yazıcı ve Buğra Gökce takımların başında yıkımı yerinde takip etti. Yıkım sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, İBB’nin 4 yıldır hukuku tesis etmek için çalıştığını hatırlatarak, “ Yıkım için tekraren geldik. Bize paydaş olması gereken kamu kurumlarını karşımızda gördük. Bugün de birebir süreci yaptık ancak emniyeti karşımızda değil yanımızda bulduk.   Yıkımı gerçekleştiriyoruz. Bizim buradaki tek gayemiz, mahkeme kararını yerine getirmek ve alandaki imar uygunsuzluklarını ortadan kaldırmaktır ”dedi. 

GÖKCE: DEVAM EDECEĞİZ

İBB’nin kamusal yerleri kamuya kazandırmak, halkın kullanıma açmak için çalışmaya devam edeceğini söyleyen İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce de, “İstanbul’un öbür yerlerinde da, işgale uğramış tüm alanları, çeşitli kişi, kuruluş, vakıf ve derneklere peşkeş çekilmiş, gayesi dışında kullanılan tüm alanların yıkım süreçlerini takip etmeye, hem hukuk nezdinde, hem emniyet nezdinde devam edeceğiz ”diye konuştu. 

NELER YAŞANDI ?

2019 yılından bu yana Üsküdar kıyısı kaçak yapılardan temizlemek için yetkisini kullanmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) karşısına sayısız mani çıkartıldı. Üsküdar Belediyesi misyonunu yapmadı. Üsküdar Kaymakamlığı, İBB’nin müracaatlarını görmezden geldi. Son olarak Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü devreye girerek, kendisinin yetkili olduğunu öne sürüp, “yıkımın ileride telafisi mümkün olmayacak ziyanlara yol açacağı” savıyla Üsküdar Kaymakamlığına yazı yazarak güvenlik önlemi alınmasını istedi. Üsküdar Kaymakamlığı, devletin polisini, devletin zabıtasının önüne dikerek yasal yıkım kararını günlerce uygulatmadı.

Mahkemenin 6 Nisan 2023 tarihli kararı, İBB’yi haklı bulduğu, imar kanununa karşıtlığını tespit edilen kaçak kafenin yıkımı önünde hiçbir yasal mani olmadığı halde İBB’nin işini yapması engellendi. 

BÖLGEDE YIKIMLAR DEVAM EDECEK

Üsküdar Salacak kıyısında, bu son yıkımla 10 kaçak işletmeden 4’ünün yıkımını gerçekleştiren İBB, kimileri kendi mülkiyetinde olan  6 kaçak işletmenin daha yıkımını gerçekleştirmek için devam eden mahkemelerin sonuçlanmasını bekliyor.    

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz