Uşak'ta muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıtıldı


İstanbul Harem’de 100 bin kişilik konser

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki Işık Çakır Sultan Cemevi’nde aşure dağıtım programı düzenlendi. Uşak Valisi Turan Ergün, programda yaptığı konuşmada muharrem ayında hoşgörünün, birlikteliğin ve sevginin gücünü daha çok hissettiklerini söyledi.

Aşure gününün tüm inançların ve kültürlerin ortak bir paydada buluştuğu, dayanışma ve sevgi duygularının da öne çıktığı bir gün olduğunu belirten Ergün, “Birçok malzemenin bir araya gelmesiyle oluşan ve benzersiz bir lezzet olan aşure, aslında insanlık içinde bir mesajdır. Farklı inançlara, kültürlere ve düşüncelere sahip her kim olursak olalım bir arada olabilir, birbirimize sahip çıkabilir, saygı gösterebilir ve bir birimizi sevebiliriz. Birbirimizi kucaklayabiliriz. Bu anlamda cemevlerimiz de hoşgörü ve sevgi merkezleri olarak toplumun her kesimine kucak açar. Burada bir araya gelerek birlikte dua eder, birlikte anar, birlikte sevinir ve birlikte üzülürüz. Aşure, aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmanın, komşularımızla kaynaşmanın önemini hatırlatmaktadır” diye konuştu.

Vali Ergün, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, cemevi dedesi Nazmi Aydedeoğlu ve Uşak Alevi ve Kültür Derneği Başkanı Adem Koç tarafından vatandaşlara aşure dağıtıldı. Aşure ikramının ardından şiir okunup semah gösterisi yapıldı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz