UEZ 2023, Atış Şirketler Kümesi sponsorluğunda gerçekleştirilen “Yükselen Yatırımlar: Yeni Teknolojiler ve İnovatif Girişimler” oturumu ile sona erdi. Oturumda dünya çapında ve teknolojinin beşiği olan Silikon Vadisi’nde son devirde muvaffakiyet grafiği yükselen inovatif ve rekabetçi iş alanlarının, inovatif teşebbüslerin ve deep tech’lerin neler olduğu ve Türkiye’nin bu iklime nasıl adapte olması gerektiği konuşuldu.

 

Moderatörlüğünü GTech Kurucu Ortağı ve CEO’su Mine Taşkaya’nın yaptığı oturuma Atış Şirketler Kümesi CEO’su Ahmet Atış, Eczacıbaşı Holding İdare Şurası Üyesi ve İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörü Emre Eczacıbaşı, Re-Pie Portföy Kurucu Ortağı ve İdare Şurası Lider Vekili Mehmet Ali Ergin ve İstanbul Portföy İdaresi Teşebbüs Sermayesi Fonları Yönetici Ortağı Yiğit Arslan katıldı.

 

Mine Taşkaya: “Konfor alanından çıkan genç teşebbüsçüler risk alabiliyor”

GTech Kurucu Ortağı ve CEO’su Mine Taşkaya, “Konfor alanından rahat çıkabilen genç teşebbüsçüler risk alabiliyor. Aslında girişimcilik çok farklı bir ruh. 7-8 yılda oluşan ekosistemin yarattığı kıymet ve katkı, ivmelendirmeyi sağlayan riskleri omuz omuza çözebilecek organizasyonlar yaratıyor” dedi.

 

Ahmet Atış: “Hangi işi yapacağınız değil, işin sizi nereye götüreceği önemli”

Atış Şirketler Kümesi CEO’su Ahmet Atış, “Hangi işi yapacağınız değil, işin sizi nereye götüreceği kıymetli. İş bireylere değil kurumlara ve kurum kültürüne bağlı olmalı. Aslında her işte farklı modeller gelişebiliyor. Fakat işi yanlışsız insanlara emanet ettikten sonra, her işte başarılı olma bahtınız var. Kendi çalışma alanlarımızdan olan gayrimenkul tarafında ise muhtaçlığı belirleyip ona yönelik çalışmalar sürdürmemiz gerekiyor. Gayrimenkulde küçük yatırımcıların parasını nasıl daha yeterli değerlendirebileceğinin üzerine düşünmemiz gerekiyor. Tek kalemde tek bir yere hizmet etmek değil de çok bacaklı fakat her bacağın yere sağlam bastığı kurgu oluşturmak gerekiyor” dedi.

 

Emre Eczacıbaşı: “Kimsenin görmediğini görüp, kendimize ve etrafımıza inandırmalıyız”

Eczacıbaşı Holding İdare Konseyi Üyesi ve İnovasyon ve Girişimcilik Koordinatörü Emre Eczacıbaşı, “Dünya her vakit yeni periyoda hakikat ilerliyor. Tahminen bu devirde değişikliğin hızlanması, dünyanın daha süratli değiştiğine dair bir algıya neden oluyor. Geleceğe ahenk için şirketlerin alt ve üst yapısı her gün değişiyor fakat her kurumun hedefi, geçmişte yarattığı muvaffakiyet formülünü korumak. Çok güçlü geleceğe yönelik gereksinim öngörüsü, verimli tahliller üretebilmemize katkı sağlıyor. Bu da geçmiş dediğimiz her şeyden, daha da güçlü bir gelecek oluşturmayı sağlıyor. Başarıyı, toplumsal çağdaşlık mefkuresini insan odağına yönelterek mana ve odak yaratıp, sürdürülebilir olmasını sağlamalıyız. Kimsenin görmediği şeyleri görüp, evvel kendimize ve sonrasında etrafa inandırmamız gerekiyor. Zira girişimcilik özgüveni bu noktada büyük ehemmiyet taşıyor. En mikro düzeyde her çalışanın muvaffakiyet formülünü işleyerek, gelecekteki değişimler ve gereksinimlerle temas ve ahenk içerisinde olması gerekiyor” dedi.

 

Mehmet Ali Ergin: “Düşünen yatırımcı ve sermayeye muhtaçlık var”

Re-Pie Portföy Kurucu Ortağı ve İdare Konseyi Lider Vekili Mehmet Ali Ergin, “Gayrimenkul teşebbüs sermayesi fonlarının, alternatif fonların yapısı Türkiye’de toplam 3 bin 500 kişi. Sermaye piyasasını gereğince anlatamadık. Regüle olmayan sermaye piyasaları ortamı mevcut. Süreç içerisinde 5 ile 7 yıl bu fonlarda kalmak gerekirken yatırımcılar ‘kim öle kim kala’ zihniyetiyle bakıyor. Türkiye’de şirket açmaktan çok insan ve sermaye gerekiyor. Ağır sanayi ihtilalini kaçırmış olabiliriz lakin bunu kaçıramayız. Bugün burada yaptığımız yazılımla, teknolojiyle öbür ülkeye hizmet verebiliyoruz. Dünyanın buna gereksinimi var ancak birikim yaparken düşünen yatırımcı ile sermayeye gereksinim var. Hasebiyle kimseyi değil kendimizi suçlamalıyız” dedi.

 

Yiğit Arslan: “Türkiye ekosistemi hala çok genç”

İstanbul Portföy İdaresi Teşebbüs Sermayesi Fonları Yönetici Ortağı Yiğit Arslan, “Türkiye daha gelişmekte olan bir girişimcilik ekosistemi. Bizler 2000’li yılların ortasında start up varlığından haberdar olduk ve sonrasında bunun dışarıdan fonlanan ve çıkış durumu ile diğerlerine satılabilen bir alan olduğunu gördük. Üzerinden neredeyse 15 yıl geçti ve bizler bazen ülkemizdeki ekosistemin şimdi çok genç olduğunu unutuyoruz. Yeni teşebbüs sermayesinin yatırım fonunu kuran bütün kurumların ve yatırımcıların, ekosisteme muazzam bir katkısı var ve biz de o oyunculardan biriyiz. Bundan 5-6 sene öncesine döndüğümüz vakit, bir portföy idaresi şirketinin konusu, kurumların ve şahısların nakit idaresini gerçekleştirerek ve finansal enstrüman kullanarak yüksek getiri sağlamaktı. Fakat artık, genç bir ekosistem olarak bizim üzere şirketlerin önemli fonlar bulması ve aktarmasının çok pahalı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz