Uçaklarda neden cep telefonu kullanılmaz? Uçaklarda alternatif iletişim yöntemleri nelerdir?

Cep telefonlarının uçaklarda kullanımı potansiyel elektromanyetik interferansa neden olabileceği için genellikle yasaklanmıştır.  Ancak alternatif iletişim yönleri bulunmaktadır.

Uçaklarda neden cep telefonu kullanılmaz?

Uçaklarda cep telefonu kullanımının yasaklanmasının temel nedeni, cep telefonlarının potansiyel olarak elektromanyetik interferansa (EMI) neden olabileceği endişesidir. Uçakların aviyonik sistemleri, radyo alıcı-vericileri ve diğer elektronik ekipmanları içerir ve bu sistemlerin düzgün çalışması için elektromanyetik uyumluluğun sağlanması gerekir. Cep telefonları gibi cihazlar, uçuş sırasında yoğun bir şekilde elektromanyetik radyasyon yayabilir ve bu da uçak sistemlerine müdahale edebilir. Bu nedenle, uçuş sırasında cep telefonu kullanımı genellikle yasaklanmıştır.

o-AIRPLANE-PHONE-facebook-e1501582712760

Uçaklarda alternatif iletişim yöntemleri nelerdir?

Alternatif iletişim yöntemleri, uçak içi kablosuz ağlar (Wi-Fi), uçakta bulunan sabit telefonlar ve uçuş ekibi tarafından sağlanan iletişim sistemlerini içerebilir. Uçaklarda bulunan Wi-Fi hizmetleri, genellikle uçuş moduna alınmış cep telefonlarının kablosuz ağa bağlanmasına izin verir. Bu Wi-Fi ağları, uçak sistemleriyle uyumlu bir şekilde tasarlanmıştır ve radyo frekansları açısından daha az risk taşırlar.

inflight-wifi

Bağımlılık Bursa'da tiyatro ile anlatıldı
Bağımlılık Bursa’da tiyatro ile anlatıldı

Uçaklarda ayrıca, uçuş ekibi tarafından kullanılan ve uçak içi iletişimi yönetmek için tasarlanmış iletişim sistemleri bulunur. Bu sistemler, uçuş güvenliği ve yolcu hizmetleri açısından önemlidir. Sabit telefonlar da uçaklarda acil durumlar veya özel durumlar için kullanılabilir.

Kaynak: Haber Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz