Türkiye, sıhhatte stratejik bir atılım yaptı. Bu alanda Ar-Ge çalışmalarının yürütüleceği ve inovatif teşebbüslere mesken sahipliği yapacak yeni bir altyapı hizmete girdi. TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Yerleşkesi, Ar-Ge ve yenilikçilik alanında en stratejik entegre yapılardan biri olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerleşke bileşenlerinden olan biyoteknoloji merkezinde aşı ve ilaçları hücreden başlayarak üretilebileceğini söyledi. Tekrar yerleşkede bulunan Ulusal Biyolojik ve Kimyasal Test Merkezi’nden bahseden Bakan Varank, “Milli güvenlik gereksinimlerimizin değerli bir kısmını kendimiz karşılayacağız” dedi.

MODERN, ENTEGRE TESİS

Sağlık dalında hem çağdaş hem entegre bir tesis olma özelliği taşıyan Aşı ve İlaç Geliştirme Yerleşkesi, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde  resmi merasimle açıldı. Merasime Bakan Varank’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Çetin Ali Dönmez, Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, eski Kocaeli Üniversitesi Rektörü ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Prof. Dr. Sadettin Hülagü katıldı.

Açılış merasiminde bir konuşma yapan Bakan Varank şunları söyledi:

HIFZISIHHADA ÜRETİM 1998’DE DURDURULDU: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde 1998 yılına kadar 18 farklı aşı üretiliyordu. Aşı üretimi 1998 yılında durduruldu ve o tarihten itibaren aşı üretimiyle ilgili faaliyet olmadı. 1998 yılında son aşısını üretmiş bir kurumun sorumluluğunu bize yüklemeye çalışanların tersine biz sıhhat kesiminin savunma sanayi üzere stratejik kıymete sahip olduğunun pek farkındayız.

41 AR-GE MERKEZİ: TÜBİTAK’ın burs ve takviye programlarıyla 2002’den günümüze aşı ve ilaç alanında 5 binden fazla projeye 10,5 milyar lira kaynak aktardık. İlaç alanında faaliyet gösteren Ar-Ge Merkezi sayısını 41’e çıkardık. Teknopark ve Ar-Ge merkezlerindeki aşı ve ilaç bölümüne yönelik çalışmalar yürüten firmalara bugüne kadar 5,5 milyar liranın üzerinde takviye sağladık.

HÜCREDEN BAŞLAYARAK: TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Yerleşkesi, 3500 metrekare kapalı alan sahip. Medikal Biyoteknoloji Mükemmeliyet Merkezi ile Ulusal Biyolojik ve Kimyasal Test Merkezlerinden oluşuyor. Tüm Türkiye’ye hatta bölgemize hizmet edecek bu değerli yatırımla farklı aşı ve genetik eserleri, biyoteknolojik ilaç ve aşı adaylarını, hücreden başlayarak üretilebileceğiz.

İNOVATİF PROJELER: Kanser tedavisinde değerli bir yere sahip hücre tedavi sistemlerini, DNA zincirlerini kesmeye ve tekrar birleştirmeye imkan sağlayan embriyo çalışmalarını hayata geçirebileceğiz. Moleküler biyoloji, kimya ve materyal biliminin kesiştiği inovatif projeler yürütebileceğiz.

MİLLİ GÜVENLİK MUHTAÇLIKLARI: Açılışını yaptığımız Ulusal Biyolojik ve Kimyasal Test Merkezi’nde de Türkiye’nin ulusal güvenlik muhtaçlıklarının değerli bir kısmını kendimiz karşılayacağız. Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehditlere karşı savunma eserlerinin, memleketler arası standartlarda test ve sertifikasyonlarının bu merkezde biz yapacağız.

ÖNCÜL BİR MERKEZ OLACAK: En büyük sermayemiz insan kaynağımız. Aşı ve ilaç bölümünde çalışacak yeni araştırmacılarımızı da burada yetiştirmiş olacağız. Yerleşkemizin aşı ve ilaç geliştirme, KBRN araştırmaları üzere kritik mevzularda dünyada öncül bir merkez olacağından hiç kuşkumuz yok.

ÜRETİM EVRESİNDEKİ ALTYAPIYI SUNACAK

TÜBİTAK Lideri Mandal, Türkiye için kritik iki merkezin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek üniversitelerde geliştirilen temel araştırma seviyesindeki çalışmaların üretim basamağında gereksinim duyduğu gerekli donanım ve altyapıyı bu yerleşkede ulaşılabileceğini söyledi.

3 MERKEZDEN OLUŞUYOR

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde hayata geçen Aşı ve İlaç Geliştirme Yerleşkesi, aşı ve ilaç alanında çalışacak Medikal Biyoteknoloji Mükemmeliyet Merkezi (MEDİBİYO) ile Ulusal Biyolojik ve Kimyasal Test Merkezi ‘nden(BKTM) oluşuyor.

MEDİBİYO’DA İLAÇ VE AŞI

Tasarım basamağından üretim süreçlerine kadar aşı ve ilaç geliştirilmesine imkan sağlayan Medikal Biyoteknoloji Mükemmelliyet Merkezi’nde (MEDİBİYO) aşı ve ilaç adaylarının klinik öncesi çalışmaları tamamlanacak. Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlı’ğının yürüttüğü Rekabetçi Kesimler Programı kapsamında inşa edilen merkezde, yeni teşhis ve tedavi sistemlerin geliştirilmesine yönelik vizyoner projeler üretilecek. Türkiye’de ilaç dalının muhtaçlık olan insan gücünü yetiştirecek kapasiteye sahip MEDİBİYO’da bilhassa kanser tedavisine yönelik ilaçlar üzerine çalışmalar yürütülecek.

BKTM’DE SAVUNMAYA DÖNÜK ÜRÜNLER

Türkiye’nin ulusal savunma gereksinimlerine yönelik yerli ve ulusal eserler üretecek olan BKTM’de, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehditlere karşı savunma eserleri geliştirilecek. Merkezde, milletlerarası standartlarda test ve sertifikasyonlarını yapacak. Bu merkez sayesinde KBRN eserleri alanında cari açık azalacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz