gundemkocaeli.net
Ticaret Bakanlığı, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirlerinin yetkilerini genişletti - Okutan Haber » Okutan Haber Son Dakika Haberler – Güncel Haberler
FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 11 Ocak 2024 28 Görüntüleme

Ticaret Bakanlığı, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirlerinin yetkilerini genişletti

Ticaret Bakanlığı, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Tebliği’nde önemli değişikliklere gitti. İşte detaylar:

Gümrükler Genel Müdürlüğü, Risk Yönetimi ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü’nü Devraldı

10 Eylül 2020 tarihli ve 31240 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Tebliği’nde yapılan değişiklikle, 4. madde içerisinde yer alan “Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü” ifadesi, “Gümrükler Genel Müdürlüğü” olarak değiştirilmiştir.

Kaldırılan Hükümler

Aynı tebliğin 6. maddesinin birinci fıkrasının (ç) ve (d) bentleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Menşe İspat Belgesi Kontrollerinde Yapılan Değişiklikler

  1. madde kapsamında yapılan değişikliklerle ithalatçı ülkeden alınan A.TR Dolaşım Belgeleri üzerinde yapılan kontrollerde önemli düzenlemelere gidilmiştir. Ayrıca, metal hurda işlemleri ve kapanmış beyannamelerdeki önlemlere ilişkin tespitlerde yeni prosedürler belirlenmiştir.

Tespit Raporları ve Cezalar

Tebliğin 13. maddesine eklenen bentle, antrepoya eşya giriş çıkış işlemlerinde yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin imzaladığı tespit sözleşmesi önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, tespit raporlarına ilişkin süreçlerde yapılan ihlallerin cezai yaptırımları belirlenmiş ve süreçlerin düzenlenme zorunluluğu getirilmiştir.Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, İngilizce lisans mezunlarına yüksek lisans kapısını açtı

Raporların Sunumu ve Süreler

Tebliğin 17. maddesine eklenen bentlerle, DK1 tespit işlemlerine ilişkin tespit raporlarının sunumu için belirlenen süreler düzenlenmiştir. MH1 ve TP1 tespit işlemleri için sunum süreleri de gümrük idaresince belirlenen süre sonunda bir ay içerisinde yapılmalıdır.

Usulsüzlük Cezaları ve Gümrük Kanunu İstinası

Tebliğin 24. maddesine eklenen bentle, 13. maddenin on birinci fıkrasında belirtilen durumlarda Gümrük Kanunu’nun 241. maddesine istinaden usulsüzlük cezası uygulanması öngörülmüştür.

Genel İbare Değişiklikleri

Ek-4’te yer alan “Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü” ifadesi, “Gümrükler Genel Müdürlüğü” olarak değiştirilmiştir.

Bu önemli değişiklikler, 11 Ocak 2024 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ticaret Bakanı tarafından yürütülen tebliğin detaylarına dair daha fazla bilgi almak için resmî belgelere başvurmanız önemlidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Young Boys’tan ilk galibiyet

Young Boys’tan ilk galibiyet

Tema Tasarım | Osgaka.com