Xperia Z5 Premium İncelemesi

Xperia Z5 Premium, ailenin en üst model telefonu. Hem dizayn hem sunmuş olduğu fonksiyonlar ile bunu ortaya koyan telefon, en göze çarpan fonksiyonu olan 4K'lı geniş ekranı ile fark yaratıyor. Bu sebeple 4K ekrana sıcak bakıyorsanız Z5 Premium sizlerin modeliniz. Ancak bu fonksiyon birçok da elzem değilse, o halde Xperia Z5'i rahatça seçebilirsiniz.

16 Eylül 2020 Çarşamba 16:29
Xperia Z5 Premium İncelemesi

Xperia Z5 Premium'u genel şekilde biz beğendik. Tasarımıyla, yöntem kadrosu ve performansı ile iyi bir Sony telefonu olmuştur. Parmak izi sensörünün etkin çalışması ve su geçirmez kasa yapısına sahip bulunması gene onu değişik kılan faktörler. Farklı olmak isteyen kullanıcılar Z5 Premium'u değerlendirebilirler.

Üst segment akıllı telefon sahibi olup, bununla birlikte gene en üst model ekran tecrübesi yaşamak dileyenler Xperia Z5 Premium'u kaçırmamalı.

Uzun süredir Xperia çeşitlerinde selef ve halef modellerin birbirlerine benzerliği ile eleştirilmekte olan Sony, Xperia Z5 ailesinde son derece kaliteli bir fark oluşturarak, dünyanın ilk 4K ekranlı cep telefonunu pazara sürdü. Xperia Z5 ailesinde Compact, Z5 ve Premium tiplerini kullanıcılarla paylaşan Sony, böylelikle dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Kısa bir süre önce Compact ve Z5 tiplerini incelemesini yapmıştık. Bu sefer da ailenin en üst seviyesi Xperia Z5 Premium elimizde.

Son Derece Kaliteli Dizayn

Xperia Z5 ailesinin her modeli birbirine temel olarak benzer yapısında. En bariz değişiklikleri dizaynda boyut ve ağırlık, yöntem alt yapı bölgesinde da ekranda yaratan modellerden Z5 Premium, ailenin tepe noktasında bulunuyor. Elbette ücretiyle da buna göre değişiklik mevcut. Z5 Premium'un ücreti şu an2799 TL civarında. Ancak hepsiburada.com'da şu an bulunan bir kampanyayla telefonu 2529 TL'ye satın alabiliyorsunuz ki bu da Xperia Z5'e göre arada bulunan farkı epey kapatıyor.

Tasarımıyla son derece etkileyici görünmekte olan Z5 Premium, aynalı dış görüntüsü ile fark yaratıyor. Elimizdeki modeli ile altın renkli olan telefon, krom ve siyah renk seçenekleriyle de tercih edilebilmektedir. Tasarım püf noktalarıyla doğal şekilde daha öncelerinde incelemiş olduğumuz Compact ve Z5 modellerine benzeyen Premium, en büyük güzel farkı boyutu ile yaratmaktadır diyebiliriz.

Z5 Premium, 7.8 mm kalınlığında bir telefon. Bunlara ek olarak 180 gram ağırlığında. Bu işaretler ile Z5'e kıyasla az daha kalın ve ağır olan telefon, her ne kadar şık görünse ve değişik modellere göre birçok da hantal değil. Ancak gene de bazı kullanıcılar tarafından böyle olabilir.

Z5 Premium'un ekran boyutu 5.5 inç. Z5'e kıyaslarsak ekran boyutu 0.3 inç kadar büyürken, beraberinde ekran - kasa oranı da artmış. Z5 Premium'un ekran - gövde oranı yüzde 70.4 işaretinde. Bu alan ekranın altında yer alan boş alanın az daha daraltılmasıyla daha çok arttırılabilirmiş. Ne de olsa makinede kapasitif tuşların yerine sanal Android düğmeleri bulunuyor. Ancak bu yolla bir yol izlenmemiş.

Z5 Premium'un sağ kenarında güç düğmesiyle bir parmak izi okuyucusu, ses düğmeleri ve deklanşör bulunuyor. Sol tarafta ise SIM kart slotu beraberinde microSD kart yuvası bir kapak alt kısmında saklanıyor. Üst kenarda kulaklık, alt tarafta ise microUSB bağlantı yerleri yer alıyor.

Z5 Premium'un dizaynından dile getirmemiz gerekmekte olan bir öteki nokta ise, kuşkusuz Xperia Z5 ailesinde bu modelin de IP68 standartlarında olduğu. Bunun sayesinde bu telefonu 30 dakika kadar 1.5 metre derinlik boyunca suya maruz bırakabilmektesiniz. nihayetinde Z5 Premium beraberinde duşa girebilirsiniz.

Sony Xperia Z5 Premium’un Önemli Özellikleri

Sony Xperia Z5 Premium'un en dikkat çeken önem arz eden özellikleri arasında başı 4K ekranı çekmektedir. 5.5 inç geniş ekranda 2160x3840 piksel çözünürlüğün sunulması, Z5 Premium'un rakiplerinden oldukça fark yaratmasını sağlamaktadır. Öte yandan ekran renk doygunluğu ve parlaklığıyla da takdire şayan. Tam 806 ppi piksel yoğunluğuna sahip olan ekranı ile, Z5 Premium için bu anlamda pazarının en iyisi bulunduğunu söyleyelim. Bundan öncesinde bizi bir bu kadar etkilemiş olan ekranlı model, 577 ppi piksel yoğunluğu işaretiyle Samsung Galaxy S6 olmuştur. Onu da buradan söyleyebiliriz.

Elbette incelememiz sırasında Z5 Premium'un 4K ekranını değerlendirmek için birden fazla 4K video izledik. Görüntü mükemmel, ama ne yalan söyleyebiliriz; ciddi bir yarış olayı yaratacak ölçüde algı yaratmıyor. nihayetinde şayet Samsung Galaxy S6, LG G4 ve Z5 Premium'da birebir videoyu izlerseniz arada bulunan farkı ayırt etmeniz zor. Evet, bu modellerden Premium 4K ekran, ötekileri 2K ekran ve doğal şekilde arada iki kat çözünürlük farkı var. Ancak bu ekran boyutlarında arada bulunan farkı birçok ayırt edici ölçüde göremediğiniz bir gerçek.

Ekrana dair bir öteki püf noktasa, görünüm açısının başarı. Ekrana değişik açılardan bakmış olduğunuzda görünümden çokta hoşnut kalıyorsunuz. nihayetinde sonuçta Z5 Premium'un ekranı her açıdan etkin. Telefondan bu anlamda birçok hoşnut kaldık.

Z5 Premium'un bir öteki önem arz eden fonksiyonu şüphesiz parmak izi sensörü. Bu sensör Z5 ailesinin öteki üyelerinde de var ve ötekileri benzeri bu da birçok iyi çalışmakta. Hem çalışması hem konumu yerli yerinde. Sensör, telefonu sol elinizle tutarken işaret parmağınızın, sağ elle tutarken başparmağınızın alt kısmında kalıyor ve bunun sayesinde kilit ekranı hızla açılıyor.

Tekrar etmek gerek görülürse, telefonun bir öteki önem arz eden noktası da su geçirmez oluşu. Xperia Z ailesi bu anlamda her daim fark yaratmış bir seri ve bu Z5'le de sürüyor. Muhtemelen bunu gelecek modellerde de göreceğiz.

Teknik püf noktalar ve performans

Z5 Premium'un yöntem püf nokta ve performans notlarına gelirken, ilk etapta söze işletim sistemiyle harekete geçelim. Elimizdeki telefon Android 5.1.1 Lollipop'la çalışmakta. Ancak Android 6.0 Marshmallow güncellemesine yakında kavuşacağını söyleyebiliriz. nihayetinde bu anlamda kafanızda bir soru işareti bulunmasın.

Snapdragon 810 işlemci ile çalışmakta olan Z5 Premium, 4'er çekirdekli 1.5 GHz Cortex-A53 ve 2.0 GHz Cortex-A57 yongalarından güç alıyor. Grafik işlemci şekilde Adreno 430'u görüyoruz. 3 GB RAM ve 32 GB dahili bellekyla gelen telefonun, belleksını microSD kartla 200GB daha arttırmak mümkün.

Telefonun performansına dair ilk söyleyeceğimiz mutlaka hoşnut kalacağınız yönünde. Uygulamalar gayet çabuk açılıyor, internet performansı yerinde ve oyunlarda da yüksek başarı alıyorsunuz. Biz de telefonu incelemiş olduğumuz süre süresince birden fazla karşılaştırmalı teste soktuk. Şu an fikir almanız açısından karşılaştırmalı tablolar durumunda sonuçları sizlerle paylaşalım.

Sony, Xperia Z ailesinde her daim için kameralarıyla iddialı modellere yer verdi. Xperia Z3+'tan sonrasında 20.7 megapiksel sensörünü güncellemiş olan Sony, Xperia Z5'lerde 23MP değerinde bir sensör karşımıza çıktı. Z5 Premium'da var olan sensör de 23 MP ayarında. Bunun sayesinde telefonun piksel kalitesi harika, kamerayla sahiden de hoş görseller çekebiliyorsunuz. Öte yandan kuşkusuz telefon ile 4K video kaydetmek de kesinlikle mümkün.

Telefon oto modda öncelikle size 8MP sensör ayarında görünüm çekmenize imkan tanıyor. Elbette seçenekler alt kısmından bunu değiştirebiliyor ve 23MP'e kadar çekebiliyorsunuz. Ancak çekmiş olduğunuz görsellerin 4:3 görünüm modunda olacağını da söyleyebiliriz. Lakin 16:9 görseller isterseniz, sensörü 20MP ayarında tutmanız gerekir.

Telefonun otomatik odaklama sistemi harika çalışmakta. Bunun sayesinde çabucak odaklayabiliyor ve görseli çekebiliyorsunuz. Diğer yandan hareket etmekte olan objelerin görselini çekerken çok sıkıntılar ile karşılaşmış olduğumuzu da söyleyebiliriz. Otomobil, tren ve değişik senaryolarla denedik ve bunun sonucunda birçok hoşnut kalmadık. Gece çekmiş olduğumuz aşağıdaki örneğe bakmış olduğunuzda, bulanıklıkları fark edebiliyorsunuz.

Xperia Z5 Premium'un kamerasını çekici yapan önem arz eden unsurlardan biri 4K video kaydı yeteneği. Şimdi ekran da 4K olduğu için bu yetenek birçok daha çok ilgi çekici olabiliyor. 4K kaydettiğiniz bir videoyu ekranda 4K izleyebilmektesiniz.

Son şekilde telefonda 5.1 MP değerinde bir çeşit ön kameraya yer verildiğini söyleyebiliriz ve Z5 Premium'la çekmiş olduğumuz örnek görsellere geçelim.

Örnek Fotoğraflar

Z5 Premium, 3430mAh'lik bir bataryayla birlikte geliyor. Bu olarak söyleyince, kulağa son derece dolu bir kapasite benzeri geliyor doğrusu. Ancak burada unutulmaması gerekmekte olan bir şey var ki, o da bu telefonun ne kadar da yüksek çözünürlükte bir çeşit ekrana sahip olmuş olduğu. Yüksek çözünürlüğün kuşkusuz enerji kısmında "bir miktar" karşılığı olacak.

Biz telefonu incelemiş olduğumuz süre süresince genel kullanım noktasında akşam 9 benzeri bataryanın tamamıyla tükendiğine şahit olduk. Kullanırken genelde müzik dinlediğimizi ve genel bağlantı seçeneklerinin aktif bulunduğunu da söyleyebiliriz. Fakat ekran ışıklandırmasını düşük tutmakta da yarar var, aksi halde pil birçok daha hızlı tükenebiliyor.

Hemen her telefona uygulamış olduğumuz 90 dakikalık video testimizde, Z5 Premium'un yüzde 31 şayet kaybettiğini gözlemledik. Bunu Galaxy S6 edge+'la karşılaştırdığımızda, bu yarışı yüzde 23'le 2K'lı S6 edge+'ın önde tamamladığını söyleyelim. iPhone 6S Plus'ın aldığı sonucun da yüzde 22 bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lakin ekran parlaklığını en üst kademeye getirirseniz, Z5 Premium modeli tam 90 dakikayı yüzde 45 kayıp ile tamamlamaktadır. Bu arada her iki senaryoda da Wi-Fi'ın açık bulunduğunu belirtelim.

Bu sonuçlar göstermektedir ki, Z5 Premium her ne kadar 4K'lı 5.5 inç çapında bir ekranın sahibi olmuş olsa da, tam parlaklıkta video seyretmek dilerseniz onu gün içerisinde bir - iki defa şarj etmeniz gerekebilir. Bu da telefonun en büyük handikabını oluşturmaktadır. Neyse ki Sony, Z5 Premium'da Hızlı Şarj fonksiyonu sunuyor. Bunun sayesinde 30 dakikalık bir şarj sonucunda ise bataryanın yüzde 61’ini doldurabiliyorsunuz. Pilin bütününün bulunması ise, bizlerin aldığımız sonuca göre 2 saat 37 dakikayı buluyor.

Son şekilde telefonla 13 saat 38 dakikalık bir konuşma vakti ve 6 saat 13 dakikalık bir aktif kullanım vakti aldığımız bilgisini de verelim.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
XperiaXperia Z5 Premium
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.