TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında, BAYKAR yürütücülüğünde düzenlenen Savaşan İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması 15-19 Nisan tarihlerinde Bursa Yunuseli Havalimanında gerçekleşti.   

Bu yıl yalnızca Sabit Kanat kategorisinde düzenlenen, yazılımından donanımına kadar tamamı gençler tarafından tasarlanan İHA’lar Bursa Yunuseli Havalimanında rekabet etti. Gençlerin tasarladıkları İHA’lar karşılaşma sırasında birebir anda havada kalarak birbirleri ile gayret etti. “Savaşan İHA” ve “Kamikaze İHA” misyonları olmak üzere iki farklı vazifeden oluşan yarış heyecanlı anlara sahne oldu.  

Yarışmanın değerlendirmesi Ön Tasarım ve Kritik Tasarım Raporları, Uçuş Delil Görüntüsü ile Sistem Tanımlama Görüntüleri ile yarış puanlaması olarak dört farklı kademede yapıldı. Büyük mükafatı için yarışan gruplar Savaşan İHA vazifesiyle (havadaki rastgele uçağa otonom kitlenme görevi) birlikte en az bir karşılaşma çeşidinde da Kamikaze vazifesini de muvaffakiyetle tamamlamaya çalıştılar.   

Plaket Mükafatları Mehmet Fatih Kacır tarafından takdim edildi…

Gençleri İnsansız Hava Araçları teknolojilerine yönlendirerek bilimsel ve teknik çalışmalar yapmaya teşvik eden yarışa bu yıl toplamda 754 grup müracaatta bulundu. Bu grupların ortasından 12 farklı vilayetten 22 Kadro 190 yarışmacı finalde yarıştı.  

Bursa Yunuseli Havalimanında 15-19 Nisan tarihlerinde gerçekleşen yarışlarda plaket mükafatı almaya hak kazanan ekiplere mükafatlarını Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı & TEKNOFEST İcra Şurası Lideri Mehmet Fatih Kacır tarafından takdim edildi. Yarışta En Güzel Grup Ruhu mükafatını Abra Grubu, En Uygun Sistem Mimarisi mükafatını Akıncılar, En Yeterli Tasarım mükafatını Albatros ve En Güzel Yazılım mükafatını ise Koustech grubu aldı. 

TEKNOFEST 2023 Teknoloji Müsabakaları kapsamında en yüksek mükafata sahip müsabakalar ortasında olan Savaşan İHA’da dereceye giren birinci üç kadro 27 Nisan- 01 Mayıs tarihlerinde Atatürk Havalimanında gerçekleşecek TEKNOFEST İstanbul’da mükafatlarını alacak. Müsabakada birincilik mükafatı 500 bin TL, ikincilik mükafatı 350 bin TL, üçüncülük mükafatı ise 250 bin TL olacak.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz