Yeni jenerasyon teknoloji şirketi Cerebrum Tech, Sivas Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (Sibeski) Müdürlüğü ve Kore Çevresel Sanayi ve Teknoloji Enstitüsü (KEITI), su kaçaklarının idaresi ve tespitinin sağlanması için birlikte çalışmaya başlıyor. İki bölgesel ölçüm alanında 5 bin haneyi kapsayacak akıllı su kaybı idaresi projesinde, su basıncı ve akış dataları yapay zeka dayanaklı ses tahlili sistemleriyle tahlil edilerek su tasarrufu artırılacak.

Tüm Türkiye’de yağışsız geçen kış aylarının akabinde barajlardaki su doluluk oranlarında meydana gelen tasa verici azalma kentlerdeki su tasarrufunun ehemmiyetini bir sefer daha ön plana çıkarıyor. Sıcak yaz ayları öncesinde harekete geçen Sivas Belediyesi, kentte su tasarrufunu artırabilmek ismine bir dizi tedbir alıyor. Bu kapsamda Sivas Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (Sibeski) Müdürlüğü, su kaçaklarının idaresi ve tespitinin sağlanması için yeni kuşak teknoloji şirketi Cerebrum Tech, Kore Çevresel Sanayi ve Teknoloji Enstitüsü (KEITI) ve Güney Koreli iş ortağı Wi.Plat ile ortak hareket edecek. 

Güney Kore’den teknik takım teknoloji transferi gerçekleştirecek

8 ay sürecek olan ‘Akıllı Su Kaybı İdaresi Projesi’nde, iki Bölgesel Ölçüm Alanında (DMA) yaklaşık 5000 aboneyi kapsayan bir çalışma gerçekleştirilecek. DMA denetimini ve kapasite geliştirmeyi hedefleyen projede, Coğrafik Bilgi Sisteminden alınan harita bilgileri ile birlikte, su kaybı ve su basıncı dataları işlenerek anlık tahliller yapılacak. Türkiye’de ortalama %30 oranında olan ve devir dönem %50’lere ulaşan su kaybı, son teknoloji IoT aygıtları ve yapay zeka kullanımı ile azaltılarak pak suda tasarruf sağlanacak. Ayrıyeten teknik danışmanlık kapsamında Türkiye’yi ziyaret edecek Koreli teknik takım, Sibeski teknik işçi ve saha grubu ile deneyim paylaşımında bulunup teknoloji transferi gerçekleştirecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz