4 kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla global büyümesini sürdüren Şişecam’ın 2023 yılı Ocak- Mart devrindeki net satışları 28,4 Milyar TL (1,5 Milyar dolar) düzeyine ulaştı. Bu devirde Şişecam’ın toplam satışları içerisindeki milletlerarası satışlarının hissesi yüzde 62 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin, yılın birinci çeyreğindeki toplam yatırımları 2,8 Milyar TL (149 Milyon dolar), ihracatı ise 275 Milyon dolar oldu.

Şişecam 2023 yılı Ocak-Mart devrine ait finansal sonuçlarını açıkladı Şişecam’ın 2023 birinci çeyreğinde konsolide net satışları 28,4 Milyar TL (1,5 Milyar dolar) düzeyine ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracat ile, Türkiye dışı üretimlerden yapılan satışların toplamını tabir eden milletlerarası satışların konsolide satışlar içindeki hissesi ise yüzde 62 düzeyinde gerçekleşti. Birinci çeyrekte 1,3 Milyon ton cam üreten Şişecam, bu devirde 1,1 Milyon ton soda külü ve yaklaşık 908 Bin ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Şirketin, yılın birinci çeyreğindeki toplam yatırımları 2,8 Milyar TL (149 Milyon dolar), ihracatı ise 275 Milyon dolar oldu.

Şişecam’ın 2023 yılı birinci çeyrek sonuçlarına ait açıklama yapan Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici şunları söyledi: “Global arenada süregelen ekonomik ve jeopolitik riskler devam ederken, cam ve kimyasallar bölümlerinin güçlü global oyuncusu olarak bu devirde de akıllı teknolojiler ve uzman insan kaynağımızdan aldığımız güçle sürdürülebilir başarıyı yakaladık. Global ölçekte artan maliyetler ve hiperenflasyon ortamında, faal maliyet idaresi yaklaşımımız ve stok optimizasyonuna dayalı idare anlayışımızla belirsizliklerin gölgesinden ustalıkla çıktık. Ana faaliyet alanlarımızda dünyanın birinci üç oyuncusundan biri olma gayesiyle yolumuza devam ederken iş kollarımızın tedarik süreçlerinin önündeki mahzurları kaldıracak isabetli yatırım kararları aldık. 88 yıllık geçmişimizden gelen üretim gücümüzü gelecek vizyonumuz ile harmanlayarak kıymet yaratan büyüme seyahatimize devam ettik.” 

Şişecam’ın 2023 yılının birinci 3 ayında hayata geçirdiği değerli yatırımlara ve öne çıkan projelerine de değinen Görkem Elverici açıklamasını şöyle sürdürdü: “Şişecam, her periyot olduğu üzere 2023 yılının birinci çeyreğinde de büyüme ataklarını bütüncül bir kalkınma yaklaşımı ile sürdürdü. Bu çerçevede 2023 yılı Mart ayında Tarsus ve Mersin’de iki stratejik madencilik yatırımı kararı aldık. Bunlardan birincisi devam eden düz cam yatırımımızı gerçekleştireceğimiz Tarsus OSB’deki yerimiz içinde yeni bir kum hazırlama tesisi yatırımı, başkası ise Mersin’de yer alan kalker ve dolomit sürece tesisimizin kapasite artışı. 

Yine Mart ayında, ABD’de doğal soda külü yatırımımızın lojistik gereksinimlerini karşılamak üzere bir yatırım daha açıkladık. Bu ülkedeki mevcut ortağımız Ciner Kümesi ile birlikte Kaliforniya’da bir liman işletmesi yatırımı kararı aldık. Bu plan kapsamında Şişecam Chemicals USA, devam etmekte olan soda külü yatırımının potansiyel ihracatında kullanılacak lojistik altyapıyı kurmak üzere Stockton Liman İşletmesi Projesini yürütecek olan Denmar US LLC’nin yüzde 50’sine ortak oldu. Tedarik zincirlerinde yaşanan global aksamalar nedeniyle oluşabilecek riskleri yönetmek ve yatırımlarımızda sürdürülebilirliği garanti altına almak emeliyle attığımız bu adımlara önümüzdeki devirde de devam edeceğiz.”

İkinci çeyreğin başında Şişecam’ın, Şişecam Etraf Sistemleri A.Ş.’nin tek hisse sahibi olmasıyla ilgili  bilgi veren Elverici; “Ana faaliyet alanlarımızda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma gayesiyle çalışmalarımızı sürdürürken Nisan ayında, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Şişecam Etraf Sistemleri A.Ş.’deki yüzde 10’luk payını satın alma opsiyonumuzu kullanarak şirketin tek hisse sahibi olduk. Attığımız her adımda daha güzel bir gelecek vizyonuna hizmet etmeye ve yapacağımız yeni proje ve yatırımlarla geri dönüşüm kesimini büyüterek gelişimini desteklemeye devam edeceğiz. Küresel bir şirket olarak sürdürülebiliği odağına alan değerli amaçlarımız var.” dedi.

Sürdürülebilirliği iş modelinin temel ögesi olarak belirleyen Şişecam’ın yaşanabilir bir dünya vizyonuyla değerli adımlar atmayı sürdürdüğünü vurgulayan Görkem Elverici, bu adımları şöyle açıkladı: “Şişecam, birinci çeyrekte sürdürülebilirlik amaçlarını destekleyecek bir karar aldı ve dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu olan Birleşmiş Milletler Global Prensipler Sözleşmesi’nin (UN Küresel Compact) imzacısı oldu. Küresel Compact Mukavelesi; insan hakları, çalışma şartları, etraf ve yolsuzluk bahislerinde belirlenen 10 unsurdan oluşuyor. Şişecam olarak, sürdürülebilirlik yaklaşımını, bir mecburilik değil değerli bir sorumluluk olarak ele alıyor, platformun 10 prensibini benimseyerek tüm strateji ve operasyonlarımızı bu üniversal unsurlara uyumlu hale getirmeyi amaçlıyoruz.” 

Görkem Elverici, on binlerce can kaybına neden olarak Türkiye’yi yasa boğan zelzele felaketiyle ilgili olarak da “Şubat ayında Türkiye’yi ve Suriye’yi kapsayan geniş bir alanı derinden sarsan yıkıcı sarsıntılar yaşadık. Bu zelzelelerde paydaşlarımızdan ve iş ortaklarımızdan kayıplarımız oldu. Felaketin birinci gününden itibaren harekete geçerek bölgedeki paydaşlarımıza ve vatandaşlarımıza daima dayanak sağladık. Sarsıntı bölgesinde bulunan müşterilerimizin ödemelerini ertelerken, tedarikçilerimize erken ödeme yaptık. Kuvvetli bir periyotta gereksinim sahibi paydaşlarımıza ekosistem finansmanı ile takviye olduk. Ayrıyeten bölgede uzun vadeli kalıcı tahliller üretebilmek ismine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu güç vakitleri dayanışma ile aşacağımıza ve yaraları birlikte saracağımıza inanıyoruz. Bu vesileyle, yaşanan elim felakette sevdiklerini kaybedenlere en içten taziyelerimizi sunuyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz