Salgın giderek artıyor: TTB'den 'maske' uyarısı

Son haftalarda, Covid-19 ve varyantları, influenza ve diğer mevsimsel virüsler nedeniyle hasta yoğunluğu ciddi biçimde artarken, hastanelerin yoğun bakım birimlerinde yatak ihtiyacı yaşanmaya başlandığı belirtiliyor.Uzmanlardan zombi geyik hastalığı için acil uyarı! Zombi geyik hastalığı nedir, insanlara bulaşır mı?

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hastanelerin acil servislerinin dolmasına neden olan salgınlarla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’na bir çağrıda bulundu. Salgınlar nedeniyle artan hasta sayısı, sağlık sistemini zor durumda bırakıyor.

Toplu Taşıma ve Önleyici Önlemler

TTB tarafından bakanlık, Türk Hava Yolları, TCDD, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na gönderilen yazıda, toplu taşıma araçlarında ücretsiz maske dağıtımı ve maske kullanımını teşvik etme gibi önlemlerin alınması talep edildi. Ulaşım sektörünün bu süreçte sorumlu bir rol oynaması vurgulandı.

Uyarı ve Önlem Çağrısı

Yazılı açıklamada, solunum yolu hastalıklarına bağlı olarak ciddi bir salgınla karşı karşıya olunduğu belirtilerek, toplum sağlığına odaklanan bilimsel önlemler alınması çağrısında bulunuldu. Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarının artabileceği uyarısı yapılarak, toplumun ve kurumların katılımının önemine vurgu yapıldı.

Ciddi Bir Salgınla Karşı Karşıyayız

Yazıda, “Şu ana kadar uyarılarımızın dikkate alınmamasının sonucunda grip virüsü (H1N1), COVID-19 (J1.N varyantı), Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) ve mycoplasma pneumoniae gibi etkenlerin sorumlu olduğu tahmin edilen ciddi bir salgınla karşı karşıyayız” ifadelerine yer verildi. Özellikle hastane acillerinde yaşanan olağandışı yoğunlukların, sağlık çalışanlarını tüketirken hastalara yeterli süre ayrılamamasına ve enfekte olmayan hastalara hastalık bulaşmasına neden olduğu belirtildi.

Toplu Taşıma İçin Öneriler

Yazıda, toplu taşıma araçlarında basit düzenlemelerin toplum sağlığına olumlu etki sağlayabileceğine dikkat çekilerek, ücretsiz maske dağıtımı ve maske kullanımına teşvik gibi uygulamaların hemen hayata geçirilmesi istendi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz