İdeal Kilo Nedir Nasıl Hesaplanır?

Günümüz dünyasında birçok hastalığın habercisi ve de sebebi olan obezite günden güne yaygınlaşmakta ve sosyal hayatı etkilemektedir. Dünyada artık işler süreçler insan gücü ile değil makineleşme ile donanımsal anlamda zengin teknoloji ile sürmektedir.

02 Kasım 2018 Cuma 21:22
İdeal Kilo Nedir Nasıl Hesaplanır?

Kişiler artık bedenlerini değil zihinlerini daha çok çalıştırmakta vücut performansları düşmekte ve de hızlı ve dengesiz şekilde kilo alımı gerçekleşmektedir. Bunun halk dilindeki en bilinen ismi ise şişmanlıktır.

Her insanın vücudunda ki kas ve yağ oranları arasındaki bağıntı ile biz ideal kilo kavramını bulmaktayız. Peki ya nedir bu ideal kilo?

İdeal Kilo, kişilerin kilolarının boy oranlarına (santimetre cinsinden değeri) göre orantıda olması yâda başka bir deyişle vücut kitle endekslerinin sağlıklı olmasıdır. Hayat kalitenizin düşmemesi mutsuzluk ve bunalımlı bir yaşam şekline girememeniz için bu değerlere dikkat etmek mecburiyetindeyiz.

Hem fizyolojik yani bedensel sağlığınız hem de ruhsal sağlınız için bunlara her zaman dikkat etmek gerekmektedir. Herkes için ideal kilo değeri farklılık göstermektedir. İdeal kilo değeri bulmak için ise vücut kitle indeksini bilmek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi

Kişinin boyunun metre olarak değerinin karesi alınır. Yani boy oranınız 1.80 cm ise bu rakamın karesi yani kendisi ile çarpımı bulunur, sonrasında ise kilo değeriniz boyunuzun karesinden elde edilen sayıya bölünür.

Elde edeceğimiz değer her insanda farklı olacağı gibi her cinsiyet içinde yorumlarken farklılık gösterecektir. Esasında 3 temel kıstas bulunmaktadır.

 • Kilo değeriniz
 • Boy ölçüm değeriniz
 • Cinsiyet grubunuz

Elde ettiğiniz vücut kitle endeksi değerleri sizlere neler söylüyor birazda bunlara değinmekte fayda var.

 1. Eğer bulduğunuz değer 18,5 kg/m2 altında ise; ciddi derecede ZAYIF olduğunuz görülecektir.
 2. Eğer bulduğunuz değer 18,5 kg/m2 ve 24.9kg/m2 arasında ise; NORMAL İDEAL KİLO da olduğunuzu gösterir ki buda sizin fizyolojik ve ruhsal sağlığınızı olumlu etkileyecektir.
 3. Eğer bulunan değer 25,0 kg/m2 ve 29,9 kg/m2 arasında ise; FAZLA KİLOLU olduğunuz gerçeği ortaya çıkacaktır.

Bu değerlerin üzerine çıkışınız sizlerin artık OBEZİTE gerçeği ile yüz yüze gelmenize sebep olacaktır. Sağlık kurum ve kuruluşlarının OBEZİTE tanılarına bakacak olursak eğer;

 • Beden kitle endeksiniz 30kg/m2 ve 34.9kg/m2 aralığında ise; I.derece obez
 • Beden kitle endeksiniz 35.0kg/m2 ve 39.9kg/m2 aralığında ise;  II. derece obez
 • Beden kitle endeksiniz 40kg/m2 üzerinde ise III. derecede obez olduğunuz ortaya çıkacaktır ve her üç obez tanılamasında da uzman hekimler yardımı ile tedaviye başlamanız gerekmektedir.

YAŞIN KİLO İLE BAĞINTISI

Kilo değerlerimiz, vücuttaki yapım ve yıkım olaylarımız, kilo alımlarımız, spora karşı vücudumuzun değişkenlik gösterme durumu gibi birçok fizyolojik durumun bir diğer önemli ölçütü ise yaştır. Yaşlandıkça vücuttaki kilo değerlerimizde değişmekte olduğu için yaş bu bağlamda önemli bir değişkendir.

En genel mana ile söyleyecek olursak yaş ilerledikçe kilo da artış yaşanır bunun sebebi ise kas dokunun zayıflaması, metabolik hızın yavaşlaması hareket hızımızda ki düşüşler diyebiliriz.

Mesela aynı boyda iki insan düşünelim; bir tanesi 65 yaşında diğeri ise 19 yaşında. İkisi arasında ciddi derecede kilo ve fizyolojik görüntü farklılığı oluşacaktır. Burada tabi ki cinsiyet farklılığına da unutmamak gerekecektir.

Şimdi çocuklarda kilo ve yaş değişimlerini inceleyelim.

 • Doğumda 2,5-4,5 kilogramlar arasında doğmaktadırlar.
 • 3.ay itibari ile ideal kilo 4-7kg arası,
 • 6.ayın sonunda ise 5-10kg arasında olmalıdır.
 • 12.ay yani bir yaşında bir çocuk ise7-12kg aralığında,
 • 2yaş itibari ile olması gereken ideal kilo 10-15kg dır.
 • 4yaş itibari ile olması gereken ideal kilo 15/20 kg arasındadır.
 • İlkokul yıllarında 7yaş civarında ise ideal ağırlık 15-30 kg aralığıdır.
 • İlk çocukluk yıllarının sonu 10 yaş itibari ile olması gereken ağırlık 25-40 kg aralığıdır.
 • Ergenliğin başlangıcı olan 14 lü yaşlarda ise 50-65 kg aralığı idealdir.
 • Ergenliğin ortaları sayılan 18' li yaşlarda ise ideal ağırlık 60-75 aralığıdır.

Bunu tablolaştırmak bizlere çok daha anlaşılır bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Yaş Grubu

Kadın

Erkek

Doğumda

3-4kg

3-4,5 kg

1yaş

7-12 kg

8-13kg

2yaş

10-15 kg

12-18 kg

3 yaş

13-18 kg

14-20 kg

7yaş

15-30kg

20-30kg

14yaş

50-65kg

40-75kg

18yaş

60-75kg

65-85kg

Bu değerler normatif kabul edilen değerler olmakla birlikte yaşa bağlı ve cinsiyete bağlı kilo değişimini beslenme, sosyal çevre, kültürel yapı, sosyo ekonomik düzeyin de etkilediği unutulmamalıdır.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 02.11.2018 21:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.