Çocuklarda Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz; normalde düz olması gereken omurganın eğrilmesi sonucunda ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Skolyoz doğuştan olabileceği gibi aynı zamanda çocukluk ya da ergenlik döneminde de gerçekleşebilmektedir. Skolyoz oldukça ciddi ve farklı türleri bulunan hastalıklardan birisidir.

Çocuklarda Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz; normalde düz olması gereken omurganın eğrilmesi sonucunda ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Skolyoz doğuştan olabileceği gibi aynı zamanda çocukluk ya da ergenlik döneminde de gerçekleşebilmektedir. Skolyoz oldukça ciddi ve farklı türleri bulunan hastalıklardan birisidir.

24 Şubat 2020 Pazartesi 21:17
13 Okunma
Çocuklarda Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz; normalde düz olması gereken omurganın eğrilmesi sonucunda ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Skolyoz doğuştan olabileceği gibi aynı zamanda çocukluk ya da ergenlik döneminde de gerçekleşebilmektedir. Skolyoz oldukça ciddi ve farklı türleri bulunan hastalıklardan birisidir. En sık görülen ve nedeni tam olarak bilinmeyen skolyoz türlerinden birisi olan ‘idiopatik’ skolyoz nedeni bilinmemekle beraber ergenlik çağına gelen her 100 çocuktan 3 tanesinde görülmektedir. Kız çocuklarında skolyoz riski ergenlik döneminde erkek çocuklarından on kat fazla görülmektedir.

Omurga deformitesi olan skolyozun engellenmesi mümkün değildir ancak tedavi yöntemleri mevcut olduğu için erken teşhis skolyoz hastalığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ergenlikte boy uzamasının oldukça hızlı olduğu dönemde skolyoz hastalığının ilerleme hızında da artışlar gözlemlenmektedir. Skolyoz için en riski dönem olarak belirtilen bu ergenlik dönemi kız çocuklarında ilk reglin görülmesinden önceki süreç olarak belirtilmektedir. Omurga eğriliğimde bu dönemde ayda bir ya da iki santim artış gözlemlenebilmektedir.

SKOLYOZ BELİRTİLERİ NELERDİR? ÇOCUĞUMDA SKOLYOZ VAR MI?

Çocuğunuzda skolyoz olup olmadığını anlamanız için pek çok etkili belirti vardır.
Çocuğunuzun bir omzu diğer omzundan daha yüksekte ise skolyoz olma ihtimali taşımaktadır.
Belin bir tarafının içe oyuk olmasının yanı sıra diğer tarafının ise dışarı doğru çıkık olması veyahut dışarı doğru dolgun görünmesi skolyoz belirtilerinden bir diğeridir.
Çocuğunuza dışarıdan bakıldığında ve eğildiğinde hörgüç adı verilen görüntünün oluşması skolyoz belirtileri arasında yer almaktadır.

Denge bozuklukları

Kafasının izdüşümünün kemiklerine orantılı olmaması

Kalçaları arasında yükseklik farkı olması
Bir kürek kemiğinin diğer kürek kemiğine oranda daha yüksek ya da belirgin olması
Skolyoz’un en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtileri çocuğunuzda gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden alanında uzman bir kişiden yardım almanız gerekmektedir. Erken teşhis ile skolyoz’un olumsuz etkileri azaltılabilmekte ve çocuğunuzun daha düzgün bir duruş kazanması sağlanabilmektedir.


SKOLYOZ İÇİN KORSE TEDAVİSİ NEDİR? SKOLYOZ KORSESİ NEDİR?
Skolyoz omurgada eğrilmenin oluşması sonucunda meydana gelen hastalık olarak bilinmektedir. Bu durumun ilerleme seviyesine göre hasta ameliyata alınabilir ayrıca skolyoz korsesi ile de tedavi desteği sağlanabilmektedir.

Korse uygulaması derece üzerindeki eğrilmelerin ve büyümeye devam eden skolyoz’un tedavisi için egzersizlerle birlikte kullanımı önerilmektedir. Korse seçimi skolyoz hastalığınızın türüne göre belirlenmektedir. Yanlış tercih edilen korselerde hastalık durmaz ve sizlere olası olumsuzlukları yaşamaya devam edersiniz. Bu gibi durumlarda doktorunuzun sizin için önereceği korseyi almanız ve kullanmanız gerekmektedir. Bazı doktorlar skolyoz hastalığında korse desteğini uygun görmemektedir. O zaman doktorunuzun yanı sıra bir başka doktorda da muayene olmayı seçebilirsiniz.

Genellikle skolyoz hastalığında kullanılan korselere TLSO ( TorakoLumboSakral gövde Ortezi) adı verilir. Bu korseler farklı tip ve modellerde üretilmektedir kendi skolyoz türünüze göre kullanımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Uzmanlar tarafından belirlenen korse türünün tedavi süreciniz için oldukça önemli bir yeri vardır. Korse kullanımı hastalık süresi boyunca sık sık kontrol edilerek bir başka korseye geçmeniz gerekebilmektedir. Eğrilmede azalma ya da artışa göre hastalık boyunca kullanacağınız korsede de çeşitlilik gözlemlenebilir.


Skolyoz hastalığı bulunan bir çocuğunuz varsa bu süreçte onun kendisini eksik ya da kusurlu hissetmesine engel olmalısınız. Pek çok aile skolyoz ileri bir seviyeye ulaşmadan çocuğunun omurgasında oluşan eğriliği fark etmektedir. Bu gibi hastalıklarda erken teşhis ile çocuğunuzun tüm hayatını etkileyebilecek skolyoz hastalığını daha basit bir süreç ile atlatmasını sağlayabilirsiniz. Skolyoz için pek çok tedavi yöntemi keşfedilmiştir. Bilinçli ebeveynler çocuğunun skolyoz tedavisine destek sağlamaktadır.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.