Çocuklarda Düz Taban Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuklarda düz taban hastalığı neden olur? Çocuklarda düz taban hastalığının tedavisi? Çocuklarda düz taban hastalığının sebepleri nelerdir?

Çocuklarda Düz Taban Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuklarda düz taban hastalığı neden olur? Çocuklarda düz taban hastalığının tedavisi? Çocuklarda düz taban hastalığının sebepleri nelerdir?

18 Şubat 2020 Salı 14:39
19 Okunma
Çocuklarda Düz Taban Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

DÜZTABAN HASTALIĞI NEDİR?

Düztabanlık bir diğer adı ile ( pes planus) toplumda taban düşüklüğü olarak bilinmektedir. Ayak ve ayak bileğinde buluna 26 farklı kemiği bir arada tutan pek çok eklem mevcuttur. Kas ve tendon bağları ile birbirini destekleyen ayak sisteminin sağlıklı olabilmesi için pek çok faktör etkilidir.

Ayak tabanına bakıldığında enlemesine ve boylamasına pek çok çukurluklar yer almalıdır. İnsan ayağındaki yük dağılımını etkileyen ve yürümesine belirleyen ayak kemeri yapısı ise yürüme bozukluklarında oldukça önemli faktörlerden birisidir. Kemerlerin stres ve farklı yüzeylerdeki yürüme şekillerine uyum sağlayabilmesi için oldukça sağlam esnek olması şarttır.

Ayak kemerlerinin ayakta bulunmadığı veyahut esnekliğinin yeterli olmadığı durumlarda ise düztaban adı verilen pes planus hastalığı ortaya çıkmaktadır. Pes planus olduğunda vücut ağırlığıın dağıtımı ayakta düzgün sağlanamaz ve birden fazla probleme sebep olur.

DÜZTABAN ( PES PLANUS) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Spor veyahut herhangi bir aktiviteyi olumsuz yönde etkilemeyen pes planus çocuklarda belirli bir yaşa kadar yaşanabilmektedir.

Ağrı

Düztabanlık belirtilerinin en belirgin olanıdır. Pes planus’un görüldüğü durumlarda çocukların yürüyüşlerinden acı duydukları görülmektedir.

AĞRILAR NERELERDE KENDİNİ GÖSTERİR?
Ayak bileği içlerinde
Ayak kemiğinde
Kalça ekleminde
Baldırda
Belde


Ağrılar gözlemlenmektedir. Aynı zamanda ayakkabıların çok fazla ve çabuk deforme olması da düztaban hastalarında görülen durumlar arasında yer almaktadır.

DÜZTABANLIĞIN (PES PLANUS) NEDENİ NEDİR?

DOĞUMSAL
EDİNSEL


Olarak iki parçaya ayrılabilir. Doğumsal yani konjentinal nedenler genellikle genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Doğuştan gelen anomaliler düztabanlığa yol açabilmektedir ailesinde pes planus hastalığı görülen çocuklarda da düztabanlığa rastlandığı görülmektedir.

Vertikal talus
Beyin felci
Tartal koalisyon
Kas distrofisi
Spina bifida


Gibi hastalıklar da ortaya çıkmaktadır.

EDİNSEL FAKTÖRLER

Geçirilen ayak travmaları
İlerleyen yaş
Arka tibial tendonun hasar görmesi veya yırtılması
Obezite
Diyabet
Edinsel düztaban faktörleri arasında yer almaktadır.


ÇOCUKLARDA DÜZTABAN

Çocuk hastalıkları içerisinde en çok görülen ortopedik sorunlardan birisi düztabanlıktır. Ayağın yürüyüş sırasında alt kısmında bulunan arkın bulunmaması durumunda ayak tabanının yerle tamamen teması ile görülmektedir. Düztabanlık ( pes planus) ayaktaki doktular ve alt bacaktaki doku- kemik ile ilgilidir. Bu durum ile bebeklerde ve çocuklarda karşılaşıldığında korkulması gereken bir şey yoktur gayet normal bir durum olarak karşılanabilir.

Bütün bebeklerde doğum sonrasında düztaban görülmektedir bu sebeple küçük yaşta yaşanan düztabanlıktan korkulmasına gerek yoktur. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması ve ilerleyen yaşlarda aynı sorun yaşanmaya devam edildiğinde bir doktor ile görüşerek gerekli yardımı çocuğuna sağlaması gerekmektedir. Erişkinlerde görülme olasılığı ve sıklığı %20-25 arasında değişim göstermektedir.
BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA PES PLANUS TEDAVİSİ NASILDIR?
Bebeklerde ve çocuklarda pes planus doğumdan sonra mutlaka görülmektedir. Çoğu zaman ayak bileğinde bulunan bir kemiğin duruş bozukluğundan kaynaklanan bu hastalık beraberinde başka hastalıkları da getirebileceği için tedavisi erken yaşta yapılmalıdır.
Yeni doğan döneminde bazı açma ve germe egzersizleri ve alçılamalar uygulanılmaktadır ancak çocuğunuz 6-12 aylık olduğunda cerrahi müdahale bu gibi rahatsızlıkların ortadan tamamen kaldırılması için oldukça önemlidir. Sert düztaban hastalığı tedavi edilmediği sürece ileride ciddi sakatlıklara sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorunuzla erken yaşta görüşmeniz çocuğunuzun sağlığı için oldukça önemlidir.
Sert düztabanlıkta ne kadar erken müdahale sağlanırsa cerrahi müdahalenin sonucu da o kadar olumlu olmaktadır. Fiziksel ciddi problemlere yol açabilecek bu tür hastalıklarda zaman kaybetmemek ve hassas davranmak çocuğunuzun mutluluğu, beden, ve sağlığı için oldukça önemlidir.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.