Çağın Hastalığı: KANSER

İnsan için en önemli husus hem vücut hem de akıl sağlığı olmaktadır.

03 Ekim 2018 Çarşamba 09:25
Çağın Hastalığı: KANSER

Kanser Hastalığı Nedir?

İnsan için en önemli husus hem vücut hem de akıl sağlığı olmaktadır. Zira bireylerin yaşamına devam edebilmesi, hayatta arzu ettiği başarı ve/veya sosyal, ekonomik vs noktalarda hayal ettiği mevkiye ulaşabilmesinin yegane yolu sağlıklı olmaktan geçmektedir.

Çağımızda ise Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre en ciddi ve tehlikeli hastalık kanser ve türleri olmaktadır. Yine Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre kanser en başta gelen ölüm sebebi olmaktadır.

En genel tanımıyla kanser, vücutta zararlı hücrelerin kontrol dışında aşırı çoğalması ve zamanla vücudun sağlıklı ve normal hücrelerine yer bırakmaması ve en nihayetinde vücut fonksiyonlarının rutin işlerini yapamaz vaziyete gelmesi demektir.

İnsan vücudunda bulunan hücreler fıtratları gereği belirli bir zaman geçtikten sonra ölürler. Kanserli hücrelerin ölmemesi ve çoğalması katı bir kitle oluşmasına yol açar. Bütün katı kitleler kanserli değildir. Uzmanlar kitleden bir parça alıp laboratuar ortamında incelemeye tabi tutarlar.

Zararsız bir kitle ise iyi huylu, zararlı bir kitle ise kötü huylu olarak adlandırılırlar. Bununla birlikte tüm kitleler katı halde olmayabilirler. Söz gelimi kan kanseri (lösemi) katı kitle içeren bir kanser türü değildir. Kanserlerle ilgili önemli bir diğer husus, kanserli hücreler metastaz yapabilir.

Yani başladığı organ ve/veya dokudan başka bir organa yahut kemiğe taşınabilir ve orada da çoğalabilirler. Kötü huylu tümörlerin aksine iyi huylu tümörler başka bir organda çoğalmazlar.

Kanser Hangi Sebeplerden Meydana Gelmektedir?

Tıp dünyası ve teknolojik gelişmeler neticesinde elde edilen bulgular kanserin tam olarak neden vücut bulduğu yönünde kesin veriler vermemekte olup, olası kanser etmenlerinin ne olduğu hakkında fikir vermektedir. 

Kanser için iki farklı risk grubundan bahsedilmektedir. Bunlardan ilki, değiştirilmesi bireyin ihtiyarında olmayan öteki ise değiştirilebilir ve/veya çevresel faktörler olarak tanımlanmaktadır. Değiştirilemeyen etmenler bireyin yaşı, cinsiyet durumu ve aile öyküsünün olup olmamasıdır.

Değiştirilmesi mümkün çevresel faktörler ise; sigara ve alkol kullanımı, vücuda zararlı radyasyona uzun müddet maruz kalma, kimi virüsler, sağlıklı olmayan beslenme alışkanlığı, gıdaların endüstrileşmesi neticesi katkı maddeleri içermesi, vücudun ihtiyacından fazla güneş ışığına maruz kalma, çok miktarda röntgen ışığına maruz kalma, vücudu fevkalade zararlı kimi kimyasal maddeler(katran ve benzin v.b), yoğun kirli hava gibi etmenlerdir.

Bu etmenlerin bir ya da daha fazlasına maruz kalan bireylerin kesin kansere yakalanacağı söylenemez. Ancak kansere yakalanma ihtimali kuvvetle muhtemel olacaktır.

Bununla birlikte bilinmelidir ki; kimi bireyler hepsine maruz kaldığı halde kansere yakalanmamakta, kimileri ise hiçbirisine maruz kalmadığı halde kansere yakalanabilmektedir. Bu noktada tıp dünyasının sunduğu kesin bir veri bulunmamaktadır.

Yaygın Görülen Kanser Türleri

Kanserlerin farklılığı cinsiyete göre değişmektedir. Coğrafi çeşitliliğe ve ırka bağlı olarak kanser sayısında artma ve azalma olmaktadır. Ancak erkek ve kadında en fazla rastlanan kanser türü, cilt kanseri olmaktadır. Ülkemizde cilt kanserinden sonra erkek bireylerde akciğer, prostat, kalın bağırsak; kadın bireylerde meme, akciğer, kalın bağırsak kanseri izlemektedir.

1 ) Cilt Kanseri

2 ) Meme Kanseri          

3 ) Akciğer Kanseri         

4 ) Prostat Kanseri

5 ) Mide Kanseri

6 ) Kolon Kanseri

7 ) Rahim Ağzı Kanseri

8 ) Lenf Bezi Tümörleri

Kanser Tedavileri

Kanser tedavilerinde yaygın üç çeşit yöntem bulunmaktadır. Bunlar; cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir. Seyrek olmakla birlikte hormonsal tedavi, biyolojik tedavi, hedef bazlı tedavi gibi yöntemlerde mevcuttur.

Cerrahi, kanseri vücuttan çıkarmak için belirli bir bölgenin vücuttan çıkarılmasıdır. Ancak cerrahi yöntemi tüm kanserlere uygulanabilen bir yöntem değildir. Söz gelimi kan kanseri tedavisinde cerrahi yöntemi kullanılamamaktadır.

Kemoterapi yöntemi ise kanser hücrelerinin artmasını, kontrolsüz bölünmelerini durdurmayı gaye edinen ilaç yolu ile uygulanan bir yöntemdir. Kanserli hücrelerin yok edilmesi ise radyasyon yöntemi ile amaçlanmaktadır.

Kanser Sonrası Yaşam

Kanser hastalığını atlatan bireylerde en sık görülen olay ruhsal bozulmalar ve davranışlarda korku halidir. Zira tekrar kansere yakalanacağını düşünen birey ruhen sağlıklı davranışlarda bulunamamaktadır.

Bu noktada yapılacaklar fevkalade önem taşımaktadır. Bireyin sosyal gruplara yönelmesi, maneviyatını güçlü kılacak çalışmalar yapması, yaşamını anlamlı kılabilecek belirli faaliyetlerde bulunması ve uzmanlardan yardım alması süreci daha rahat atlatmasına yardımcı olabilecek uygulamalardır.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 03.10.2018 09:31
Anahtar Kelimeler:
KanserKanser Tedavileri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.