Adet Söktürücü İlaçlar, Haplar ve İğneler

Adet döngüsünün temel amacı kadınlarda rahim iç duvarının her ay atılarak yerine yeni dokunun oluşturulması ve bu sayede de sağlıklı gebeliklerin sağlanmasıdır. Halk arasında ay başı ya da regl olmak olarak da bilinen adet döngüsü 28 gün sürer ve adet kanaması süresi de ortalama 5 gün sürmektedir.

06 Nisan 2020 Pazartesi 17:59
Adet Söktürücü İlaçlar, Haplar ve İğneler

Adet Nedir?

Kadınlarda ergenlik dönemine giriş ile başlayan ve menopoza kadar devam eden aylık döngüye adet döngüsü adı verilir. Adet döngüsü ile her ay kadınlarda rahim iç duvarı parçalanır ve dışarı atılır. Parçalanan rahim iç duvarı yerine yeni duvar oluşturulur. Adet döngüsü menopoza girmemiş bayanlarda ve herhangi bir sağlık probleminden dolayı adet görmeyen kadınlarda yalnızca hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kesintiye uğrar.

Adet döngüsünün temel amacı kadınlarda rahim iç duvarının her ay atılarak yerine yeni dokunun oluşturulması ve bu sayede de sağlıklı gebeliklerin sağlanmasıdır. Halk arasında ay başı ya da regl olmak olarak da bilinen adet döngüsü 28 gün sürer ve adet kanaması süresi de ortalama 5 gün sürmektedir. Bir kadın adet kanaması süresi boyunca ortalama 20 ile 80 mililitre arasında kan kaybetmektedir.

Adet Kanaması İlk Defa Ne Zaman Görülür?

Kadınlarda adet kanaması ilk olarak ergenlik dönemine giriş ile başlar. Ergenlik dönemine giriş yaşı değişkenlik gösterebileceği için adet dönemine giriş zamanı da kişiden kişiye ve pek çok çevresel faktöre bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak 10 ile 12 yaşlarında adet döngüsü başlamaktadır.

Adet Döngüsünde Gerçekleşen Olaylar

  • -Adet döngüsü adet kanamasının ilk gününden bir sonraki kanamaya kadar devam eden bir süreçtir. Bu süreçte çeşitli aşamalar birbirini takip etmektedir.

  • - İlk olarak vücudun en önemli endokrin bezlerinden biri olan hipofiz bezinden FSH adı verilen folikül uyarıcı hormon salınımı başlar.

  • -Salgılanan FSH hormonunun etkisi ile kadında yumurtalıkların birinde kadın üreme hücresi olan yumurta hücresi folikül adı verilen küçük bir kesecikte gelişimine başlar.

  • - Folikül içerisinde yumurta gelişim süreci tamamlandıktan sonra östrojen hormonu etkisi ile rahim iç duvarı yenilenme sürecine girer.

  • -Bu süreçte hipofiz bezinden LH adı verilen bir başka hormon da salgılanır. Folikül keselerinin yapısını bozan LH, bu sayede folikül içerisinde yer alan yumurta hücrelerinin serbest kalmasını sağlar. Bu duruma ovulasyon adı verilir. Bu aşamadan sonra eğer gebelik gibi bir durum söz konusu olacak ise sperm ile birleşen yumurta rahime yerleşir ve gebelik başlar. Ancak eğer gebelik söz konusu değil ise döllenmemiş yumurta adet kanaması ile dışarı atılır.

Adet Düzensizliği Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Adet kanamasının çeşitli sebeplerden ötürü gecikmesi ya da düzensiz aralıklar ile gerçekleşmesi durumuna adet düzensizliği denir. Adet düzensizliği gününüzde pek çok kişi tarafından önemsenmese de aslında çok önemli bazı hastalıkların hem sebebi hem de sonucu olabiliyor.

Bu sebepten ötürü adet düzensizliği problemi yaşayan bir kadının ihmal etmeden en kısa süre içinde doktora görünüp, gerekli muayeneyi olması gerekir. İşte adet düzensizliğine sebep olan bazı durumlar:

1-) Endometriozis: Endometrium adı verilen yapının rahim içinde ve dışında kalınlaşması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Üreme sağlığını bozan ve oldukça olumsuz bir durum olan endometriozis bazı durumlarda kadınlarda gebelik şansını da ortadan kaldırabilmektedir. Aynı zamanda adet düzensizliğine ve adet kanamalarının gecikmesine yol açar.

2-) Polikistik Yumurtalık Yumurtalıklarda çeşitli sebeplerden ötürü kist oluşması durumunda adet düzensizliği ortaya çıkar.

3-) İltihaplı Pelvik Hastalığı

 Kadın üreme sisteminin enfeksiyon kapması sonucu görülebilen iltihaplı pelvik hastalığı adet döngüsünü olumsuz etkiler. İltihaplı pelvik hastalığı günümüzde genel olarak temizlik konusunda yeterince hassasiyet göstermeyen kişilerde mikrop kapma sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

4-) Stres: Stresi tetikleyen sebepler aynı zamanda adet düzensizliğine de yol açarak olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

5-) Doğum Kontrol Hapları:

 Cinsel ilişki sonucu gebelik durumunun olmaması için kullanılan haplara doğum kontrol hapları adı verilmektedir. Doğum kontrol hapları yumurtalıkların yumurta tutma kapasitesini geçici bir süre için de olsa pasif bir hale getirmektedir. Bu sebepten ötürü bu hapları kullanmak ya da kullandıktan sonra bırakmak bir süre adet düzensizliğine sebep olabilmektedir.

6-) Geçirilen Ameliyatlar ve Narkoz Etkisi: Narkoz bazen tüm vücudu bazen ise yalnızca bir bölgeyi uyuşturmak için kullanılır. Ancak her iki durumda da ameliyat sonrası tüm vücutta bazı etkilere sebep olabilir. Adet düzensizliği bazen ağır ameliyatlarda ve verilen narkozun etkisinden de kaynaklanıyor olabilir.

Adet Söktürücü Nedir?

Adet düzensizliği problemi günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Çeşitli sebepler adet düzensizliği probleminin önünü açabilmektedir. Adet düzensizliği çözümü olmayan bir sorun değildir. Eski zamanlarda adet sökücü olarak genellikle bitkisel çözümler tercih edilse de günümüzde ilaç teknolojisinin gelişmesi ile adet sökücü pek çok ilaç da piyasaya sunulmuştur.

Adet düzensizliği problemi ile karşı karşıya olan kadınlar düzensizliğin giderilmesi için adet söktürücü olarak nitelendirilen besinler, çaylar, ilaçlar, haplar ve iğneler kullanır. Adet söktürücü olarak nitelendirilen maddelerin ortak özelliği adetin sökülmesi ve adet kanamasının başlaması için kadının rahmini ve serviks bölgesini uyarıcı özelliğe sahip olmalarıdır. İşte adet düzensizliğini gidermek ve adet söktürmek amacı ile kullanılan ilaç hap ve iğneler:

1- Tarlusal 5 mg tablet: Kadınlarda adet düzensizliğinin bir sebebi de cinsiyet hormonu olarak görev yapan progesteron eksikliğidir. Tarlusal 5 mg Tablet progesteron hormonuna benzer görev yapar ve aynı zamanda da adet söktürücü olarak kullanılır.

Tarlusal 5 miligram tabletin başlıca işlevleri şu şekilde sıralanabilir: adet dönemi haricinde gerçekleşen rahim kanamalarının çok büyük ölçüde önüne geçmek, yumurtalıklarda ve rahimde oluşan ya da oluşabilecek kistleri ya da kitleleri tedavi etmek, adet düzensizliğinin ve sağlıksız bir üreme döngüsünün önüne geçmek, progesteron hormonunun işlevini üstlenerek ve onun gibi görev yaparak progesteron hormonu eksikliğinden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak, vücuttaki üreme ile ilgili sorunların çözümüne yardımcı olmak vb.

2- Luteynyl 5 miligram tablet: Adet söktürücü olarak kullanılan Luteynyl 5 miligram tablet progesteron eksikliğinden kaynaklanan üreme sorunlarını çözer, hormon tedavisinde kullanılır ve adet kanaması zamanlarını düzenler.

3- Duphaston 10 miligram tablet: Şiddetli adet sancılarını dindirmek için, vücuttaki progesteron hormonu eksikliğini gidermek için, aynı zamanda adet düzensizliklerinde adet söktürücü amacı ile, hamile kadınlarda düşük riskinin ortadan kaldırılması için ve bunun yanında bazı durumlarda da zigotun rahime daha sağlam yerleşmesi ve sağlıklı bir gebelik dönemi sağlamak için kullanılmaktadır.

4- Cyclo progynova Draje:

 Diğer pek çok adet sökücü ilaçtan farklı olarak progesteron değil de östrojen hormonu eksikliğinden kaynaklanan sorunların giderilmesi amacı ile kullanılır. Aynı zamanda henüz menopoz dönemine girmemiş bayanlarda adet döneminin başlaması için de tedavi ve aksaklıkların giderilmesi için tercih edilebilir.

Adet söktürücü iğneler

Adet söktürücü iğneler; Cyclogest (Ovül), DI- PRO (Oleosum ampul), Progynex (yumuşak kapsül) Synergon ( ampul), Progestan kapsül, Apranax fort 550 mg , Naprosyn CR 750 mg, Advil Liquigel olarak sıralanabilir.

Etken maddeleri birbirinden farklı olsa bile hepsinin kullanım amacı adet söktürmektir. Bu iğneler de tıpkı adet söktürücü haplar gibi vücudun östrojen ve progesteron oranını dengeleyerek adetin sökülmesine yardımcı olur. Böylece üreme döngüsünün sağlıklı bir temele oturtulmasına da katkı sağlar.

OkutanHaber.com / Bursa

Son Güncelleme: 07.04.2020 11:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.