İzmir Şehir Hastanesi'nde 2 ayda 250 bin hastaya poliklinik hizmeti verildiSalgın giderek artıyor: TTB’den ‘maske’ uyarısı

Dokuz Eylül Gazetesi’nden Mert Yasin  Alpdündar’ın haberine göre; Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden İzmir Şehir Hastanesi’nin 60 günlük verilerini paylaştı. Koca, hastanede ilk 2 ayda yaklaşık 250 bin hastaya poliklinik hizmeti ve 30 bin hastaya acil servis hizmeti verildiğini ifade ederken, son iki ayda 5 bin ameliyat yapıldığı bilgisini verdi. Bakan Koca’nın hastane verilerini açıklamasına Birlik Sağlık Sen’den tepki geldi. Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Dokuz Eylül Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı asli görevi olan koruyucu sağlık hizmetlerini vermek, vatandaşı hasta etmemektir” dedi.

ASLİ GÖREV KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Sağlık Bakanlığı’nın bakılan hasta veyahut ameliyat sayılarını açıklama görevinin olmadığını söylerken, ” Çünkü bu rakamları açıklarsanız ‘vatandaş hasta ediliyor’ mantığı ortaya çıkar. Sağlık Bakanlığı asli görevi olan koruyucu sağlık hizmetlerini vermek, vatandaşı hasta etmemektir” diye konuştu.

ahmet doğruyol-1

HASTALAR ŞEHİR HASTANESİNE YÖNLENDİRİLİYOR

Vatandaşların İzmir Şehir Hastanesi’nde yönlendirilmeye çalışıldığını sözlerine ekleyen Doğruyol, “Ameliyat ve hasta bakım sayılarına baktığımız zaman diğer devlet hastanelerinin atıl duruma düştüğü algısı oluşuyor. Bu kısmen gerçekliği olan bir durum. Çünkü neredeyse tüm hastalar Şehir Hastanesi’ne yönlendirilmeye çalışılıyor. İzmir’deki devlet hastanelerinde de hizmet verilmeye devam ediliyor. Buna rağmen siz hastaları Şehir Hastanesi’ne yönlendirmeye çaba gösterirseniz  Siz bunu yapmaya çalışırsanız tamamen ticaret mantığıyla işletilmiş olan şehir hastanesine ön plana çıkarmak olur” ifadelerini kullandı. ,

İZMİR ŞEHİR HASTANESİ’NDE PERSONEL YETERSİZ

İzmir Şehir Hastanesi’nde personel sayısında da sıkıntıların olduğunu söyleyen Doğruyol, “Şehir hastanesinde çok büyük bir hemşire açığı var. Her gün ameliyathane açılıyor. Bir personel belki iki kişilik, belki üç kişilik iş yapıyor. Sağlık çalışanlarında yükü oldukça artmıştır.Sağlık Bakanlığı madem burada hasta kabulüne başladı, acilen personel takviyesi yapmalıdır” diye belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz