Sağlık Bakanlığı korona ile mücadelede Fiyosyon çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Filyasyon nedir? Filyasyon ekibinin çalışma koşulları nelerdir ? İşte detaylar.

Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafında yapılan açıklamada, korona virüs salgını çerçevesinde gerçekleştirilen tedavi çalışmalarında filyasyon işleminin başladığı duyurulmuştu. Bu açıklama sonrasında ise birçok kişi bu işlemin ne olduğu konusunda araştırma yapmaya başladı. Özellikle bakanın da açıklamasında yer aldığı üzere, bu kelimenin ilerleyen günlerde sıklıkla kullanılacağı vurgusu sonrasında ise meraklar iyice artmış bulunuyor.

Korana virüs salgını çerçevesinde filyasyon tedavisi nedir, etkili midir, nasıl uygulanmaktadır gibi birtakım sorular sıklıkla aranmaya başladı. Bu noktada son gelişmeler dahilinde filyasyon işlemi nedir, Türkiye’de nasıl uygulanacak gibi birtakım soruların cevapları haberimizin devamında yer alıyor.

Filyasyon İşlemi Nedir?

Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklama sonrasında en çok aranan ve merak edilen terimler arasına giren filyasyon, özellikle herhangi bir durumda bir bulaşıcı hastalığın detaylı araştırması işlemidir. Tam tanımı ile bir bulaşıcı hastalığın, tespit edilerek tanı konulması işlemine filyasyon denilmektedir. Bakanlık tarafından da yapılan tanımda filyasyon, “Saha incelemesi/filyasyon kaynağın ve etkenin belirlenmesine yönelik çalışma yapılması ve/veya temaslılar dahil koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasıdır” olarak tanımlanmıştır.

Özellikle sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde daha önce karşılaşılan filyasyon işlemi, genel anlamı ile hastalığın tanınmasında kaynağın aranması ve hastalığın oluşma nedenlerinin tanınması anlamına gelmektedir. Filyasyon çalışması sonrasında, virüsten kaynaklı tehlikenin ne denli ciddi ve zararlı olduğu, devam edip etmediği ile birlikte diğer insanların risk altında olup olmadığına yönelik çalışmaların elde edildiği işlemi içermektedir.

Türkiye’de Nasıl Uygulanacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafında yapılan açıklamada özellikle vurgulanan kelimelerden biri olan filyasyon işleminin artık Türkiye’de de uygulandığı belirtilmişti. Filyason işlemi bu noktada daha önce ifade edildiği gibi hastalığın kaynağına yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Türkiye’de de 81 ilde korona virüs salgını vakalarının görülmesinin ardından, filyasyon ekiplerinin hemen çalışmaya başladığı ve hastalığa yakalanan kişilerin bu hastalığı nereden kapmış olabileceği gibi birtakım sorulara cevap aranıyor. Üç kişiden oluşan filyasyon ekipleri, 48 saat boyunca tarama yapmakta olup her yeni vakada hastalığa karşı bir ağ kurulmaktadır. Bu çalışmaların büyük bir bölümü ise aile hekimleri tarafından yürütülmektedir.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz