Şaban Erdikler kimdir? - Elips Haber


Mali danışmanlık alanında Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından, eski Maliye Müfettişi ve YASED (daha sonra adını Uluslararası Yatırımcılar Derneği olarak değiştiren Yabancı Sermaye Derneği) Başkanı Şaban Erdikler (73) hayatını kaybetti. Peki Şaban Erdikler kimdir? Şaban Erdikler nereli? Şaban Erdikler evli mi? Şaban Erdikler’in hayatı ve kariyerine ilişkin detaylar haberimizde… 

Şaban Erdikler kimdir?

Şaban Erdikler, 15 Mart 1950’de İstanbul’da doğdu. 1968 yılında Siirt Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (Mülkiye) 1972 yılında bitirdi.

Aynı yıl, Türkiye kamu yönetiminde en önemli kariyer mesleklerinden biri olan Maliye Müfettişliği’ne “müfettiş muavini” olarak adım attı. 1976’da yeterlilik sınavını vererek Maliye müfettişliğine atandı.

1978 yılında kamu görevinden istifa ederek özel sektöre geçti, vergi müdürü olarak katıldığı Arthur Andersen’de 1992’de Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü, 1994 yılında Balkan ülkeleri sorumluluğunu üstlendi.

2001 yılında Andersen Türkiye bölümünü bir diğer uluslararası denetim kuruluşu olan Ernst & Young çatısı altında topladı. Ernst & Young’da yaklaşık 3 yıla Türkiye Başkanlığı yaptı.

Ocak 2004’ten itibaren kendi şirketi Erdikler Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.’yi kurarak başına geçti.

2000’li yılların başında iki dönem üst üste YASED Başkanlığı’na seçildi.Kur Korumalı Mevduat nedir? Kur Korumalı Mevduat’a nasıl geçilir?

2018- 2021 yılları arasında KPMG Türkiye Vergi Bölüm Başkanlığı’nı üstlendi. Aynı kurumda Danışma Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren Erdikler uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

Fenerbahçeli yönetici Şaban Erdikler'den vergi açıklaması - Spor Haberleri

73 yaşında hayatını kaybeden, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne düşkünlüğüyle de bilinen Erdikler, iki çocuk babasıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz