Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’a bağlı Rosenergoatom A.Ş’ye 21 Nisan’da Yakutistan’ın Ust-Yansky Bölgesi’nde Yakutsk kara tabanlı küçük modüler reaktörün (SMR) inşası için Rusya Federasyonu Federal Etraf, Teknoloji ve Nükleer İdare Denetleme Servisi (Rostekhnadzor) tarafından lisans verildi.

Kara tabanlı SMR’nin tasarımı en çağdaş Rus teknolojisine dayanıyor. Gemi dizaynında kullanılan su soğutmalı nükleer reaktör RITM-200N düşük güçlü, kara tabanlı Nükleer Güç Santraline (NGS) uyarlanarak geliştirildi. Gelişmiş Rus buzkıran gemilerinde güçlü Kuzey Kutbu şartlarında test edilen RITM-200N serisi reaktörler Fukuşima sonrası çağdaş NGS tasarımı için gereken tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılıyor. Kelam konusu reaktörler, büyük nükleer güç santrallerine kıyasla daha kısa inşaat müddetine sahip kompakt modüler nükleer güç santralleri olma özelliği taşıyor.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, mevzuya ait olarak şunları söyledi: “Rostekhnadzor’un kararı global nükleer sanayi için değerlidir. Şiddetli Kuzey Kutbu şartlarında birinci çağdaş kara tabanlı SMR’nin inşasına müsaade verilmesi Rus nükleer teknolojilerinin tartışmasız liderliğinin bir diğer teyididir. Ust-Kuyga yerleşim ünitesinde inşaat öncesi çalışmalar halihazırda devam etmektedir. Alana şimdiden 2 bin tondan fazla kargo teslim edildi, şu anda alanda yaklaşık 80 personel ve 38 kesim işletme ekipmanı bulunuyor. Çalışmaların kapsamı her geçen gün artıyor. RITM-200N ile dünyanın birinci kara tabanlı SMR’sinin 2028 yılında devreye alınması planlanıyor.”

 Bugüne dek mühendislik çalışmalarını tamamlayan Rosatom, Yakutsk SMR planlanandan evvel tasarlanıyor. Saha dışı altyapı tesislerinin ve çalışanlar için kamp inşasının ön evresine başlandı.

Rusya’nın Kuzey Kutbu’nun entegre bir formda geliştirilmesi ulusal stratejik önceliklerden biri olma niteliğini taşıyor. Kuzey Deniz Rotası’nda (NSR) kargo trafiğinin artırılması, kargo nakliyatı ve teslimatı ile ilgili sıkıntıların çözülmesinde büyük ehemmiyete sahip. Bu lojistik koridor, nizamlı kargo nakliyatı, nükleer güçle çalışan yeni buzkıranların inşası ve ilgili altyapının modernizasyonuyla geliştiriliyor. Rosatom bu çalışmalarda etkin rol alıyor.

Kara tabanlı SMR’ye yönelik artan global talep dünya genelinde göze çarpıyor. Ülkedeki referans projelerin varlığı, Rosatom’un yabancı müşterilerle etkin bir diyalog yürütmesine imkan tanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz