Roma statüsü nedir? - Elips Haber


Ermenistan Ulusal Meclisinde Roma statüsünün kabul edilmesi üzerine Roma Statüsü yeniden gündeme geldi. Peki Roma statüsü nedir? Roma statüsünün ülkeler nezdinde anlamı ve yaptırımı nedir? Roma statüsünün Ermenistan ile ilgisi nedir? İşte detaylar… 

Roma statüsü nedir?

Roma Statüsü 15 Haziran 1998 – 17 Temmuz 1998 tarih aralığında toplanan Birleşmiş Milletler Konferansı’nın İtalya’nın başkenti Roma’da karara bağladığı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Kuruluş Statüsü’dür. Uluslararası anlaşmalar genellikle statü olarak adlandırılır ve söz konusu belge günlük kullanımda Roma Statüsü olarak geçer. Anlaşma için yapılan oylamada 160 oy kullanılmış; 120 kabul, 21 çekimser, 7 karşı oy verilmiş ve oy çokluğu ile kabul edilmiştir.

Ermenistan’ın Roma statüsü kabulü

Ermenistan Ulusal Meclisi, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) Roma Statüsü’nü onayladı. Meclis oturumunda, UCM’nin kurucu anlaşması olan Roma Statüsü, 22’ye karşı 60 oyla onaylandı.

Oğuzkan Şatıroğlu kimdir?

Oğuzkan Şatıroğlu kimdir?

Hükümet, 2022’de statünün incelenmesi amacıyla yeniden Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Ermenistan Anayasa Mahkemesi, 24 Mart’ta UCM Roma Statüsü’nün Ermenistan yasalarına uygun olduğu kararını vererek onay için Ulusal Meclise göndermişti.

Can the International Criminal Court Play Fair in Africa? | Brookings

Ermenistan ve Rusya ilişkileri gerilecek mi?

UCM mart ayında, Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu.

UCM Sözcüsü Fadi Al Abdallah da mahkemenin görevdeki devlet başkanlarına karşı yargılama yapabildiğini ve yakalama kararı çıkarabildiğini söyleyerek, “Devlet başkanlarının UCM nezdinde yargı bağışıklığı ve dokunulmazlığı yok. Bu Roma Statüsü’nde açıkça yazıyor ve bu tüm devlet başkanları için geçerli.” demişti.

Al Abdallah, bu kararların UCM’ye taraf ülkelerin kollukları tarafından uygulanması gerektiğini bildirmişti.

Rusya’dan açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “İkili ilişkiler bakımından, Ermenistan’ın Uluslararası Ceza Mahkemesinin Roma Statüsü’ne katılımı yanlıştır. Biz hala bunun yanlış bir karar olduğuna inanıyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz