Reza Zarrab kimdir? - Elips Haber


Reza Zarrab kimdir? Reza Zarrab nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Reza Zarrab’ın kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Reza Zarrab kimdir? Reza Zarrab kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Reza Zarrab’ın biyografisini haberimizde derledik…


Yüksekova-Yeniköprü Tüneli’nde ışık göründü

Rıza Sarraf (d. 12 Eylül 1983 Tebriz), Türkiye’de faaliyet gösteren iş adamıdır.

12 Eylül 1983’te Tebriz’de dünyaya geldi. Yaşamını Dubai’de sürdüren İran Azerisi bir aileye mensuptur. Reza Zarrab olan ismini Rıza Sarraf olarak Türkçeleştirmiştir.

1996’da kurulan Nafees Exchange ve Al Salam Center Exchange firmaları ile Dubai’de finans ve para piyasalarında faaliyet göstermeye başladı.

Yirmili yaşlarından itibaren Türkiye’de yaşayan ve şarkı sözü yazarlığı da yapan işadamı arabesk / fantezi şarkılara söz yazarak İstanbul müzik piyasasına girdi. Azerbaycanlı sevgilisi Günel Zeynalova için kara sevda şarkıları yazarak tanındı.

Türkiye’deki faaliyetlerine 2008 yılında kurduğu Royal Denizcilik A.Ş firması ile başladı. Ardından demir çelik ve inşaat sektöründe yatırımlar yaptı. 2010 yılında kardeşi Mohammed Zarrab (Can Sarraf) ile Royal Holding’i kurdu.

Müziğe olan ilgisi sonucu tanıştığı Ebru Gündeş ile 2010 yılında evlendi.Bu evlilikten Alara isimli kızı dünyaya geldi.

Altın piyasasında faaliyet gösteren Royal Holding’in alt firması olan Durak Döviz bürosunun sahibi Zarrab, şoförü ve yardımcısı Turgut Happani’nin Atatürk Havalimanı’nda kaçakçılık suçlamasından gözaltına alınmasının ardından Safir Altın Ticaret Limited adlı firmayı kurarak altın piyasasındaki faaliyetlerini yürüttü.

Safir Altın Ticaret, 2012 yılında Türkiye’nin 12 milyon dolarlık altın ihracatının yüzde 46’sını tek başına gerçekleştirdi.

2016 yılında ihracattaki üstün performansı nedeniyle ödüle layık bulunmuş ve ödülünü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin elinden almıştır.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile vatandaşlık dosyası hazırlanarak Bakanlar Kurulu kararıyla babası Hossein (Hüseyin), ağabeyi Mohammad Zarrab (Can Sarraf) “istisnai kişiler” sınıfından faydalanarak Mayıs-Kasım 2013 Türk vatandaşı oldu. Uluslararası para ve altın takasçılığı ile ilgili haberler nedeniyle sık sık basının gündemine geldi.

17 Aralık soruşturması
Rıza Sarraf, 17 Aralık 2013 tarihinde gözaltına alındı. 21 Aralık tarihinde mahkeme tutuklanmasına karar verdi. 28 Şubat 2014’te alınan bir kararla tahliye edildi.

19 Mart soruşturması
19 Mart 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami kentinde banka dolandırıcılığı ve kara para aklamanın yanı sıra ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek suçlamaları ile göz altına alınmış, ardından mahkeme tarafından 75 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanmıştır.Tutuklanmasının ardından Halkbank hisseleri %11’e yakın düşüş yaşamıştır.

CHP milletvekili Eren Erdem, Rıza’nın ABD’ye gitmeden İstanbul’da FBI ile temas kurduğunu iddia etti.

Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman aracılığıyla Manhattan Bölge Mahkemesi’ne yaptığı 50 milyon dolarlık kefalet başvurusuna, New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, Zarrab’ın ülkeden kaçma riskinin bulunması ve 17 Aralık fezlekesini delil göstererek itiraz etti.Savcının itiraz ettiği kefalet başvurusu, daha sonra da resmi olarak reddedildi.

Reza Zerrab’ın avukatları davaya bakan hakim Richard Berman’ın 2014 yılındaki Türkiye ziyaretini ve Türkiye hakkındaki görüşlerini gerekçe göstererek reddi hakim talebinde bulunmuşlardır. Daha sonra ise Reza Zerrab’ın 6 Eylül tarihindeki duruşması ertelenmiştir.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz