Orta Doğu ve Afrika bölgesinin başkan finansal kuruluşu ve Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank Q.P.S.C.’nin Türkiye’deki iştiraki QNB Finansbank, 2023 yılının birinci üç aylık devrine ait mali tablolarını açıkladı. QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, banka olarak yılın birinci çeyreğinde öncelikle sarsıntı bölgesindeki yaraların sarılması için çalıştıklarını ve dayanak verdiklerini söyledi. Tan, QNB Finansbank’ın önümüzdeki devirde de  reel dalın güçlenmesi için dayanaklarına devam edeceklerini  sözlerine ekledi. 

Ömür Tan, şu bilgileri verdi; “Banka olarak biz de sırf finansçılarımız için değil tüm depremzedeler için büyük bir yardım çalışması yürüttük. Bölgeye süratle materyal gönderdik.  Çadırkent ve konteynerlerde kalan depremzede vatandaşlarımıza takviye olmaya devam ediyoruz. Bölgede bilhassa Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Malatya üzere sarsıntıdan en çok etkilenen kentlerde bankacılık hizmetlerini kesintisiz sunmak emeliyle  çalışmalarımızı hızlandırarak konteyner banka şubelerimizi devreye aldık. Banka olarak 3 yıl evvel başlattığımız, şubelerimizin sarsıntıya dayanıklılığını denetim ettiğimiz proje sayesinde, zelzele bölgesindeki 50 şubemizde can kaybına neden olacak bir yıkım meydana gelmedi. 

Bankacılık; sarsıntı bölgesindeki hayatın, ticaretin, toplumsal hayatın sürmesi için çok değerli bir sorumluluğu bize yüklüyor. Sarsıntı bölgesindeki müşterilerimizin tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarını faizsiz olarak erteledik. QNB Finansbank olarak depremzedeler için 350 milyon TL meblağında bir dayanak fonu ayırdık. Bu kapsamda AFAD’a sarsıntı bölgesinin tekrar yapılanmasına dayanak vermek üzere 300 milyon TL nakdi bağış yaparken, 50 milyon TL’lik kısmını da sarsıntıdan etkilenen çocuklarımız ve gençlerimiz için ayırdık. Bu fonun 36 milyon TL’sini çocuklarımızın eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmeleri için bursa dönüştürdük. Oluşturduğumuz ‘QNB Finansbank Minik Eller Büyük Hayaller Eğitim Bursu’ ile Türk Eğitim Vakfı ve Türk Eğitim Derneği aracılığı ile depremzede 350 öğrenciye tüm eğitim hayatları boyunca dayanağı sağlanacak.”

Tan, kelamlarına şöyle devam etti: “QNB Finansbank olarak gerçek stratejiler belirleyerek karlılığımızı sürdürmeye devam ettik. Türk iktisadına katkımızı 2023 yılının birinci çeyreğinde de sürat kesmeden devam ettirdik. 31 Mart 2023 prestijiyle, net krediler 2022 yıl sonuna kıyasla özel bankalar ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydederek yüzde 9 artışla 377 milyar 449 milyon TL’ye ulaşırken, faal toplamı birebir devirde yüzde 6 artışla 638 milyar 294 milyon TL’ye ulaştı. 31 Mart 2023 prestijiyle, müşteri mevduatı 2022 yıl sonuna kıyasla yüzde 10 büyüme kaydederek 421 milyar 793 milyon TL’ye yükseldi, 2022 yılı sonunda yüzde 60 düzeyinin üzerinde olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki hissesi, 2023 yılının birinci üç aylık devrinin sonunda da yüzde 60 düzeyinin üzerinde gerçekleşti.  2023 yılının birinci üç aylık devrinde, net devir kârımız  ise 6 milyar 633 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.“

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz