Prof. Dr. Mete Atatüre kimdir?


Prof.Dr. Mete Atatüre nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Prof.Dr. Mete Atatüre’nin kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Prof.Dr. Mete Atatüre aratılıyor. Prof.Dr. Mete Atatüre, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Prof.Dr. Mete Atatüre ‘nin biyografisini haberimizde derledik… Aile dizisi bu akşam var mı?

Prof. Dr. Mete Atatüre kimdir?

İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde genç Türk bilim insanı Prof. Dr. Mete Atatüre, üniversitenin Fizik bölümü olan Cavendish Laboratuvarı’nın 16’ncı bölüm başkanı olarak atandı .

1975’te Kayseri’de doğdu. 1996’da Bilkent Üniversitesi fizik bölümünden mezun oldu. Doktora çalışmaları için Boston Üniversitesi’nin Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na dahil oldu. 2002’de doktora sonrası araştırmacı olarak İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde bulundu. 2007’den beri Cambridge Üniversitesi’nde kurduğu araştırma grubuyla beraber kuantum fiziği ve geleceğin teknolojileri üzerine çalışıyor.

Atatüre, kuantum teknolojilerinde yaratarak yarı iletkenler ve elmastaki kuantum optik fenomenlerine öncü katkılarından dolayı 2020 Thomas Young Madalyası ve Ödülü’nü kazandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz