Prizren gezilecek yerler listesi 2023

Prizren, Kosova’nın güneybatısında yer alan tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlü bir şehirdir. Şehirde gezilebilecek birçok ilginç yer bulunmaktadır. İşte Prizren şehrinde gezilebilecek bazı yerler:


Ayıların ormanda kaşınma dansı!

Prizren Kalesi

Şehrin yüksek bir noktasında bulunan bu tarihi kale, muhteşem manzarası ile ünlüdür. Şehri tepeden izleyebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

WhatsApp Image 2020-04-27 at 14-41-52

Prizren Şehir Müzesi

 Şehrin tarihini ve kültürel geçmişini daha yakından tanımak isterseniz bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Arkeolojik buluntular, tarihi eserler ve sanat eserleri sergilenmektedir.

141047-480x241

Saat Kulesi (Kulla e Sahatit)

Prizren’in sembolik yapılarından biridir. Osmanlı döneminden kalma bu kule, şehrin merkezinde bulunur ve etkileyici bir görüntü sunar.

sahat-kulla-dhe-muzeu-arkeologjik-i-prizrenit

League of Prizren Binası

19. yüzyılda kurulan “Prizren Birliği”ne ev sahipliği yapan bu bina, Kosova’nın bağımsızlığı için önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

pl1

Sinan Paşa Camii

Osmanlı İmparatorluğu’nun etkisini yansıtan bu güzel camii, şehir merkezinde yer alır. Mimari detayları ve tarihi önemiyle dikkat çeker.

AvOs_Sinan-Paşa-Camii-3

Arnavut Kaldırımı (Çarshia e Jupave)

Prizren’in tarihi çarşısı, geleneksel dükkanları, restoranları ve el sanatları ürünleri ile ünlüdür. Burada alışveriş yapabilir, yerel lezzetleri deneyebilirsiniz.

hotel-carshia-e-jupave

Lumbardhi Nehri ve Taş Köprü

 Şehrin içinden geçen Lumbardhi Nehri üzerinde bulunan tarihi taş köprü, şehrin güzelliklerinden biridir. Nehir kıyısında yürüyüş yapabilirsiniz.

ura-e-gurit-prizren

Aziz Nikolla Kilisesi

Prizren’deki en eski kiliselerden biridir. Ortodoks kilisesi olan Aziz Nikolla Kilisesi, tarihi mimarisi ile ilgi çekicidir.

aziz-nikola-kilisesi

Kaynak: Haber Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz