EY araştırması, tüketicilerin beklentilerindeki değişime bağlı olarak, perakendecilerin müşteri odaklı bedel sunmaya her zamankinden daha fazla odaklanmaları gerektiğini vurguluyor.

 

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY, Future of Retail (Perakendenin Geleceği) raporuyla tüketicilerin temel beklentilerine ışık tutuyor ve şirketlere içinde bulunduğumuz yeni periyoda yönelik teklifler sunuyor. Perakendecilerin, müşteri odaklı kıymet sunma konusunda her zamankinden daha fazla baskı altında olduğuna dikkat çeken rapor; tüketici beklentilerindeki değişimleri dikkate almalarını ve sundukları bedellerin tüketiciler için ne manaya geldiğini yine gözden geçirmeleri gerektiğini gösteriyor. 

EY’ın Future of Retail raporuna nazaran, tüketiciler markalardan hayatlarını daha kolay, daha düzgün ve daha tatmin edici hale getirmelerini bekliyor. Tüketici talepleri, markalar için yol gösterici nitelikte olan üç temel ögesi (the Three I’s) ortaya çıkarıyor: Görünmezlik (Invisibility)Vazgeçilmezlik (Indispensability) ve Samimiyet (Intimacy).

Görünmezlik (Invisibility): Perakendeciler; tüketicilerin muhtaçlık duyduğu eserlere istedikleri yerde ve vakitte rahatlıkla ulaşmalarını sağlayarak hayatlarını kolaylaştırabilir ve satın alma sürecini neredeyse temassız ve farkında olmadıkları, otomatik bir süreç haline getirebilir.

Vazgeçilmezlik (Indispensability): Perakendeciler, tüketicilerin ömrünü uygunlaştırmak için eserleri birbiriyle temaslı ve bütünsel olarak paket hizmet halinde sunabilir. Eser ve hizmetlerin bir ekosistem aracılığıyla bir ortaya getirilmesi, tüketicilerin ömür usulü odaklı bütünsel önceliklerini çözmek için inanç sağlayabilir.

Samimiyet (Intimacy): Perakendeciler, tüketicilere kendilerini ve temel bedellerini yansıtan daha düzgün tecrübeler sunarak daha tatmin edici hale gelebilir. Ayrıca, şahsileştirilmiş olağanüstü tecrübeler sunmak sadakati arttırabilir.

 

EY raporuna nazaran markalar, tüketici ilgisini kazanmak ve korumak için bu üç bedel ögesini ülkü bir halde harmanlayarak sunmalı; müşterilere vakit kazandırmak için sürate, rahatlığa ve verimliliğe odaklanan bir yaklaşım benimsemeli. Ayrıyeten, tüketici gereksinimlerine en düzgün biçimde yanıt verebilmek için hizmeti ve tecrübesi rekabette farklılaştırmalı.

Diğer yandan, çevrimiçi tecrübe orijinal fırsatlar yaratıyor. Doğrudan tüketici (D2C) modeli, markaları giderek daha fazla “perakendeci” olmaya yönlendirirken, özel etiket (private label) kavramı perakendecilerin de giderek daha fazla markalaşmasına imkan sunuyor.

Fiziksel ve dijital perakende satış kanallarının süratle arttığı ve tedarik zincirlerinin süratle globalleştiği günümüzde; seçenek, şeffaflık ve bulunabilirlik bahislerinde yükseliş kelam konusu. Bir vakitler yalnızca birkaç marka ve birkaç mağaza ile sonlu olan tüketici seçimi, artık yeni eserleri ve kanalları içeren varlıklı bir satın alma seçeneğini kapsıyor. 

Günümüzde tüketiciler problemsiz ve ultra konforlu alışveriş beklentisi içindeler. EY raporu, perakendenin nasıl evrimleşmesi gerektiğini ve gelecekte değerli olacak bedel tekliflerinin sonuçlarını ele alıyor. Tüketiciye muhtaçlık duydukları anda kolay ve süratli bir perakende tecrübesi sunmak ehemmiyet kazanıyor. Ayrıyeten, eserleri ve hizmetleri iş ortakları aracılığıyla bir ortaya getirerek, tüketicilerin ömür biçimi odaklı önceliklerini bütünsel olarak çözmek itimat sağlıyor. Bunların yanı sıra tüketiciler, şahsileştirilmiş tecrübelere ve ortak kıymetlere önem veriyor.

Yeniliklerin ve teknoloji platformlarının süratli gelişimi beklentileri yükseltiyor 

EY Türkiye Tüketici Eserleri ve Perakende Kesim Başkanı Kaan Birdal

Perakendecilerin faaliyet tariflerinde artık tüketici daha merkezde yer alıyor. İnternet ortamı daha fazla bilgi, seçenek ve şeffaflık sağlarken; çevrimiçi platformlar tüketicilere nelerin mümkün olduğunu göstererek beklentileri yine tanımlıyor. Günümüzde hem dijital hem de fizikî mağazalar, tecrübeye yepisyeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor. Tüketicilerin eserlere erişme ve satın alma formunu geliştirmeyi sürdürüyor. 

Bugün tüketiciler; diledikleri vakit, diledikleri yerde sürdürebildikleri ve basitçe tamamlayabildikleri alışveriş tecrübelerini benimsiyor ve bu tecrübeleri alışverişlerinde giderek daha fazla tercih ediyor. Tüketiciler, arama motorlarını süratli bir biçimde, şeffaf bilgileri ve eser seçeneklerini toplamak için kullanıyor. Sürat ve konfora yönelik beklentiler gitgide artıyor. Yani artık tüketici istediğini, istediği vakit ve istediği yerde görme imkanına sahip oluyor. 

Sosyal ve çevresel kıymetler; tüketicilerin ne satın aldıklarından kimden satın aldıklarına kadar giderek daha belirleyici hale geliyor. Markalar için muvaffakiyet ölçütü, yalnızca eser satışına odaklı kolay bir süreç olmaktan çıkıp, tüketiciyle sağlam ve uzun vadeli ilgi kurabilme yeteneğiyle de tanımlanıyor. 

Perakende alanına yönelik pahalı içgörüler sunan EY Future of Retail (Perakendenin Geleceği) raporu, perakendecilerin, somut ve soyut bedeller sunarak müşterilerinin hayatlarına dokunma ve entegre olmanın yollarını bulması gerektiğini ortaya koyuyor.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz