Osmangazi Belediyesi, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nin (AGİD) her yıl açıkladığı ‘E-Atıklarda Fark Yaratan Belediyeler’ kategorisinde mükafata layık görüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından atık elektrikli ile elektronik eşyaların idaresi konusunda yetkilendirilmiş kuruluş olan AGİD, 2022 yılının e-atıklarda fark yaratan belediyelerini belirledi. Osmangazi Belediyesi, içerdiği ağır metaller nedeniyle tabiata atıldığında önemli boyutlarda etraf kirliliğine sebebiyet veren ve insan sıhhati ismine tehlike teşkil eden floresan ile ampul üzere 5. küme aydınlatma ekipmanları atıklarının toplanması konusunda yaptığı çalışmalarla başarılarına bir yenisini daha ekledi.

AGİD tarafından klasik olarak düzenlenen 5. küme aydınlatma ekipmanları atıklarının toplanmasına bu yıl 102 belediyenin katıldığını söyleyen Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, 1200 kilogram floresan atığı toplayarak sisteme en fazla katkı sağlayan ikinci belediye olduklarını belirtti. Floresan ile ampullerin içerdikleri cıva buharı sebebiyle uygun biçimde toplanmadığı takdirde etrafa ve insan sıhhatine büyük ziyanlar verdiğine dikkat çeken Lider Dündar, “Bizler, 2018 yılından bu yana AGİD ile 5. küme aydınlatma ekipmanları atıklarının toplanarak geri dönüşüme kazandırılması ismine protokol imzalayarak ortak çalışma yürütüyoruz. Çalışmalar kapsamında AGİD tarafından temin edilen aydınlatma ekipmanı toplama kutularını ilçemiz hudutlarında dağıtarak, bu atıkların kırılmadan etraf ve insan sıhhatine ziyan vermeden farklı toplanmasını sağlıyoruz. Bugüne kadar toplam 5 bin 905 kilogram floresan atığı toplayarak tabiatın korunmasına takviye olduk. Herkesi bu mevzuda hassas olmaya davet ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz