Orhan Aydın kimdir? - Elips Haber


Orhan Aydın kimdir? Orhan Aydın nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Orhan Aydın’nun kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Orhan Aydın kimdir? Orhan Aydın kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Orhan Aydın’nun biyografisini haberimizde derledik…

Orhan Aydın kimdir?

Türk tiyatrocu, oyuncu ve yazar Orhan Aydın, 22 Mart 1947 tarihinde dünyaya geldi.Avukat Feyza Altun’dan ‘küfür’ savunması: Nereden geldiğimizin derin bir hatırlatması

Tiyatroya Ankara Yenimahalle Halkevi’nde başladı. Şimdiye kadar Ankara Halk Tiyatrosu, Çağdaş Sahne, Öncü Sahne, Ankara Birlik Tiyatrosu, Ali Hürol Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Yeni Tiyatro, Nâzım Oyuncuları, Tiyatroist gibi tiyatrolarda, 100’e yakın oyunda oyuncu ve/veya yönetmen olarak yer aldı. Tiyatro alanıyla ilgili yayımlanmış onlarca makalesi bulunuyor. Birçok sinema filmi ve televizyon yapımlarında da rol aldı. Aslen Artvin, Şavşatlı’dır.

Orhan Aydın’ın tiyatro hayatı ortaokul son sınıfta başlayıp uzunca bir süre Ankara Halkevleri’nde devam etti.

1976 yılında kendi yazdığı ve yönettiği oyunla, İstanbul’da okullar arası bir tiyatro yarışmasında birincilik kazandı. Bu başarı ile dikkatleri üzerine çeken Orhan Aydın, 1976-1978 yılları arasında TRT İstanbul Çocuk Radyosu’nda çocuk saati programları yaptı. Büyük beğeni toplayan bu programlar sonrasında TRT’de birçok programda yer aldı.

1980 yılında TRT’de yayımlanan 5 Dakika adlı programda Kavruk Hasan tiplemesiyle daha geniş kitleler tarafından tanınmaya başladı.

1992 yılında yapımcılığını Selim Soydan’ın, yönetmenliğini Bilge Olgaç’ın üstlendiği ve başrollerinde Aytaç Arman, Halil Ergün, Levent Ülgen, Şerif Sezer’in yer aldığı Kurşun Adres Sormaz adlı sinema filminde hakim rolünü canlandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz