Beylikdüzü Belediyesi’nin her yıl Kadir Gecesi’nde düzenlediği klasik Güzel İftar Sofrası, 8. kere kuruldu. 

13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık binlerce kişi ile birlikte oruçlarını açtı. Tutulan oruçların ve edilen duaların kabul olmasını dileyen Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık yaptığı konuşmada, “Ülkemiz ve insanımız epeydir güç vakitlerden geçti, geçiyor. Sarsıntıda kaybettiğimiz tüm canlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet, tüm ülkemize başsağlığı diliyoruz.

Gidenleri geri getirmek mümkün değil fakat daha yeterli bir hayatı inşa etmek mümkün, biliyoruz. İşte bu yüzden, umutluyuz. Daha hoş bir ülke için, insan hayatının kıymet gördüğü bir tertip için, çocukların yüzünün güldüğü bir Türkiye için umutluyuz ve inanıyoruz. Çocukları keyifli, gençleri umutlu, adil bir tertibi kuracağız” diye konuştu.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından klasik hale getirilen Güzel İftar Sofrası’nın bu yıl 8’incisi düzenlendi. Binlerce kişinin tıpkı sofrada buluştuğu iftara; 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, CHP İstanbul Milletvekilleri Özgür Karabat ile Turan Aydoğan’ın yanı sıra, vilayet ve ilçe protokolü de iştirak sağladı. Pazar İstanbul’da gerçekleşen iftarda dualar edilerek oruçlar açıldı. Kadir Gecesi’nin maneviyatının paylaşıldığı iftarda Neyler ve Defler kümesi tasavvuf müziğinin hoş nağmelerini seslendirdi.

Çalık: Halil İbrahim Sofrası, halkımızın tüm bölümlerinin iştirakiyle her geçen gün büyüyor

Tutulan oruçların ve edilen duaların kabul olmasını dileyen Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık yaptığı konuşmada, “Her sene Beylikdüzü’nde kurduğumuz bu sofra, bize daima hoş hisleri yaşatıyor. Ancak bu yılki buluşmamızın başka bir manası da var. Ülkemiz ve insanımız epeydir sıkıntı vakitlerden, sıkıntı süreçlerden geçti, geçiyor. Zelzelede kaybettiğimiz tüm canlarımıza bir sefer daha Allah’tan rahmet, tüm ülkemize başsağlığı diliyoruz. Gidenleri geri getirmek mümkün değil ancak daha âlâ bir hayatı inşa etmek mümkün, biliyoruz. İşte bu yüzden, umutluyuz. Daha hoş bir ülke için, insan hayatının bedel gördüğü bir tertip için, çocukların yüzünün güldüğü bir Türkiye için umutluyuz ve inanıyoruz; çocukları memnun, gençleri umutlu, adil bir sistemi kuracağız” diye konuştu. Ayrılığın gayrılığın olmadığı bir Türkiye hayali için yola çıkıldığını söz eden Lider Çalık, “Sayın Genel Liderimizin kurduğu ve herkesi davet ettiği bu Halil İbrahim Sofrası, halkımızın tüm kesitlerinin iştirakiyle her geçen gün büyüyor. Büyüdükçe rahmeti de, zenginliği de, muhabbeti de artıyor bu sofranın. Ülke olarak çok kritik bir dönemeçteyiz ve bu dönemeci lakin birlikte, el ele geçebiliriz” tabirlerini kullandı. 

İmamoğlu: 14 Mayıs’ta milletçe huzura ve rahmete kavuşmayı diliyorum

“Evimde ve mahallemde olmanın huzurunu ve keyfini yaşıyorum” diyen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu,

“Vatandaşlarımızla bu sofrayı paylaşmak çok değerli. Kadir Gecesi’nin o eşsiz manevi hoşluğunu yaşadığımız İyi İftar Sofrası, Beylikdüzü’nün geleneği haline geldi. Bizim bütün çabamız insanların barış ve sevgiyle buluştuğu bu cennet vatanda bir ortada, huzurlu, keyifli, güçlü biçimde yaşaması. İşte siyaset tam da bu manada ulu hedefler için bir araçtır. Siyaseti bir maksat haline getirmek bu ülkeye çok derin ziyanlar ve yaralar veriyor. 14 Mayıs’ta milletçe huzura ve rahmete kavuşmayı diliyorum. Bu manalı sofrada bizleri bir ortaya getirdiği için Beylikdüzü Belediye Liderimiz Mehmet Murat Çalık’a teşekkür ederim” diye konuştu. 

Karamollaoğlu: Adalet olmadan bir ülkede barış olmaz

Ülkede barışı ve huzuru tesis edilebilmek için bir ortaya gelerek çalıştıklarını söz eden Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu “Biz, toplumu bir ortada tutan, barışı sağlayan, adaleti tesis eden bütün manevi problemleri kıymetler olarak kabul ediyoruz. Bunun da başında adalet gelir. Adalet mülkün temelidir. Adalet olmadan bir ülkede barış olmaz, huzur olmaz. Ancak onun çabucak gerisinden öbür bahisler da gündeme gelir. Elbette dürüstlük olmak mecburiyetinde, elbette fedakarlık olmak mecburiyetinde. Öbür mecburiyetler ise yememek, yedirmemek, kamunun malına sahip çıkmak, onun yolsuzlukla heba edilmesine fırsat vermemek, israf etmemektir. Bu ahlaki ve manevi kıymetler ihya edilmeden bir toplumda huzur olmaz. Şayet bir toplumda adalet yoksa, bir toplumda yolsuzluk kural haline gelmişse, prestij kazanmak için israftan çekinmeme üzere bir tutum sergilenirse o ülkede yalnızca manevi istikametten huzur olmadığı üzere maddi istikametten de sorunlarımız çığ üzere büyür. Bilhassa de siyasalların bu mevzuyu önemseme mecburiyeti var. Şayet bir siyasi toplumdan evvel kendi menfaatini, etrafını, kendisiyle bir arada siyaset yapanları öncelerse oradan hayır çıkmaz. Bir toplumun maddi muhtaçlıklarını karşılayabilmek için topyekûn bir seferberlik ilan etmek mecburiyetindeyiz” biçiminde konuştu.

“Biz bu ülkeyi bir bütün olarak kalkındıracağız”

Karamollaoğlu konuşmasının devamında, “Sayın Kılıçdaroğlu, her seferinde tekrar tekrar vurgu yapıyor. Biz bu ülkeyi bir bütün olarak kalkındıracağız. Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Denizli’ye kadar bu ülkede hangi pozisyonda bulunan beşerler varsa bütününü kalkındırmaya mecburuz. Bunun için elbette önemli bir kalkınma atılımı, endüstrileşme atağı, teknolojide ilerleme atılımı yapmaya mecburuz. Yeni kurumlar kuracağız, araştırma ve geliştirme yapacağız. Toplumun düzeyini, yaşantısını biraz daha ileriye çıkacak. Daha uygununu yapabilmek, daha gelişmişini yapabilmek için kolları sıvayıp yalnızca bir bireye değil daha geniş, müteşebbislere imkan vermek mecburiyetindeyiz. Dünyada tek başımıza yaşamıyoruz. Komşularımız var, irtibatlı olduğumuz ülkelerimiz var. Bu ülkelerde şahsiyetli siyaset oluşturmak mecburiyetindeyiz” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Bu kültürün hamuru, hürmetle, sevgiyle, dayanışmayla yoğrulmuştur

13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise iftara katılanları selamlayarak başladığı konuşmasında Kadir Gecesi’nin kıymetine değindi. Kılıçdaroğlu, “Esmaül Hüsna’da yer alan yani Allah’ın doksan dokuz isminden biri olan Kadir sözünün manası güçlü, kudretli, başka manası ise paha, değerdir. Hasebiyle bu gece, ortak kıymetlerimizi hatırlamaya, yaşayıp yaşatmaya da bir sorundur. Bizim toplum olarak en değerli ortak değerlerimizden biri de birlikte yaşama kültürümüzdür. Bu kültürün hamuru, hürmetle, sevgiyle, dayanışmayla yoğrulmuştur” diye konuştu. Türkiye’deki bir ortada yaşama kültürüne değinen Kılıçdaroğlu, “Ülkemizin zenginliği, toplumumuzun çeşitliliğini besler. Fakat güya bu türlü değilmiş üzere uzun yıllardır çeşitlilik, uzlaşılamaz farklılıklar olarak topluma yansıtıldı. Farklılıklara yapılan vurgular toplumu ayrıştıran silahlara dönüştü. Kimlikler üzerinden toplumsal çatışma körüklenerek halk farklı kümelere çekildi. Biz Millet İttifakı olarak bu kutuplaşmayı kırmak, ülkemizi kimlik siyasetinden kurtarıp bedel odaklı bir siyaset kültürünü yerleştirmek üzere yola çıktık” tabirlerini kullandı.

“Bu sofra denkliğin ve eşitliğin sofrasıdır”

Bir ortaya gelerek oluşturdukları Halil İbrahim sofrasında herkese yer olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu,

“Liderler olarak Halil İbrahim sofrasına oturduk. Halkımızı da adalet, eşitlik, hukuk, özgürlük ve hakça paylaşım için bu sofraya davet ettik. Milletimizin sofrasında yalnızca karınlar doymakla kalmıyor, bu sofrada birlik ve beraberliğimiz de güçleniyor. Bu sofrada açgözlülük yok, hırs yok, arka niyet yok, kibir yok lakin istişare var, dayanışma var, paylaşma var. Bu sofraya her oturan bilsin ki yanındakini de düşünür. Bu sofrada kimse lokmasını yutmadan ikinci lokmaya el uzatmaz. Birebir aşa kaşık salladığımız bu sofraya konan her şey nimetten görülür, israf edilmez. Milletimiz için kurduğumuz bu Halil İbrahim Sofrası birliğin ve sürekliliğin sofrasıdır. Dayanışmanın, paylaşmanın, tütmeye devam eden ocakların ve süren ömrün sofrasıdır. Bu sofra denkliğin ve eşitliğin sofrasıdır. Yozlaşma, savurganlık, eşitsizlik ve adaletsizlik bu sofrada kendisine yer bulmaz. Bu sofranın rahmeti birebir vakitte ülkemizin de rahmetidir. Bedel odaklı hayat da bu sofrada filizleniyor dostlarım. Bu filizler fidan olacak, sonra çiçek açacak ve inanın baharların en hoşuna daima birlikte kavuşacağız. Bu hoş ülkede tansiyonun yerini huzur, çatışmanın yerini barış ve anlayış, düşmanlığı yerini ise kardeşlik alacak. Bir ortada yaşama kültürümüz, tüm dini, etnik ve mezhepsel farklılıkları, çatışma ögesi haline getiren kirli siyasete galip gelecek. Mübarek Kadir Gecesi’nde bu hoş iftarı düzenleyen ve burada buluşmamıza vesile olan Beylikdüzü Belediyesi’ne ve bedelli lideri Mehmet Murat Çalık’a, yıllar önce bu geleneği burada başlatan sevgili dostum, arkadaşım Ekrem Başkan’a yürekten teşekkür ediyorum. Allah ettiğimiz tüm duaları kabul etsin” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz