Bankacılık alanında olduğu üzere bilhassa bayanların ve çocukların güçlendirilmesini amaçlayan toplumsal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan Odeabank, Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu’nun sarsıntı bölgesine yönelik olarak hayata geçirdiği ‘Mor Yerleşke’ programının destekçilerinden oldu.  Odeabank, Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu tarafından oluşturulan Mor Yerleşke programı kapsamında, sarsıntıdan etkilenen bölgelerde, bayanlar, çocuklar, özel ihtiyacı olan bireyler, yaşlılar ve dezavantajlı kümeler için farklı gereksinimlere yönelik hizmetler sunan 2 yerleşke bağışında bulundu. Odeabank’ın bölgeye verdiği takviye, en az 12 ay boyunca aralıksız sürecek. 

TÜRKİYE Kadın Dernekleri Federasyonu’nun hazırladığı Mor Yerleşke Programı ile zelzele bölgesinde şiddetten arınmış inançlı alanlarda bayanların, çocukların, yaşlıların, engelli ve özel ihtiyacı olan şahısların şartlarının güzelleştirilmesi ve en temel gereksinimlerinin sağlanarak psikososyal takviye verilmesi amaçlanıyor. Farklı alanda sıhhat çalışanları ve uzmanlar da gereksinime nazaran Mor Yerleşke Programı’na destek verecek.

Odeabank, ‘Mor Yerleşke’ programına 2 adet yerleşke ile katkıda bulunacak.  Bu yerleşkeler en az 12 ay boyunca zelzele bölgesinde yer alacak.   Yerleşkedeki konteynerlerin içerisinde, çocuklar için terapi ve oyun alanlarının dışında bayanların da yararlanabileceği birçok kısım bulunacak. Konteynerlerdeki şiddetten arınmış, toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle sunulacak hizmetler ortasında; bayanlar için sıhhat hizmetleri, emzirme odaları, çocuklar için aktivite alanları, çocuklar ve yetişkinler için ruhsal danışmanlık, hijyen gereçlerine erişim üzere birçok dayanak sunulacak. 

“Deprem bölgesinin uzun soluklu projelere muhtaçlığı var” 

Deprem bölgesine uzun soluklu dayanak vermeyi amaçlayan Mor Yerleşke programına dair Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü şunları söyledi; “Ülkemizi yasa boğan sarsıntı felaketi ile derinden sarsıldık. Bu acının izlerini ülke olarak omuz omuza, dayanışma içinde silmek çok bedelli. Bu manada biz de Odeabank olarak sarsıntı bölgesindeki projeleri çok kıymetli buluyor ve olabildiğince desteklemeye çalışıyoruz. Bugüne dek özel dal olarak herkes üstüne düşeni yaptı, çok manalı bağışlar gerçekleşti, biz de Odeabank olarak sarsıntının birinci günlerinden itibaren öncelikli muhtaçlıkları, insani yardım materyallerini tırlarla bölgeye ulaştırdık. Bugünden sonra artık daha uzun soluklu yardım projelerini, yardım programlarını hayata geçirmek gerekiyor. Bu bağlamda dayanak verdiğimiz Mor Yerleşke’nin de en değerli özellikleri; uzun soluklu olması, sürdürülebilirliği, yarattığı yararın çok net olarak gözlemlenebilir ve ölçülebilir olması. 2 konteyner bağışladığımız bu program ile bayanlar ve çocuklar başta olmak üzere, özel ihtiyacı olan bireylere, yaşlılara ve dezavantajlı kümelere katkıda bulunacağız. Odeabank olarak, zelzele bölgesine kurulacak 2 konteyner ile bir yandan bayan sıhhati üzerine hizmet verirken bir yandan da uzman pedagoglar eşliğinde çocukların oyun oynarken rehabilite edilebilecekleri bir alan yaratmış olacağız. Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu, zelzelenin birinci günlerinden itibaren alanda büyük bir çabayla çalışıyor. Katkılarından ötürü kendilerini çok takdir ediyor, bu yararlı programın paydaşlarından biri olmaktan memnunluk duyuyoruz. Birlik ve beraberliğin değerini bir kere daha anladığımız bu günlerde çalışanlarımızla birlikte depremzedelere farklı projelerle dayanak vermeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz