'Niğde Tavası' coğrafi işaret aldı

NİĞDE Ticaret ve Sanayi Odası (NİTSO) tarafından coğrafi işaretler konusunda başlatılan çalışmalar kapsamında Niğde yöresine ait çok eski zamanlardan gelen damak tadının vazgeçilmezi  ‘Niğde Tavası’, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.

NİTSO’dan yapılan açıklamada, Niğde’nin yöresel ürünlerinin coğrafi işaretler aracılığıyla tescil edilerek koruma altına alınması ve ekonomik katma değerinin artırılması amacıyla başlatılan coğrafi işaret çalışmalarında hızla yol alındığı ifade edildi. Açıklamada, konuyla ilgili Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu’nun şu ifadelerine de yer verildi: “Coğrafi işaret çalışmalarımız uzun soluklu bir çabanın ürünüdür. Ürünlerimizi tescil ettirdikten sonra üretimin yaygınlaştırılması ve ekonomimize en verimli biçimde entegre edilmesi hususu önem kazanıyor. Biz de konunun bütün taraflarıyla bir araya gelerek çalışmalarımızı bu alanda yoğunlaştıracağız. Geleneksel metotlarla elde edilen bu ürünler kalite standartlarını yakalayan ‘Coğrafi İşaret’ ile mümkün olabiliyor. Bu sayede bu ürünler markalaşacak ve rakiplerinden ayrılacak. Dolayısıyla Niğde’nin bu ürünleri markalaştırmasıyla kent bir marka şehir olacak. Bu ürünleri ne kadar arttırırsak kent için ekonomik anlamda fayda tescil etmiş olacağız” dedi. 

Katırcıoğlu, oda olarak Niğde Tahinlisi, Niğde Kalsiti ve Niğde Tavası coğrafi işaretlerini tescil ettirdiklerini, Niğde Kelle Söğüş için coğrafi işaret başvuru sürecinin sürdüğünü sözlerine ekledi. (DHA)
 

Sakarya'nın 'Genç Atölye' gezileri doludizgin sürüyor
Sakarya’nın ‘Genç Atölye’ gezileri doludizgin sürüyor

Kaynak: DHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz