Mustafa Elkatipzade kimdir? Fenerbahçe’nin 3. teknik direktörü kimdir?


Mustafa Elkatipzade kimdir? Mustafa Elkatipzade nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Mustafa Elkatipzade’nin kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Mustafa Elkatipzade kimdir? Mustafa Elkatipzade kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Mustafa Elkatipzade’nin biyografisini haberimizde derledik…

Mustafa Elkatipzade (1889; Cerbe, Tunus, Osmanlı İmparatorluğu – 4 Mart 1967, İstanbul), Türk spor yöneticisi. Fenerbahçe’nin tarihteki 3. teknik direktörüdür. Ayrıca Türk futbolundaki ilk altyapı sistemini oluşturan isimdir.13 Eylül 2023 Çarşamba televizyonda neler var? TV yayın akışında neler var?

Cerbe Adası’nda 1889 yılında doğan Mustafa Bey, 20. yüzyılın ilk yarısında İstanbul, Hobyar’da bulunan Aşir Efendi Caddesi’ndeki Elkâtipzade Mani’nin altında toptan fes ticareti yapan Elkâtipzade Yusuf Bey’in oğludur. Babası, 1890’lı yıllarda başkent İstanbul’a göç ettikten sonra, tüm hayatı daha farklı bir hal almıştır. Eğitimini, Kadıköy’deki Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde tamamlayan Mustafa Bey, Fenerbahçe ile olan temasını da ilk etapta bu okulda gerçekleştirmiştir. 1900’lü yılların başından itibaren, futbol alanında eğitmek istediği gençleri Fenerbahçe’nin bünyesinde toplayan Mustafa Bey, 1913 yılında ilk Türk altyapı takımını oluşturarak bir ilke imza atmıştır. Ve bunun sonucu olarak da ilk Türk Millî Takımı’nda oynayan Cafer Çağatay, Fevzi Baron, Refik Osman, Zeki Rıza Sporel, Alaaddin Baydar ve Bekir Refet isimli 6 futbolcu, Mustafa Bey tarafından 1912-13’de kurulup çalıştırılan ve Türkiye’de 1914’de tertiplenen ilk gençler şampiyonluğunu kazanan Fenerbahçe Genç Takımı’nda yetişmiştir. Bu bakımdan, 7-8 futbolcusu Fenerbahçe’de yetişmiş olan 1923-24’lerin ilk Türk millî takımları, doğrudan doğruya Elkâtipzade Mustafa Bey’in altyapıda vermiş olduğu çabaların eseridir.[1] Mustafa Bey, Osmanlı’nın son dönemlerinde aktif siyasette de yer alarak dönemin iktidar partisi olan İttihat-Terakki Cemiyeti’ne mensup olmuştur.

Kurucu başkanı olduğu Kuşdili Kulübü’nü 1911 yılında Fenerbahçe’nin bünyesine katarak, yeni kulübünde yöneticilik makamına gemiştir. Ayrıca Fenerbahçe’ye, daha önce başkanı olduğu Kuşdili Kulübü’nde futbol oynayan Sait Selahattin Cihanoğlu, Zeki Rıza Sporel, Hasan Kâmil Sporel, Hikmet Topuz gibi birçok yetenekli genci de bu birleşme esnasında katmıştır. 1911 yılında Kuşdili Kulübü’nü Fenerbahçe çatısı altına toplayarak, Fenerbahçe’nin 1911 yılından sonra artık bir “futbol kulübü” değil de bir “spor kulübü” halini almasında da önemli rol üstlenmiştir. Her ne kadar Elkatipzade olarak anılsa da; Soyadı Kanunu’ndan sonra “Elkatipoğlu” soyadını almıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü divan üyesi iken 4 Mart 1967 yılında ölmüştür. Kabri, Karacaahmet’tedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz