Müşfik Kenter kimdir? - Elips Haber


Müşfik Kenter kimdir? Müşfik Kenter nereli ve kaç yaşındadır? Sorularının cevabı merak ediliyor. Müşfik Kenter’in kim olduğu merak ediliyor. Arama motorlarında Müşfik Kenter kimdir? Müşfik Kenter kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Sorgulamaları yapılıyor. Müşfik Kenter’in biyografisini haberimizde derledik…

Müşfik Kenter 9 Eylül 1932 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası bir diplomat, annesi ise bir İngiliz’dir. Eğitimine İltekin İlkokulu’nda başlayan Kenter, Atatürk Lisesi’nde öğrenim hayatını bıraktı. Daha sonra tiyatrocu ablası Yıldız Kenter ile birlikte Kent oyuncularını kurdu.

1950 senesinde girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 1955 yılında yüksek bir dereceyle mezun oldu. Kurdukları grupla Anadolu’nun farklı bölgelerini gezerek tiyatro oyunlarını sergilediler. Ayrıca İngiltere, Amerika, Yugoslavya, Almanya, Fransa, Kıbrıs gibi pek çok ülkede sahne aldılar. Tiyatronun yanı sıra sinema oyunculuğuyla da uğraştı. Yerli ve yabancı televizyon filmlerinde de seslendirme yaptı.

Evlilikleri

1. evliliği: İlk eşi Oya Kenter ile yaptı. 23 şubat 1963 tarihinde şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşandılar.

2. evliliği: 3 Mayıs 1963 de ikinci evliliğini iki yıllık bekarlıktan sonra Esin Şerbetçi ile yaptı. Bu birliktelikten Elvan isminde bir kız çocuğu oldu.

3. evliliği: Mehlika Kenter ile evlenip ayrıldı. Melissa adında bir kızı ve Mahmut adında engelli bir oğlu oldu.

4. evliliği: Gülsüm Kamu ile evlendi. Ancak bu birliktelik çok kısa sürdü.

5. evliliği: Kadriye Demirel ile 1976 senesinde evlendi. Balam adında bir oğlu oldu.

Filmleri

Dişi Kurt, Sessiz Harp, Dişi Örümcek, Murtaza, Şeytanın Kurbanları, Sevmek Zamanı, Bozuk Düzen, O Kadın, Üç Arkadaş, Seni Kalbime Gömdüm, Hayallerim Aşkım ve Sen, Kurtuluş, Dar Alanda Kısa Paslasmalar, Amerikalılar Karadeniz’de 2

Ödülleri

– 1966 – 3. Antalya Film Şenliği – En İyi Erkek Oyuncu – Bozuk Düzen

– 1993 – Olağanüstü Yorum Ödülü – Konken Partisi

– 1997 – 1. Afife Tiyatro Ödülleri – Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü

– 2002 – 6. Afife Tiyatro Ödülleri – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

– 2005 – 8. Uluslararası Kukla Festivali Onur ÖdülüMurat Sönmez kimdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz