Siber hatalılar, her geçen gün bireyleri ve şirketleri tehlikeye atmanın yeni yollarını keşfederek marifetlerini ve araçlarını daima geliştiriyor. Kaspersky, son Securelist blog yazısında saldırganlar tarafından kullanılan ve yaygın olmayan bulaşma usullerini mercek altına aldı. Yazıda öbür keşiflerin yanı sıra, HTTP harici amaçlara karşı DDoS akınları başlatmak gayesiyle IoT aygıtlarına bulaşan Mirai tabanlı bir solucan olan RapperBot hakkındaki ayrıntılara da yer verildi. Yazıda bahsedilen öbür prosedürler ortasında bilgi hırsızı Rhadamanthys ve muhtemelen BitTorrent ve One Drive aracılığıyla dağıtılan açık kaynaklı makus emelli yazılımları temel alan CUEMiner de yer alıyor.

RapperBot birinci olarak Haziran 2022’de dataları düz metin olarak aktaran Telnet hizmetleri yerine, kurulan şifreli irtibat sayesinde evrak aktarmanın inançlı bir yolu olarak kabul edilen Secure Shell protokolünü (SSH) gaye almasıyla dikkat çekmişti. Lakin RapperBot’un son sürümü SSH fonksiyonelliğini kaldırarak sırf Telnet’e odaklanmaya başladı ve bunda da epey başarılı. 2022 yılının 4. çeyreğinde, RapperBot bulaşma teşebbüsleri 2 binden fazla eşsiz IP adresi üzerinden 112 binden fazla kullanıcıyı maksat aldı.

RapperBot’u öteki solucanlardan ayıran şey “akıllı kaba kuvvet” kullanması. Yani tehdit komut istemcisini denetim ediyor ve buna uygun olacağını düşünülen kimlik bilgilerini seçiyor. Bu formül, büyük bir kimlik bilgileri listesini gözden geçirme gereksinimini ortadan kaldırdığı için kaba kuvvetle şifre zorlama sürecini değerli ölçüde hızlandırıyor. Aralık 2022’de RapperBot’un en fazla sayıda aygıta bulaştığı birinci üç ülke Tayvan, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Kaspersky’nin blog yazısında yer alan bir öteki yeni berbat maksatlı yazılım ailesi, birinci olarak 2021’de Github’da ortaya çıkan açık kaynaklı bir makûs maksatlı yazılıma dayanan CUEMiner oldu. En son sürümü Ekim 2022’de keşfedilen CUEMiner, madencinin kendisini ve “izleyici” olarak isimlendirilen bir yazılımı içeriyor. Bu program, kurbanın bilgisayarında görüntü oyunu üzere ağır yük gerektiren bir süreç başlatıldığında sistemi izlemeye alıyor.

Kaspersky, CUEMiner’i araştırırken ziyanlı yazılımın iki sistemle yayıldığını tespit etti. Bunlardan birincisi, BitTorrent üzerinden indirilen ve Truva atı içerek kırık yazılımlar. Öteki sistem ise OneDrive paylaşım ağlarından indirilen Truva atı içeren kırık yazılımlar. Yayının yayınlandığı sırada direkt ilişkiler şimdi mevcut olmadığından, kurbanların bu kırılmış paketleri indirmeye nasıl ikna edildiği konusu belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, bugünlerde birçok korsan sitesi çabucak indirme sağlamıyor. Bunun yerine daha fazla bilgi için Discord sunucu kanallarına yönlendirme yapıyorlar. Bu da ortada bir tıp insan etkileşimi ve toplumsal mühendislik olduğuna dair kuşkuları güçlendiriyor.

CUEMiner kurbanları dünyanın her yerinde

Bu çeşit “açık kaynaklı” makus hedefli yazılımlar amatör ya da vasıfsız siber hatalılar ortasında epeyce tanınan, zira büyük kampanyaların basitçe yürütülmesine imkan tanıyor. CUEMiner kurbanları şu anda dünyanın her yerinde görülebiliyor, hatta kimileri kurumsal ağlarda yer alıyor. KSN telemetrisine nazaran en fazla sayıda kurban Brezilya, Hindistan ve Türkiye’de bulunuyor. Son olarak Kaspersky blog yazısında, Google reklamcılığını makûs gayeli yazılım dağıtma ve sunma aracı olarak kullanan bir öbür bilgi hırsızı olan Rhadamanthys hakkındaki yeni bulgulara yer verildi. Ayrıntılar Mart 2023’te Securelist’te yer aldıktan sonra, Rhadamanthys’in direkt kripto para madenciliğini hedefleyen Hidden Bee madencisiyle güçlü bir teması olduğu ortaya çıktı. Her iki örnek de ziyanlı yükü görsel evraklarının içinde saklıyor ve önyükleme sırasında emsal kabuk kodlarını paylaşıyor. Ek olarak, her iki örnek de “bellek içi sanal belge sistemlerini” ve eklentileri ve modülleri yüklemek için Lua lisanını kullanıyor.

Kaspersky GReAT Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Jornt van der Wiel, şunları söylüyor: “Açık kaynaklı makus emelli yazılımlar, kodların yine kullanımı ve tekrar markalama, siber hatalılar tarafından yaygın olarak kullanılan formüller. Bu durum acemi saldırganların bile artık büyük ölçekli kampanyalar gerçekleştirebileceği ve dünyanın dört bir yanındaki kurbanları amaç alabileceği manasına geliyor. Dahası, makûs emelli reklam yazılımları, makûs emelli yazılım kümeleri ortasında halihazırda yüksek talep gören tanınan bir trend haline geliyor. Bu tıp hücumlardan kaçınmak ve şirketinizi tehlikeye atılmaktan korumak için siber güvenlik alanında neler olup bittiğinin farkında olmak ve mevcut en yeni muhafaza araçlarını kullanmak büyük değer taşıyor.”

Securelist’te siber hatalılar tarafından kullanılan yeni bulaşma usulleri ve teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kendinizi ve işletmenizi fidye yazılımı ataklarından korumak için Kaspersky şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Kesinlikle gerekli olmadıkça uzak masaüstü hizmetlerini (RDP gibi) genel ağlara açmayın ve bunlar için her vakit güçlü parolalar kullanın. 
  • Uzaktan çalışanlar için erişim sağlayan ve ağınızda ağ geçidi vazifesi gören ticari VPN tahlilleri için çıkan mevcut yamaları derhal yükleyin. 
  • Savunma stratejinizi yanal hareketleri ve internete data sızıntısını tespit etmeye odaklayın. Siber hatalıların irtibatlarını tespit etmek için giden taraftaki trafiğe bilhassa dikkat edin.
  • Verilerinizi nizamlı olarak yedekleyin. Gerektiğinde acil bir durumda yedeklerinize süratlice erişebileceğinizden emin olun. 
  • Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert ve Kaspersky Managed Detection and Response hizmeti üzere, saldırganlar son maksatlarına ulaşmadan evvel saldırıyı erken evrelerde tespit etmeye ve durdurmaya yardımcı olan güvenlik tahlilleri kullanın.
  • Tehdit aktörleri tarafından kullanılan gerçek TTP’lerden haberdar olmak için en son Tehdit İstihbaratı bilgilerine başvurun. Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı, Kaspersky tehdit istihbaratı için ortak erişim noktasıdır ve 25 yıldır Kaspersky takımı tarafından toplanan siber atak bilgilerini ve içgörülerini sağlar. Kaspersky, işletmelerin bu sıkıntı vakitlerde tesirli siber savunma sağlamasına yardımcı olmak için, devam eden siber hücumlar ve tehditler hakkında bağımsız, daima güncellenen ve global kaynaklı bilgilere fiyatsız olarak erişim sunuyor. Teklife buradan erişim talep edebilirsiniz. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz