Her dişi birey belli bir yaşından sonra menopozla karşı karşıya kalacaktır. Gerek toplum gerek din gerekse diğer açılardan bu kötü bir şey olarak lanse edilir ve her dişi bireyde bu durumu böyle algılar. Bunun için kültür, bölge vb. hiçbir sınırlama da yoktur. Ancak çeşitli vakalarda menopozun cinselliği olumlu etkilediği de görülmüştür.

Menopoz döneminde cinsellik her zamankinden daha iyi olabilir. Bunun nedeni doğurganlık özelliğinin kaybedilip her zamankinden daha risksiz bir cinsel birlikteliğin oluşmasıdır. Bu birazda bakış açısına bağlıdır. Ancak tabi ki tek neden bu değildir. Menopozdan sonra hormonları düzenlemek daha basittir, bu da cinselliği pekala olumlu bir şekilde arttıracaktır.

Menopoza girmemiş bayanların östrojen hormonunu dengede tutması zordur ve eksiklikler yaşanabilir. Östrojen hormonunda eksiklik yaşanması kadının cinsel yaşamını her zaman olumsuz etkiler. Menopozdan sonra çeşitli tedavilerle ya da doğal yöntemlerle östrojen hormonu arttırılabilir. Bu kısa vadede cinselliği olumlu ektiler, düzenli olarak tükettiğinizde hiçbir sorun yaşamazsınız. Eğer cinsel isteksizlik yaşıyorsanız hormon artımı bunu giderebilir.

Menopozda Cinsellik Artar Mı?

Menopoz öncesi ve sonrası sağlıklı bir cinsellik yaşanabilir. Ancak bir kadın menopoza girdiği ilk aylarda rahatsızlık yaşayabilir. Bu noktada menopoz belirtileri daha sık yaşanacaktır. Özellikle hamilelik gibi çeşitli şeylerden şüphe edilebilir. Menopozda döneminde cinsellik ilk aylarda düşüşe geçecektir ancak ondan sonra tatmin edebilir bir artışla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu süreç her bayanda farklılık göstereceğinden net bir şey söylemek mümkün değildir ancak cinsel isteksizlik birkaç aydan sonra kaybolacaktır. 50 yaş üstü bayan bireylerde başarılı cinsel birlikteler yaşanmıştır. Eğer menopoz dönemindeyseniz ve ağrılı bir ilişki yaşıyorsanız cinsel birlikteliğinizi iyi bir noktaya taşımanın en iyi yolu ağrı genital ağrı gidericileri kullanmaktır.

Bunun içinde yine doktorunuzdan tavsiye isteyebilirsiniz. Başka bir sağlık sorununa yol açılmadıkça menopozda cinsellik artar mı, sorusunun cevabı her zaman artardır.

Menopoza farklı bir açıdan baktığınızda, olumsuz yönlerini olumlu olarak gördüğünüzde, menopoz cinselliğinizi olumlu bir şekilde arttırabilir. Cinsel yaşama yaşı elbette erkeğe oranla daha kısa sürede bitecektir ancak belli bir döneme kadar başarılı bir şekilde devam etmek mümkündür.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz