2019 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları Nelerdir ve Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Öğretmenlik mesleği bir nesil yetiştirmek gibi ulvi bir meslek olduğundan öğretmenlerimize sonsuz derecede saygı duymalıyız. Öğretmenler mezun olduktan sonra ataması ücretli ya da kadrolu olarak yapılabiliyor.

13 Şubat 2020 Perşembe 13:36
2019 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Şartları Nelerdir ve Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Birçok öğretmen açığı doldurmak için bilhassa ücretli öğretmenlik yolunu tercih edebiliyor. Fakat ücretli öğretmenlik konusunda bilinmeyen bilgiler de mevcuttur. Ücretli öğretmenlik yapmak için ne gibi şartlar gerektiğini birlikte inceleyelim.

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli öğretmenlik, kadrolu olarak atanmadan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün o yılı kapsayan çeşitli branşlarda öğretmen açığını kapatmak için yaptığı bir atama türüdür.

 • Ücretli öğretmenler kadrolu değildir
 • Sadece atandıkları yılı kapsayan eğitim ve öğretim yılı boyunca işe alınırlar.
 • İşe alımları İlçe Müdürlüğü tarafından yapılır.
 • Ücretleri kadrolu öğretmenden daha düşüktür.
 • Bir sonraki atama yılı için sözleşme imzalaması gerekmektedir. Böyle bir durumda ücretli öğretmenlik için yeniden başvuru yapılması şarttır.

Ücretli Öğretmenliğin tanımı için başka bir ifade ile öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı ya da çeşitli nedenlerden dolayı örnek verilecek olursa öğretmenin izni, öğretmenin doğum izni, geçici olarak başka bir yerde görevlendirme ve benzeri durumlarında ihtiyacı kapamak ve eğitim öğretime devam edebilmek için açıktan atanıp ücret ile ders verilmesi Ücretli Öğretmenlik tanımına uymaktadır.

İlk olarak okullar ücretli öğretmenlik kadrosundaki eksikliği İl ve İlçe Eğitim Müdürlüklerine bildirirler. Daha sonra hangi kadro açıksa ders saatine göre belli bir ücret karşılığında sözleşme imzalanarak ücretli öğretmenlerin ataması yapılabilir.

Ücretli Öğretmenlik için Birkaç Yere Birden Başvuru Yapmak Mümkün Müdür?

Ücretli öğretmenlik başvurusu aynı anda istenilen miktarda başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Bu konu için mevzuatta herhangi bir sınırlama getirilmediği belirtilmiştir. Çünkü başvurular merkezi sistemde değil doğrudan İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Aynı tarih gözetmeksizin İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri başvuruları kabul etmektedir.

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Hangi Tarihlerde Gerçekleştiriliyor?

Ücretli Öğretmenlik için herhangi bir belirlenmiş başvuru tarihi yoktur. Sadece başvuru süresi boş olan kontenjana göre belirlenir. Genellikle okulların açılacağı yakın tarihlerde temmuz-eylül ayları arasında boş kontenjanlar İlçe Müdürlükleri tarafından duyurulur.

Yapmanız gereken bağlı bulunulan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü web-sitesinden boş kontenjanları ve açıkları takip etmektir. Bizzat kendiniz gidip başvuru tarihleri ve atamalar ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ihtiyaca göre öğretmen alımını tamamladıktan sonra başvuruyu sonlandırılırlar. İhtiyaç tamamlandıktan sonra da ileride oluşacak herhangi bir öğretmen açığı için yedek kontenjan bulundurabilirler.

Ücretli Öğretmenlik Yapabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ücretli Öğretmenlik yapabilmek için 4 yıllık lisans mezunu olma,2 yıllık ön lisans mezunu olma veya emekli öğretmen olma gibi mezuniyet şartı aranmaktadır. Lise ve daha aşağı seviyede bir mezuniyet derecesi ücretli öğretmenlik yapmak için uygun değildir. Ücretli öğretmenlik yapabilmek için başlıca aranan şartlar ise şunlardır:

 • T.C vatandaşı veya KKTC vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • 18 yaşından küçük olmamak
 • Anayasa ile belirtilen belli suçlar hakkın da yükümlü bulunmamak, Türk Ceza Kanunu 53.üncü maddesinde ki kapsam dahilinde olmamak
 • Öğretmenlik görevine engel olacak sağlık sorunu taşımamak
 • Başvuru yapacak erkek bireyler için askerliğini yapmış, tecil ettirmiş veya muaf olmak
 • Yurtdışında mezun olan kişiler için denkliğini yurt içinde ki kurumlarca yapmış olmak
 • Sosyal güvenlik kuruluna bağlı kurumda çalışmamak şartları aranmaktadır.

Bu şartlar sağlandıktan sonra başvuru yapacak kişide bazı özel şartlara uyması gerekmektedir. Bu şartlardan bahsedecek olursak;

 • Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun aşağıda alfabetik sıraya göre adları sayılan alanlarından mezun olanların başvuruları alınmaktadır.
 • Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği alanı mezunlarının ihtiyacı karşılayamaması durumunda görevlendirilmek üzere, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun sadece Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarının başvuruları da alınmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik Ücretleri Ne Kadar Olarak Belirlenmiştir?

Ücretli Öğretmenlerin maaşı girdiği ders saatine göre değişkenlik gösterecektir. Ataması yapılan bir ücretli öğretmen bir hafta boyunca 30 ders saatine girebilmektedir. Bazı aylar 4 hafta sürerken bazı aylar 5 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Bu yüzden bir ücretli öğretmenin aylık ortalama ders saati 120 saat olarak belirlenmiştir. Açıklanması gereken diğer bir önemli nokta ise ücretli öğretmenler okul tatillerinde ek bir ücret alamamaktadır. Örneğin yarıyıl tatilinde daha az derse girip daha az ücret almaktadır. Ücretli bir öğretmenin aylık olarak toplamda girdiği ders saati üzerinden hesaplama yoluna gidilirse alacağı maaş şu şekilde olmaktadır;

1880 TL maaş alacaktır. (16 TL Ders saati ücretidir fakat belli bir ders saati sonrası AGİ(Asgari Geçim İndirimi Hesaba katıldığı için ders saati ücreti artmaktadır.)

Yatırılacak sigorta pirim gün sayısı: 16 Gündür. Ücretli öğretmenlikte sigorta 30 gün olarak yatırılmamaktadır. 120 saat/ 8'e bölünmektedir(Toplam ders saati günlük çalışma saatine bölünmektedir).

Ücretli Öğretmenlik İçin Başvuru Yolları Nelerdir?

Ücretli Öğretmenliğe başvurmak isteyenlerin başvuru yapmadan önce bazı belgeleri tamamlayıp yanında bulundurmaları şarttır. Bu belgeler şunlardır:

 • Elektronik Başvuru Formu. (Başvuru işleminden sonra sistemden alınacaktır.)
 • Diploma veya Mezuniyet Belgesinin Aslı veya Onaylı Örneği.
 • Üzerinde KPSSP 10 Puanı bulunan (puanı geçerli sınavlara ait) KPSS Sonuç Belgesi
 • Pedagojik Formasyon Belgesi (Eğitim Fakültesi mezunlarından istenmez.)
 • Pedagojik formasyon; Bakanlığımız ile Yükseköğretim Kurulu iş birliğiyle yurt içi üniversitelerce öğretmenlik meslek bilgisi alanında düzenlenen belgelerdir.

Ücretli Öğretmenlik başvurusu kabul edilip atandıktan sonra öğretmenden aşağıdaki belgelerin hazır olması istenir. Bu belgeler şunlardır:

 • Diploma veya Mezuniyet Belgesi aslı ve fotokopisi.
 • Üzerinde KPSSP 10 Puanı bulunan (puanı geçerli sınavlara ait) KPSS Sonuç Belgesi
 • Pedagojik Formasyon Belgesi (Eğitim Fakültesi mezunlarından istenmez.)
 • Yabancı Dil alanında başvuranların varsa KPDS, ÜDS Sonuç Belgeleri
 • Ön Lisansıdan Mezun Olanların Başarı Notunu Gösteren Belgenin aslı ve fotokopisi.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • Sabıka Kaydı Olmadığına İlişkin Belge. (Son 6 ay içinde alınmış olacak)
 • Erkek Adaylar İçin Askerlik Durum Belgesi
 • Aile Hekiminden Alınacak Sağlık Raporu belgeleri ve dökümlerinin bulundurulması gerekmektedir.

Ücretli Öğretmenlik durumunda ücretlendirme şekli kişinin medeni durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Öğretmenin evli, bekâr, çocuklu, çocuksuz eşi çalışan ve çalışmayan olarak ücretlendirmede farklılıklar olabilir. Eğitim ve öğretim kurumlarında yaklaşık 100.000 üzerinde ücretli öğretmenin ataması yapılıp göreve başlamaktadır.

OkutanHaber.com / Bu içeriği aktif kaynak göstermek koşulu ile paylaşabilirsiniz.

Son Güncelleme: 14.02.2020 08:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.